E-Devlet Risk Merkezi Raporu Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok bilgi ve belgeye E-Devlet aracılığıyla ulaşabilmemiz mümkündür. Vatandaşlarımızın birçok bilgi ve belge sorgulama yapmasının yanı sıra birçok raporun alınması içinde bu sistem oldukça güzel bir şekilde işlemektedir. Son eklenenler arasında E-Devlet sistemi üzerinden Risk Merkezi Raporu alabilmeniz de mümkün hale gelmiştir. Sizlere bu yazımızda E-Devlet Risk Merkezi Raporu Nasıl Alınır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Risk Merkezi Raporu alma işleminin E-Devlet sistemine taşınması ile birlikte birçok kişi bu raporu nasıl alabileceğinin araştırmasını yapmaya başlamıştır. 15 Mart 2019 günü E-Devlet sistemine aktarılan Risk Merkezi Raporu alma işlemleri birçok kişinin bu sisteme akın etmesine neden olmuştur. Sistem içerisinde çek bilgisi, kredi limit ve borç bilgileri gibi birçok detaya ulaşabileceğiniz E-Devlet sisteminde aynı zamanda risk merkezi raporu alma gibi bir kamu hizmetini de kolaylıkla halledebilirsiniz.

E-Devlet Risk Merkezi Raporu Alınabilir Mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarından alınabilecek olan birçok belgeyi E-Devlet sistemi üzerinden alabilmeniz mümkündür. Bu hem kamu kurum ve kuruluşlarının iş yükünün azalmasına hem de kişilerin daha rahat ve hızlı bir şekilde istemiş oldukları belgelere ulaşabilmesinde kolaylık sağlamıştır. Türkiye Bankalar Birliği tarafından verilen risk merkezi raporları 15 Mart 2019 tarihi itibariyle E-Devlet sisteminden alınabilmektedir.

E-Devlet Risk Merkezi Raporu Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemine ulaşabilmek için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanmanız gerekmektedir. Risk merkezi raporuna ulaşabilmek için sekmeler arasında bulabilir ya da arma kısmına risk merkezi raporu yazarak ulaşabilirsiniz. Risk merkezi raporu sayesinde kredi limit ve borç bilgileri veya çek bilgileri raporunu kolay ve hızlı bir şekilde ayda bir defa ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Risk merkezi içerisinde yer alan kredi limit ve borç bilgileri ya da çek bilgileri raporu Türkiye Bankalar Birliği tarafından iletilmektedir. Girmiş olduğunuz talep ilgili kuruma iletilmesinin ardından yoğunluğa bağlı olarak yaklaşık 2 saat içerisinde ekranınıza düşürülmektedir. Risk merkezi raporunu aylık tek olmak üzere ücretsiz bir şekilde talep edebilirsiniz.

Bir ay içerisinde ikinci talebi yaparsanız karşınıza uyarı gelerek bir aylık sürecin bitiminin beklenilmesi uyarısında bulunulacaktır. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği aracılığı ile rapor hazırlandığında sizlere SMS ile bilgi gönderimi yapılacaktır. Gelen SMS içerisinde raporu indirmeniz için sizlere rapor şifresi verilecektir. SMS ile gelen şifreyi E-Devlet sisteminde risk merkezi rapor hizmeti içerisinde yer alan bölüme girerek raporunuzu alabilirsiniz.

3 Yorum
 1. Remzi

  Edevlet risk raporunda findeks notu yazıyor mu?

  1. Editör

   Findeks üzerinden verilen rapor haricinde puanınızı görmeniz mümkün değil.

 2. Sarahcounk

  Ücretsiz olması gerçekten güzel ben denedim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.