SGK Meslek Kodu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Malumunuz üzere 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle işçilerin mesleğine uygun işlerde meslek kodlarının bildirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Meslek kodlarının gerçeğe aykırı şekilde bildirilmesi halinde idari para cezası uygulanabilmektedir. İşverenler tarafından meslek kodunun güncellenmesi de çok basit bir işlemdir. Tabi önce verilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki meslek kodu güncellemesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Mevcut meslek kodu güncellemesini ise işe giriş uygulamasından kolayca yapabilirsiniz. Meslek kodu güncellemesinin uygulama üzerinden nasıl yapılacağı aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. Ayrıca geçmiş meslek kodlarının güncellenmesine ilişkin başvuru dilekçesi örneğini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşe giriş uygulamasından meslek kodu güncellemesi nasıl yapılır?

Meslek kodu güncellemesini uygulama üzerinden yapabilmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

www.sgk.gov.tr adresinde E SGK-Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi (4a) uygulamasından e-bildirge kullanıcı kodu, iş yeri şifresi ve sistem şifresi bilgilerini girerek giriş yapın.

GİRİŞ YAP

Eğer e-bildirge kullanıcı giriş bilgilerinizi bilmiyorsanız e bildirge şifresi sorgulama başlıklı yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Öncelikle ana sayfada yer alan İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ GÜNCELLEME menüsüne girin.

İşe giriş bildirgesi güncelleme dedikten sonra karşınıza gelen ekran üzerinden devam edin. Buradan meslek kodu güncellemesi yapmak istediğiniz çalışanın TC kimlik numarasını yazın ve devam edin.

TC kimlik numarası yazıp sorguladıktan sonra karşınıza çalışan bilgilerinin yer aldığı güncelleme ekranı gelecektir. Sigortalı Meslek Adı kısmından işçiye uygun meslek kodunu seçin. Ardından İLERİ tuşuna basın. Son olarak güncellemeyi onaylayın.

Böylece çalışanın meslek kod güncellemesi tamamlanmış olacaktır. Tabi muhasebe işlemlerinde paket program kullanıyorsanız paket programda da çalışanın meslek kodu güncellemesini yapın. Bu işlemlerin ardından aylık prim ve hizmet belgesinde ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde çalışan yeni kod ile SGK’ya bildirilmiş olacaktır.

Tabi geçmiş dönem aylık prim ve hizmet belgelerindeki meslek kodu güncellemesi elektronik ortamda yapılamamaktadır. Bu işlem için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Meslek kodu güncelleme başvurusu için dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.

SGK Meslek Kodu güncellemesi için Sgk dilekçe örneği

Geçmiş dönemlere ilişkin meslek kodu güncelleme başvurusu dilekçeniz aşağıdaki gibi olabilir. Bu dilekçe ile başvuru yapmanız yeterlidir.

………….. Sosyal Güvenlik Merkezine

İşyerimizde …………-…………….. tarihleri arasında meslek kodu …………… olarak bildirilen …………………. T.C. numaralı ……………………………….. isimli işçimizin bu dönem aralığındaki meslek kodunun …………………. kodu ile değiştirilmesi hususunu,

Arz ederim. 

Meslek kodu güncellemesi konusundaki tüm sorularınızı yorum olarak bize yazmaktan çekinmeyin.

22 Yorum
 1. Murat

  Merhaba, şahıs şirketim var. 4b meslek kodumu geçmişe dönük güncellemem mümkün mü?

  1. Editör

   Merhaba. Hayır bunu yapamazsınız.

 2. Aaaa

  Merhaba, 2016-2018 yılları arasında belediyeye bağlı taşeron şirket çalışanıydım. 2018yılında 696 sayılı KHK ile kadroya geçirildik. Şirketin de artık belediye ile bağlantısı kalmadı. Kadroya geçmeden önceki 2yıl meslek kodum yanlış girilmiş. Şuan geçmişe dönük meslek kodu değişikliği için ŞİRKET YERİNE BELEDİYE BAŞVURU YAPABİLİR Mİ

 3. OZGE

  Merhaba ,
  Meslek kodu değişikliğini ağustos ayında yaptığımızı varsayalım. Temmuz ayı bildirgesini bildirirken temmuz da ki meslek kodu ile mi yoksa güncel meslek kodu ile mi bildirim yapmamız gerekiyor.

  1. Editör

   Meslek kodu değiştikten sonra verilecek bildirgelere yansır. Ayrıca bir şey yapılması gerekmez.

