E Ticarete Nasıl Başlanır ?

E ticarete nasıl başlanır sorusunu soruyorsanız siz de büyük ihtimalle internet üzerinden satış yapmaya hazırlanıyorsunuz. Son yıllarda ülkemizde oldukça popüler hale gelen elektronik ticaret kısaltmasıyla E-ticaret tüm satın alma ve ödeme işlemlerinin online ağlar üzerinden yapıldığı platformlardır.

Sürekli gelişen ve tüketici deneyimlerini artıran e-ticaret siteleri yaptıkları cirolarla da büyük şirketlerle yarışır hale gelmiştir.

İnternette ticaret türleri

  • Şirketler arası (Business to Business, B2B): 1960 yıllarından bu yana kullanılan bir sistemdir. Bu yöntemde şirketler birbirlerine ağ üzerinden sipariş geçerler ve fatura gönderim gibi detaylar ağ üzerinden devam eder.
  • Şirket ile tüketici arası: Son yıllardaki özellikle internet teknolojilerindeki gelişme ile birlikte ortaya çıkan yeni bir alışveriş ortamıdır. Sanal mağazalar ile firmalar elektronik ortamda çok sayıda ürünü doğrudan tüketiciye sunmaktadır.

E ticaret nasıl başlanır ?

E-ticaret’te, firmaların ürünlerini internette satışa sunmaları için, donanım, sunucu hizmetleri, tasarım, yazılım ve ödeme sistemleri gibi birtakım unsurların bir araya gelmesi gerekir.

Her şeyden önce bir e-ticaret sitesi kurmak için şirket sahibi olmak gerekir. Şirketin anonim veya limited şirket olması önemli değildir. Yasal düzenlemelere göre, satışlar için fatura düzenlenmesi ve gerekli vergilerin ödenebilmesi için ancak bir şirket sahibi olanlar e-ticaret sitesi açarak internette satış yapabilirler.

Bu arada kurulacak internet sitesine, gizlilik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi, üyelik sözleşmesi ve iade ve iptal koşullarının eklenmesi gerekir. Bunlar mutlaka ana sayfada yer almalıdır.

E-ticaret sitelerinde kullanılan ödeme yöntemleri, kredi kartı, havale, EFT ya da kargo tesliminde ödeme yöntemidir.

Kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için mutlaka bankalara sanal POS başvurusu yapmak gerekir. Diğer ödeme yöntemleri için bankalarda şirket için hesap açmak gerekir.

E ticaret için sanal pos nasıl alınır ?

E-ticaret’te en çok kullanılan ödeme şekli kredi kartıdır. Ancak bu şekilde ödeme alabilmek için bankalara sanal POS başvurusu yapılması gerekir. Bankalar başvuruyu değerlendirir ve firmanın durumuna göre olumlu ya da olumsuz cevap verir. Bankanın talep ettiği belgelerde bir eksiklik varsa, bunların tamamlanması istenebilir. Sanal POS başvurusu sırasında mutlaka şirket bilgileri ve açılmış olan e-ticaret sitesi ile ilgili bilgiler istenir. Başvuru ve başvuru esnasında izlenmesi gereken yol için hemen https://finanslayin.com/sanal-pos-terminali-nedir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Stoksuz e ticaret siteleri

E-ticaretin gelişmesi ile birlikte birçok yazılım firması, işletmelere hazır sistem önerileri sunarak, onlara rakiplerinden bir adım önde olma imkanı vermektedir. İşte bu firmalardan birkaçı:

  • http://www.onlinemagaza.com/ isimli site online mağaza iş ortaklığı sistemi ile, işletmelere e-ticaret yapmayı kolay ve avantajlı hale getirmiştir.
  • http://www.imagaza.net/ isimli site, hazırladığı e-ticaret paketleri ile, üretici firmalara, tedarikçi entegrasyonlarına sahip stoksuz alışveriş imkanından faydalanmak imkanı sunmaktadır.
  • http://www.platinmarket.com/ isimli site gelişmiş yazılım ve en güvenli teknik destek ile işletmelere sanal mağazanız olma olanağı sunmaktadır.

E ticaret çeşitleri

İşletmeler ve internette ticaret yapmak isteyen girişimciler için e-ticaret önemli bir pazar durumundadır. Bu işi yapan kuruluşlar sadece bulundukları bölgede değil, bulundukları şehirde, hatta bütün ülkede ve diğer ülkelerde de internet üzerinden online satış yaparak ciddi cirolar yaratmaktadır.

E-ticaret birçok şekilde yapılmaktadır

  • Stoksuz e-ticaret: Bu yöntemde depolama, stoklama, faturalama gibi sorumluluklar, iş yapılan tedarikçi firmalar üzerindedir.
  • Stoklu e-ticaret: Daha çok üretim yapan ve bir stoğa sahip olan işetmeler bu yöntemi kullanırlar. Ancak yukarıda sözü geçen depolama, stoklama, faturalama gibi sorumluluklar kendi üzerinde olacağı için belli bir iş yükü altında kalırlar.
  • Kendi kargolar: Kargo maliyeti, küçük boyutlu ürünlerde neredeyse ürün bedeli kadar olduğu için, fazla hacimli ve ağır ürünlerde ise yüksek bir maliyet olduğu için, müşteriler açısında çoğu zaman caydırıcı bir nedendir. Bu bakımdan, bu e-ticaret yönteminde, kargo şirketleri ile yapılacak anlaşmalar çerçevesinden kargo maliyeti e-ticaret yapan firma tarafından karşılanır.
  • Tedarikçi kargolar: Az önce açıklanan kargo maliyetlerini müşterilere yansıtmamak açısından, bu e-ticaret yönteminde, kargo maliyeti tedarikçi firma tarafından karşılanır.

Bu yazımızda mağazanızı internet ortamına açmanız için bilinmesi gerekenlere yer verdik. Aklınıza gelen soruları çekinmeden yorum olarak bize yazabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.