Telefon Tarifesi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde bilgi ve iletişim insan hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. İletişimin temel kaynağında ise herkesin bildiği üzere akıllı cep telefonları yer almaktadır. Artık yediden yetmişe herkesin cep telefonu kullandığını hatta hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline dönüştüğünü söyleyebiliriz. İşin içerisine akıllı telefonların yanı sıra bir de internet bağlantısı eklenince kullanıcılar tarife seçerken oldukça zorlaşmakta ve karmaşık bir hal almaktadır. Sizlere bu yazımızda Telefon Tarifesi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli konusundan bahsedeceğiz.

Akıllı cep telefonu kullanımı ve internet bağlantısının artması ile birlikte birçok insan hangi tarifeyi seçeceğine dair bir karmaşa yaşamaktadır. GSM operatörleri ise bu karmaşayı önlemek ve müşteri kazanmak adına pek çok kampanya ve indirim düzenlemektedir. Tüm bu etkenlerin arasında ise sizler için en avantajlı ve en uygun tarifeyi seçmek biraz zor olacaktır. En uygun ve avantajlı tarifeyi seçebilmeniz için öncelikle belirli başlı etkenlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu etkenlerin başında ise kullanım amacınız ve kotanız gelmektedir. Kimi insan çok mesajlaşırken kimi daha uzun süre konuşuyor kimi ise vaktinin büyük bir bölümünü internet ortamında geçiriyor.

Tüm bu özelliklerde kullanabileceğiniz bir tarife seçmek istiyorsanız öncelikle bütçenizi ve kullanım kotanızı belirlemeniz gerekmektedir. Bunu belirlemeniz ve bir strateji doğrultusunda hareket etmeniz hem bütçeniz açısından hem de kullanımınız açısından oldukça önemlidir.

Telefon Tarifesi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tarife seçimlerinde kullanıcılar tarafından belirlenmesi gereken bazı temel etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlerin doğru ve iyi bir şekilde seçimi kullanımınız açısından oldukça önem arz etmektedir. Bazı özelliklerin yer aldığı ve çokça tercih edilen tarifeler sizler için en uygun olanlarıdır. Sizler için Telefon Tarifesi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenleri listeledik;

İşte Telefon Tarifesi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Sesli Görüşme: Telefonunuzu genellikle aramalar da kullanıyorsanız belirlenen dakika kotasının kullanımınıza uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca yurtiçi haricinde yurtdışı görüşmelerde de bulunuyor iseniz tarifenizi bu konuşma özelliğine göre tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Mesajlaşma: Konuşmak yerine mesaj atmayı tercih ediyorsanız tarifeniz içerisinde yer alan SMS miktarının kullanımınıza uygun olarak belirlenmesi sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Günümüzde en uygun tarifeler mesajlaşmaya yönelik olan tarifelerdir.
  • İnternet: Çoğumuz günümüzün büyük bir vaktini internette hatta sosyal medya üzerinde geçirmekteyiz. Sizlerde konuşma, mesajlaşma ve diğer aktiviteleri internet ortamında sağlıyorsanız aylık harcamış olduğunuz ideal kotanızı belirleyerek kendinize en uygun paketi seçmeye çalışmalısınız.
  • Ek Özellikler: GSM operatörleri arasında yaşamış oldukları müşteri rekabeti neticesinde tariflerinin yanında ek olarak kullanıcılara çeşitli mağaza, sinema ya da restoranlarda indirim ve avantajlar sunmaktadır. Seçeceğiniz tarife de ek özellikler bulunması sizlerin avantajına olacaktır.

Telefon Tarifesi Nasıl Seçilir?

GSM operatörleri özel günlerde ve belirli kesimlere yapmış oldukları kampanyalar ile birlikte son dönemde oldukça popüler hale gelmiştir. Kullanıcılar ise bu avantaj ve indirimlerden faydalanarak hem düşük bütçeli hem de kendilerine uygun tarifeyi bulmayı umut etmektedir. Tarife seçimlerinde yapılan en büyük hata ise kullanım amacı dışında paketlerden faydalanmaya çalışmaktır. Unutulmamalıdır ki almış olduğunuz paketlerde de belirli sözleşme ve taahhüt zamanını onaylamış olacaksınız.

Tarife seçimlerinden özellikle dikkat etmeniz gereken husus tarifenizin faturalı mı yoksa faturasız mı olmasıdır. GSM operatörleri tarafından faturalı ve faturasız olmak üzere iki hat ayrımı sunulmaktadır. Faturaları hat üzerinden ödemeleriniz aylık olarak faturalandırılmaktadır ve faturalandırılan tutarın bir ay içerisinde ödenmesi istenilmektedir. Faturasız hatlar da ise kullanım için sizlerden TL yüklemeniz istenilmektedir. Eğer herhangi bir pakete sahip değilseniz TL’ler sonlandığında hattınız aramalara kapanacaktır. GSM operatörleri tarafından kampanyalar genellikle faturalı hatlar için düzenlenmektedir. Faturasız hatlar için ise kredi kartı imkânı üzerinden taksitlendirme yapılmakta ve cihaz ile birlikte hat kampanyası düzenlenmektedir fakat düzenlenen bu kampanyalar faturalı hatlara nazaran daha kısıtlıdır. Faturalı ya da faturasız hat kullanımına karar vermiş iseniz kullanım alışkanlıklarınız üzerinde oldukça dikkatli davranmanız gerekmektedir.

GSM operatörleri tarafından her ne kadar paketler ve tarifeler avantajlı gibi anlatılsa da kullanımınızı tam olarak karşılamaya yetmemektedir. Bunun farkında olarak dikkatli bir şekilde seçim yapmanız sizlere avantaj sağlayacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.