İflas Nasıl İstenir ?

İflas nasıl istenir ? Bu soru sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. İki türlü iflas isteme yolu vardır. İlk olarak genel iflas yoluyla isteme ve kambiyo (bono, çek, poliçe) senetlerine özgü iflas isteme vardır.

Bu yazımızda iflas ile ilgili merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Genel İflas Yoluyla İflas İsteme

Öncelikle alacaklı icra dairesine giderek ilgili şirket veya borçlu hakkında iflas takip talebinde bulunur. İcra dairesi bu talebe karşılık olarak borçluya iflas ödeme emri gönderir ve borçlu bu emri aldıktan sonra 7 gün içerisinde alacaklısında borcunu öderse iflastan kurtulur. Borçlu 7 gün içerisinde borcunu ödemeyip bu talebe itiraz ederse, alacaklı 1 yıl içinde Ticaret mahkemesine dava açar ve itirazın kaldırılmasını ister.

Eğer borçlu 7 gün içerisinde borcunu ödemeyip ve itiraz da etmezse takip kesinleşir ve alacaklı 1 yıl içerisinde Ticaret mahkemesine dava açar ve mahkeme borçlunun iflasını verir.

Doğrudan İflas İsteme

Bu yöntemde ise alacaklı, borçlunun borcunu ödeyemeyeceğini kanıtlarıyla birlikte icra dairesine gitmeden direk Ticaret mahkemesine giderek sunar ve iflas talebiyle dava açar.

İflas isteme dilekçesi

Öncelikle icra dairesi borçluya verilmek üzere iflas takip talebi, iflas ödeme emri dosyalarını hazır ve gönderir. Sonrasında borçlu 7 gün içerisinde itiraz etmezse 1 yıl içinde ticaret mahkemesinde dava açılması gerekir.

Bu dava için oluşturulacak dava dilekçesinde;

  • Alacaklının adı soyadı ve adresi,
  • Eğer varsa vekilinin adı soyadı ve adresi,
  • Borçlunun adı soyadı ve adresi,
  • Konu olarak iflas isteme talebi olduğu,
  • Açıklamalarda ise borçlunun iflasını gerektirecek nedenlerin olduğu; borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğu, haciz halinde mal varlığının büyük bir kısmına el konulduğu ya da alacaklılarının kaçmak için hazırlık yaptığını,
  • Gerekli ek belgeler var ise onlarında eklenerek

Ticaret mahkemesinden iflas talep edilebilir.

Şirketin iflası nasıl istenir ?

Yukarıda iflas isteme yolları ve örnek iflas dilekçesi verilmiştir. Yukarıda belirtilen yolu takip ederek şirketin iflasını isteyebilirsiniz.  Konu hakkında takıldığınız hususlarda yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

İçerik Özet Başlıkları

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.