Sgk E Şifre Nasıl Alınır ?

E-SGK Şifre İşlemleri

Sgk e şifre alma işlemi eskiye göre oldukça kolaylaştı. Sosyal Güvenlik Kurumuna işçi sigorta girişi yapmanın ilk adımı işyeri tescil başvurusu yapmak diğeri ise sgk şifresi başvurusu yapmaktır. Sgk şifreniz olmadan sigorta girişi yapamaz ve hizmet bildiremezsiniz.

Bu yazımızda sgk işyeri şifresi başvurusunu nasıl yapacağınız, sgk şifresi almak için gerekli belgeler ve sonrasında sgk şifresi e devlet sisteminden nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Henüz işyeri tescil başvurusu yapmadıysanız hemen https://finanslayin.com/sgk-isyeri-tescil-basvuru-islemleri/ sayfamızı ziyaret ederek başvuru yapabilirsiniz.

Sgk şifresi nasıl alınır ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere artık SGK e bildirge kullanıcısı E sgk tescil aşamasında tanımlanabiliyor. SGK işyeri tescil başvurusu aşamasında e bildirge kullanıcısını tanımlamanız şifre almak için yeterli olacaktır. Tescil evrakları ile birlikte ayrıca şifre başvuru formu ve sözleşmesini vermenize gerek yok.  Bu süreçten sonra yazımızın devamında belirtildiği gibi e sigorta sözleşme onayının e devlette yapılmasının ardından e bildirge şifresi yine e devlet sistemi üzerinden alınabilecektir.

Alt taşeron yani aracılarda e sgk tescil aşamasında e bildirge kullanıcısı tanımlanamadığından bunlar için e sgk tescil ekranından tescil işlemi tamamlandıktan sonra aşağıda belirtilen form ve sözleşmeler ile birlikte ayrıca SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Sgk işyeri tescil şifresi için ilk yapmanız gereken sgk işyeri şifre formu,  sözleşmesi ve e bildirge şifre formu ekinde verilmesi gereken belgeler ile birlikte işveren dosyanızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmak.

Başvuru için sgk şifre talep formu ve sözleşme belgelerine ek olarak;

 • E sgk şifre talebinde bulunmuş olduğunuz işveren ya da işveren vekiline ait kimlik fotokopisi ve imza sürküleri,
 • Eğer sgk e şifre kanuni vekile verilecekse vekaletname gerekli.

Sgk şifre formu ve eklerini elden verebileceğiniz gibi bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne posta yolu ile de gönderebilirsiniz. Eğer posta yolunu tercih edecekseniz taahhütlü olarak göndermenizi öneririm.

İşyeri tescil şifresi başvurusunu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tanımlama ve aktivasyon işlemi yapılır. Ssk e şifre aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra artık e devlet sgk şifresi görüntülemesi yapabilirsiniz. Sgk işyeri şifresi alma artık e devlet sisteminden yapılıyor. Eskisi gibi elden verilmiyor.

E bildirge başvuru yetkili onay

E sgk tescil aşamasında tanımlanan e bildirge kullanıcısına şifre oluşabilmesi için işveren yetkilisi ya da yetkilileri tarafından e devlet sisteminde e bildirge şifre onayı verilmesi gerekiyor. Sözleşme onayı e devletten yapılmaz ise tanımlanan e bildirge kullanıcısına şifre oluşmayacaktır.

E devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ebildirge-basvuru-yetkili-onay bağlantısını kullanarak tüm işveren yetkilileri ve ya yetkilisi şifresi ile onay işlemi tamamlandıktan sonra artık son aşamada şifre görüntülenmiş olacaktır.

E devlet sgk şifre alma

Sgk şifre alma e devlet sorgulama işlemi çok basit. Sgk şifre başvurusunda bulunduğunuz yetkili kişinin T.C. numarası ve e devlet şifresi sgk işyeri şifresi e devlet görüntülemesi için yeterli olacaktır. E devlet sgk şifresi sorgulama işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-E-SGK şifre menüsüne tıklayıp Uygulamaya Git deyin.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra giriş yapmış olduğunuz kişi adına aktif tüm SGK işyeri dosyaları ve şifrelerini görüntüleyebilirsiniz.

E devletten sgk şifre alma uygulamasına buradan giriş yapabilirsiniz e devlet sgk şifre alma.

2 Yorum
 1. Adem

  E sigorta sözleşme onayı verdikten sonra sayfa beyaz kalıyor bunu nasıl düzeltebilirim?

  1. Editör

   Merhaba hocam. Tarayıcınızdan kaynaklı olabilir. Farklı bir tarayıcıdan açmayı deneyin. Eğer yine aynı hatayı alırsanız SGK ile iletişime geçin

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.