Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır ?

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping ile e-ticaret sitesi sahipleri, stoksuz olarak ürün satışı yapmaktadır. Dropshipping yeni bir iş modeli değildir. Ülkemizde n11 ve hepsiburda bu iş modeli üzerine kuruluş sitelerdir. Yurt dışında Amazon ve Ebay yine bu iş modelini kullanmaktadır. Dünya üzerinde yer alan e-ticaret sitelerinin %40 lık payı bu iş modeli üzerine kurulmuştur.

Kısa bir ön bilgi verdiğimize göre artık asıl konuya geçebiliriz. Şimdi temel bilgileri ve en çok sorulan soruların cevaplarına değineceğiz.

Dropshipping nedir ve nasıl yapılır ?

Yazımızın başında belirtiğimiz gibi dropshipping stoksuz ürün satış modelidir. Online mağazanız üzerinde satmak istediğiniz ürün grupları direk olarak tedarikçi üzerinden satmanıza dayalıdır. Bir nevi kendinizi aracı olarak düşünebilirsiniz.

Bu sayede ürün stoklama ve depolama maliyetlerinden etkilenmemiş olursunuz. Örnek vermek gerekirse, hepsiburada.com sitesinde bir ürün beğendiğiniz ve satın almak istiyorsunuz. Ürünü sepete eklemeden önce ürünün farklı fiyat ve gönderim süresine sahip olduğunu göreceksiniz.

Satıcılar satışlarını artırmak ve potansiyel müşterilerine ulaşmak için büyük alışveriş sitelerine mağaza açmaktadır. Bu iş modeli sayesinde hepsiburada.com kendi stokunda bulunmayan ürünleri dropshipping modeli ile müşterilerine sunmaktadır.

Dropshipping nasıl yapılır ?

En çok sorulan soru kuşkusuz bu modelin nasıl uygulandığıdır. E-ticaret sitesi açmak ve yönetmek beraberinde bir takım maliyetleri getirmektedir. Çok daha düşük maliyetler ile ürünleri tedarikçi üzerinden satabilirsiniz.

Şimdi ise dropshipping nasıl yapılır sorusunun cevabını verelim. Öncelikle satmak istediğiniz ürünlerin ön araştırmasını yapmalısınız. Türkiye’de ve yurt dışında aynı ürünün fiyatını, stok adetini ve en önemlisi alacağınız ürünün yorumlarını okumalısınız. Sonrasında ürünü satacağınız ülke içerisinde aynı ürünü satan satıcı olup olmadığını var ise satış fiyatını öğrenmelisiniz. Tedarikçiyi belirledikten sonra kargo süresini ve ücretini iyi hesaplamalısınız. Çünkü bir çok kişi geç gelen kargo paketlerini sevmez.

Tedarikçi ve satacağınız ürünün son kullanıcı fiyatını belirledikten sonra satış yapmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın ürünler her zaman tedarikçinin gösterdiği şekilde ve kalitede olmayabilir. Açacağınız mağazanızda kötü yorumlar almamak için mutlaka ürünleri iyi araştırmalısınız.

Stoksuz satış nedir ?

Yukarıda da belirtildiği üzere dropshippingin diğer adı stoksuz satıştır. Satış yapacak kişi burada aracıdır ve stok tutmadan sadece satış işlemini gerçekleştirir.

Stoksuz e ticaret nasıl yapılır ?

Sanal pazarlar olarak adlandılan n11, gittigidiyor gibi siteler üzerinden bu yöntemle satış yapabilirsiniz. Ayrıca stoksuz e ticaret imkanı sağlayan birçok firma bulunmaktadır. İnternet üzerinden araştırma yaparak ve özellikle satış yapmak istediğiniz alanda gelişmiş e ticaret siteleri ya da firmalar aracılığı ile siz de kolayca stoksuz satış yapabilirsiniz. Global olarak en gelişmiş firma Amazondur. Türkiye’de de bir şubesini açmıştır.

E ticarete nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz ? O zaman hemen https://finanslayin.com/e-ticarete-nasil-baslayabilirim/ sayfamızı ziyaret edin ve ticarete yeni başlayacaklar için tam rehber niteliğinde olan yazımızı okuyun.

2 Yorum
 1. comyonet

  “Drop Shipping Nedir” (“STOKSUZ E TİCARET”)
  Dropship nedir kısaca açıklayacak olursak dropship Dilimizde “stoksuz e ticaret” anlamına gelmektedir ve DropShip,daha çok online stoksuz e ticarete yeni başlayan girişimciler tarafından tercih edilen bir online e ticaret sistemidir DropShip veya stoksuz e ticaret i kısaca bir başkasına ait olan ürünleri stok yapmadan veya satın almadan ödeme yapmadan kendi kârınızı koyarak satış yapmanız olarak şeklinde de açıklayabiliriz.Bu yöntem ticaretle uğraşanların yüzyıllarca yaptıkları bir iştir zaten.Ülkemizde bu sistemden haberdar olanların sayısı çok da fazla değildir. Droppship Yurtdışında daha çok kullanılan bir online stoksuz e ticaret yöntemdir.İnternette satış yapan insanlar,dropship firmalarıyla anlaşarak, kendi adlarına aldıkları domain üzerine kurulan bir e ticaret sitesi aracılığı ile veya yurt dışı siteler üzerinde en çok e bay‘da bu ürünleri satarak,bu ürünlerden kazanç sağlamaktadırlar ürünün müşteriye teslim edilmesini beklemek olacaktır.
  “STOKSUZ ETİCARET SİTESİ” AÇMAK İSTEYENLER İÇİN:Herşeyi ile hazır bir alışveriş sitesi alarak ürün stoklama yapmadan alışveriş sitesindeki ürünlerin satışına aracılık ederek komisyon kazananabilirsiniz.

  1. Editör

   Verdiğiniz özet bilgi için teşekkür ederiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.