 4. Mehmet

  Merhaba Ben 2001/2008 arasi bir fabrikada kursun isinde taseron olarak calistim.simdi calistigim sirket el degistirdi meslek kodu u degistirmek istemiyor. Ne yapabilirim. Tesekkurler

  1. Editör

   Merhaba. Zaten belirttiğiniz tarihler arası için meslek kodu güncellemesi yapılamıyor.

 5. Gamze eda

  Geçmişte meslek
  K modül gidilmemiş bu yüzden çalıştığım yıllar yok sayılıyor meslek kodunu şimdi alabilir miyim hizmet dökümüne yazdırabilir miyim

  1. Editör

   İşveren Sosyal güvenlik kurumuna dilekçe vermesi gerekli. Sgk 2009 yılına kadar olan hizmetler için meslek kodu girişi yapabilir. En doğru bilgiyi yine SGK üzerinden alabilirsiniz.

 6. Adem Yıldız

  Merhaba 2008 de Antalya’da garson olarak çalıştım ama meslek kodunu bilinmiyor diye kaydetmişler ben şimdi diyarbakirdayim ben geçmişe dönük meslek kodumu garson olarak değiştirmek istiyorum bunu yapmam için ne yapmam lazım ne gibi bir yol almam lazım teşekkürler sagolun

  1. Editör

   O dönem çalıştığınız işyeri tarafından Sosyal güvenlik kurumuna meslek kodu güncellemesi için dilekçe verilmesi gerekiyor.

 7. Hamide

  Merhaba,

  Çalışanımızın meslek kodunu revize etmek istiyoruz, cezai bir işlem söz konusu mudur?
  Geçmiş bildirim kodları kalacaktır, düzeltme 2. ayında yapılacak.

  1. Editör

   Sosyal güvenlik kurumu meslek kodu güncelleme işlemi için ceza uygulanmıyor.

 8. Taner

  Geçmiş dönemlere ait meslek kodum yanlış girilmiş. Şu an farklı bir iş yerinde çalışmaktayım. Kendi Mesleğim ile ilgili olarak 5 yıllık iş tecrübemi kanıtlamamı istediler fakat sgk bildirgemde meslek kodum yanlış gözüküyor. Bunu nasıl değiştirtebilirim.

 9. Bektaş Tarman

  Ben Belediyede Boya V.s inşaat işleri yapıyorum işyeri kartımda temizlikçi yazıyo meslek kodum ise büro işçisiydi yeni bir kod gireceklermiş bunun bana yansıması nasıl olur

  1. Editör

   Meslek kodunun maaş üzerinde bir etkisi yok.

 10. cengiz ayhan

  Merhaba hastanede güvenlik personeli olarak işkur aracılığıyla işe başladım sürekli işçi olarak. hastane benim iş kolumu yanlışlıkla19 olarak girdi sonradan 17 olarak düzeltme yaptılar ama e devlet üzerinden düzeltme olmadığı için yanlış iş sendikasına üye oluyorum bu durumu nasıl düzeltebilirim tşk ederim.

  1. Editör

   İşveren iptal ve ek bildirge düzenleyerek Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir.

 11. Ufuk

  Çalıştığım kurumda taşeron olarak 4 yıldır Tekniker girişli olarak çalışmaktayım ancak hem tekniker hem de mühendis diplomasına sahibim ve KHK kapsamında taşerona kadro verilmesi işlemi ile SGK’ya meslek kodu tekniker olarak iş girişi yapıldı.SGK Meslek kodunu mühendis olarak değiştirmek mümkün müdür?

  1. Editör

   Evet değiştirmek mümkün. Meslek kodu değişikliğini bağlı bulunduğunuz kurum yapar. Detaylı bilgiyi kurumunuzdan sormalısınız.

 12. Nuray

  Bir çalışanımızın geriye dönük meslek kodunu değiştirmeye çalışıyoruz ama kaydetme ekranı bir süre sonra beyaz ekran olarak kalıyor. Bizden önce çalıştığı iş yeri çalışanın kodunu tanımsız olarak belirlemiş temizlik görevlisi olarak güncellemeyi denediğimizde alıyoruz bu sorunu. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Editör

   Çalışanınızın önceden çalıştığı yer üzerinde yer alan hatalı sgk meslek kodunu düzeltmek için dilekçe ile SGK başvurmanız gerekmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.