Kredi Kartı Cvv Kodu Öğrenme

Cvv kodu internetten alışveriş sırasında kredi kartı bilgileri girişi yapılırken istenen bir koddur. Daha önce cvv kodu ne, cvv kodu öğrenme v.s. konularında cvv nedir başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise kredi kartı güvenlik kodu silinmişse kart cvv öğrenmek için yapmanız gerekenler ve ccv kodu için nereyi arayacağınız konusunda bilgi vereceğiz.

Cvv kodu nedir ?

Kredi kartı ya da banka kartlarının arkasında yazan 3 ya da 4 haneli bir koddur. Cv kodu İngilizce Card Verification Value kelime grubunun kısaltılmış halidir. VISA, MasterCard ve Discover kartlarında cvv2 kodu 3 haneden oluşmaktadır.

Kart cvc kodu internet üzerinden e-ticaret sitelerinde yapılan alışverişler için istenen güvenlik kodudur. Kredi kartı cvv kodunu yazmadan alışverişinizi tamamlayamazsınız. Bu kod online alışveriş esnasında kart sahibinin adı soyadı, kart numarası ve son kullanım tarihine ilave olarak istenir ve tamamen güvenlik amaçlı kullanılır.

Kart bilgileriniz kötü amaçlı kişilerin eline geçse bile bu numara olmadan online alışveriş yapamazlar.

Cvv kodu nerede yazar ?

CCV kodu nereden bakilir
CCV kodu alanları

Genel olarak kartın arka yüzünde yazar bu numara. Ancak bazı kartların ön yüzünde de yazıyor olabilir. Örneğin Visa, Mastercardlarda kartın arka yüzünde yazarken AmericanExpress kartlarında ise kartın ön yüzünde yazar.

Yandaki resimde örnek kodlar oklarla işaretlenmiştir. Her bir kart için örnek cvv kodu yeri işaretlenmiştir. Siz de kartınızdaki kodu buna uygun olarak tespit edebilirsiniz.

Peki cvv kodu silinmişse ya da hiç yazmıyorsa ne yapmak gerekiyor. Cvv öğrenmek için nereye başvurulmalı ?

Kredi kartı cvv öğrenme

Konu hakkında okuyucularımız tarafından en çok sorulan soruların başında cvv kodu silinmiş nasıl öğrenilir sorusu gelmekte. Kartın üzerindeki bu kodun silinmiş olması kartın kullanımı açısından bir engel teşkil etmiyor aslında. Kartınızı normal alışveriş için kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapacaksanız kartın numarasını bilmeniz gerekiyor.

Kartın Cvv kodu silinmişse e-ticaret sitelerinden alternatif olarak havale ile ödeme yapabilir ya da internet ve ya mobil bankacılık sistemlerini kullanıyorsanız internet alışverişleri için sanal kart oluşturabilirsiniz. Hem sanal kart normal karta göre daha güvenlidir. Limitini ve limitin kullanım süresini siz belirlersiniz. Yok ben illa kendi kartımla alışveriş yapacağım diyorsanız bu durumda kartımın cvv numarasını nasıl öğrenirim cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Kartın cvv numarasını öğrenmek için bankanızın çağrı merkezini aramanız gerekiyor. Çağrı merkezi görevlisi size kodu vermek için birtakım güvenlik soruları sorar. Örneğin anne kızlık soyadının 5. harfi, doğum tarihiniz, baba adınız v.s. gibi. Güvenlik sorularını cevapladıktan sonra banka görevlisi size numarayı verecektir.

Bir diğer seçenek ise kartın yenilenmesi için bankaya başvuru yapmak. Kart üzerindeki kod silinmişse bankadan yeni kart talebinde de bulunabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.