Matematik Öğretmeni Maaşı 2020

Matematik öğretmeni maaşı ne kadar oldu ? Öğretmenlik mesleği ülkemiz insanlarınca en çok değer verilen ve saygı duyulan meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu noktada en dikkat çekici alan ise matematik öğretmenliğidir. Ülkemiz sayısal bölümlerde diğer ülkelere nazaran oldukça geri bir noktada yer almaktadır. Matematik öğretmenleri ise bu açığı kapatmak için ellerinden geldikleri çabayı ve emeği göstermektedirler. Sizlere bu yazımızda 2020  yılı Matematik Öğretmeni Maaşlarından bahsedeceğiz.

2020 yılı içerisinde yapılacak olan zamlar pek çok öğretmenin merak ettiği ortak konulardan biri haline gelmiştir.  Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren öğretmenler, 2020 yılında hem toplu sözleşme zammı hem de enflasyon farkı ile gelecek olan zamların maaşlarına ne kadar etki edeceğini yavaş yavaş hesaplamaya başlamışlardır. Matematik öğretmenleri de gelecek zamlarla ile birlikte maaşını merak eden öğretmenler arasında yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı Matematik Öğretmeni Maaşları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kadrolu matematik öğretmeni maaşı

Aşağıda belirtilen maaş tutarları kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler için geçerlidir. Tabi kadrolu olup kademe ve derece olarak ilerlemiş olan bir öğretmenin göreve yeni başlayan bir öğretmen ile aynı maaşı alması beklenemez. Kadrolu olup kademe ve derecesi yüksek olanlara daha yüksek maaş ödenir. Aşağıda 9 derece 1 kademede olan öğretmen için ödenecek en düşük maaş tutarları belirtilmiştir.

Yeni atanan matematik öğretmeni maaşı

İlk defa göreve başlayan sözleşmeli ya da kadrolu öğretmenler genelde  göreve 9 derece 1 kademeden başlar. Aşağıda belirtilen maaşlar da 9 derece 1 kademe için yani göreve yeni başlayan öğretmenler için ödenecek net maaşlardır.

Matematik öğretmenliği maaş 2020

Bildiğiniz gibi ilköğretim matematik ve lise matematik öğretmenliği olmak üzere iki ayrı matematik öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. İki bölüm arasında maaş farklılıkları olmaktadır. Hem bundan dolayı hem de aşağıda belirtmiş olacağımız çeşitli faktörlere bağlı olarak ödenecek net maaş tutarları farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca lise ve ilköğretim arasında hem girilen ders sayısında hem de ek ders ücretlerinde farklılık olduğundan alınacak maaşlar bu kritere bağlı olarak da farklılık gösterebilmektedir.

Toplu sözleşme zammının yanı sıra ekonomik olumsuzluklar neticesinde yükselen yaşam standartları ve hayat pahalılığı ise enflasyon farkının artmasına neden olmuştur. Enflasyon farkı ve yapılacak olan zam ile birlikte Matematik öğretmenlerinin 2020 yılı maaşlarının tahmini olarak bölüm bazında ayrı ayrı aşağıda belirtilmiştir.

Aedeni durumunuz, bireysel emeklilik sigortası kesintileri, çocuk sayısı ve diğer unsurlarında maaşınızı etkileyeceğinizi unutmayın. Aktarmış olduğumuz maaş tutarları öngörüler üzerine oluşturulmuş tutarlardır.

İlköğretim matematik öğretmenliği maaşı 2020

İlköğretim matematik öğretmeni olup bekar ve çocuksuz olan birisine ödenecek net maaş tüm yardımlar dahil 4100 lira olacaktır. Tabi bu haftalık asgari ders saatine girilmesi halinde ödenen net maaştır. Ek ders ücretleri ile birlikte haftalık 30 saat derse giren ilköğretim matematik öğretmeninin alacağı net maaş tutarı en düşük 5000 lira civarında olacaktır.

Ortaokul matematik öğretmeni maaşı 2020

İlköğretim matematik öğretmeni aynı zamanda ortaokul matematik öğretmeni olarak da isimlendirilir. Dolayısıyla yukarıda ilköğretim öğretmeni için yukarıda belirtilen maaş ve ek ders tutarları geçerlidir.

Lise matematik öğretmeni maaşı 2020

Lisede matematik öğretmeni olarak görev yapanlar ilköğretim öğretmenlerine göre daha avantajlı olarak sayılabilir. Zira lise öğretmenlerinin ek dersleri ve hafta sonu kurs imkanları ilköğretim öğretmenine göre daha fazla olmaktadır. Bekar ve çocuksuz bir lise matematik öğretmeninin alacağı net maaş tutarı da 4100 lira civarında olmaktadır. Ancak ek dersler ve diğer kurslar ile beraber ödenecek net maaşlar 6000 liraya kadar çıkabilmektedir.

Sözleşmeli matematik öğretmeni maaşı

Bildiğiniz gibi göreve ilk defa atanan öğretmenler artık kadrolu değil belli bir süreliğine sözleşmeli olarak atanmakta. Ancak ödenecek maaş ve diğer maddi haklarda maaş olarak göreve yeni başlayan kadrolu bir memurla fark olmamakta. Dolayısıyla 9 derece ve 1 kademeden göreve yeni başlamış olan sözleşmeli matematik öğretmenine ödenecek en düşük maaş tutarları bekar ve çocuksuz memur için yukarıdaki gibi olacaktır.

Sözleşmeli matematik öğretmeni maaşlarını nasıl hesaplandığı, diğer bölümlere sözleşmeli olarak atanan öğretmenlere ödenecek en düşük net maaş tutarları ve daha fazla ayrıntı için hemen https://finanslayin.com/sozlesmeli-ogretmen-maasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kademe ve derecenizi, çocuk sayınızı ve yaşlarını, medeni durumunuza ilişkin bilgileri ve göreve başlama tarihini yorum kısmından yazarsanız net olarak alabileceğiniz emekli maaşını hesaplayabiliriz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.