Düz Memurluk Nedir? Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde devlet güvencesinde yer alan iş olanaklarından faydalananların sayısı oldukça çok çoğalmıştır. KPSS sınavı ile atamaları gerçekleştirilen ve memurluk için çaba gösteren yüz binlerce adayın olduğu bilinmektedir. Memur olabilmek için ilk olarak belirli şartların taşınması ve koşulların oluşturulması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda Düz Memurluk Nedir? ve Düz Memur Maaşları Ne Kadar? Sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Düz Memurluk Nedir?

Düz memurluk genellikle çeşitli bakanlıklarca Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfında ya da VHKİ ve Bilgisayar işletmeni kadrolarında görevlendirilen personele verilen sıfattır. Düz Memur olabilmek için KPSS sınavı neticesinde almış olduğunuz puan ile birlikte bakanlıklarca yayınlanan kadrolara başvuru yapmanız gerekmektedir. Belirli şartları ve koşulları oluşturduğunuz takdirde atamanız gerçekleştirilerek verilen unvan doğrultusunda çalışmaya başlayabilirsiniz. Düz Memurlar genellikle büro ortamında çalışmaktadır ve yapacağı iş idari amiri tarafından belirlenmektedir. Düz Memurlar kurum içi yazışmaları ve gerekli işlemleri idari amiri kontrolünde gerçekleştirmektedir. Belirli hakların tanınmış olduğu memurlar 657 sayılı DMK ile koruma altına alınmıştır.

2019 yılı Düz Memur Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar 2019 yılı enflasyon oranının açıklanması ile birlikte maaşlarına yansıyacak olan zammı merak etmektedirler. 2018 ve 2019 yıllarını da kapsayan toplu sözleşme gereği memurlar 2019 yılı Ocak ayında %4, Temmuz ayında ise %5 zam alacaklardır.

Açıklanan %6,69 enflasyon oranı ve gelecek olan %4 toplu sözleşme zammı ile birlikte memurlar Ocak ayından itibaren toplamda %10.69 kadar zam almış olacaklardır. Bu durumda 2019 yılında yansıyacak olan zamları kısa bir şekilde listelemek gerekirse;

  • Yeni Başlayan Lisans Mezunu Memur Maaşı: 3.313TL
  • Yeni Başlayan Ön Lisans Mezunu Memur Maaşı: 3.306 TL
  • Yeni Başlayan Lise Mezunu Memur Maaşı: 3.303 TL
  • Yeni Başlayan Hizmetli Maaşı: 3.075 TL

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tutarlar memurların alacağı ham maaşlar olarak öngörülmektedir. Bunun yanı sıra maaşınızdan yapılacak olan özel kesintiler, vergiler ve ilaveler bu tutarlara dahil edilmemiştir. E-Devlet sistemi üzerinden kolayca alabileceğiniz maaş bordronuz ile birlikte yansıyacak olan zam ile birlikte maaşınızın toplamını hesap edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.