Bağkur Yapılandırma Başvurusu 2020 

Bağkur yapılandırma başvurusu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bağkur prim borçları en son 2018’deki yasa ile yeniden yapılandırılmıştı. Şimdi ise bağkur prim borçluları gözlerini yeni affa çevirdi. Yeni çıkacak bağkur affı ile prim borçları yeniden yapılandırılıp taksitlerle ödenebilecek.

Bu yazımızda bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır, borçlar nasıl silinecek gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Bağkur borcu af 2020

Bağkur af 2020 düzenlemesi ile prim borçları aşağıda belirtilen şekilde yeniden yapılandırılacaktır.

 • Belli bir dönem öncesi 4b bağkur prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilir ve taksitle ödeyebilirsiniz.
 • Prim borcunuzu yapılandırmak ya da ödemek istemezseniz 2yine torba yasada belirtilen dönem öncesi tüm prim borçlarınızı sildirerek hizmetlerinizi de dondurabilirsiniz.
 • Bağkurda prim borcundan dolayı daha önce silinen dönemler için ihya yapılandırması yapabilirsiniz.

Şimdi prim borçlarının yapılandırılması ve ya silinmesi ile ihya yapılandırma konularını ayrı başlıklar altında ele alalım.

Daha fazla ayrıntı için hemen https://finanslayin.com/bagkur-borc-affi-2020/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma 2020

Bagkur affi düzenlemesi kapsamında birinci seçeneğiniz prim borçlarınızı yeniden yapılandırarak ödemek.Bu kapsamda;

 • Torba yasa ile belirlenen dönem öncesi prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz.
 • Peşin olarak ödeme yapabileceğiniz gibi taksitli de yapılandırabilirsiniz.
 • Peşin olarak ödeme seçeneği seçerseniz anapara üzerinden uygulanacak enflasyon farkında büyük oranda indirim yapılacak.

Bağkur borç sildirme 2020

Bağkura af yasası kapsamında diğer bir önemli düzenleme ise prim borçlarının tamamen silinecek olması. Bu kapsamda;

 • Torba yasa ile belirlenen dönem öncesi ödenmemiş yani son ödeme vadesi geçmiş prim borçlarınızı belirlenen tarihe kadar ödeyip kapatmadığınızda ya da yapılandırma başvurusunda bulunmadığınızda tüm prim borçlarınız silinecek ve hizmetleriniz de dondurulacak.
 • Dilerseniz belirlenen tarihi beklemeden Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile de başvurarak prim borcunuzu hemen sildirebilirsiniz.
 • Bağkurda devam eden yapılandırma kapsamındaki prim borçlarınızı da dilerseniz sildirebilirsiniz. Aynı durum 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilmiş olan bağkur prim borçları için de geçerli.
 • Prim borcunuz silinip hizmet dondurulduktan sonra eğer tarım, esnaf, vergi kaydı, şirket ortaklığınız v.s. devam ediyorsa 4b bağkur sigortalılığınız Kanunda belirtilen tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.
 • Prim borcu silinirken eğer daha önce ödeme yapmışsanız bağkur ödemenin yettiği son ay itibariyle kapatılacak. Hiç ödemeniz yoksa tescil tarihinden itibaren kapatılacak.

Bağkur ihya borcu yapılandırma 2020

Daha önce 2008/04 döneminden önce prim borcu 60 aydan, 2015/04 döneminden önce ise prim borcu 12 aydan fazla olan ve 2018/Haziran ayı öncesi ödeme vadesi geçmiş borcu olan bağkurluların prim borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu.

Dondurulan bu sürelerin ihya edilmesi için borç hesaplaması normalde talep tarihinde geçerli aylık bağkur primleri üzerinden yapılıyor. Ama bu kanun kapsamında  ihya borcu yapılandırması için başvuru yaparsanız dondurulan her ay ait olduğu yılın primleri esas alınarak hesaplanacak. Dolayısıyla bu da size çok büyük avantaj sağlamış olacak.

Geriye dönük bağkur affı 2020

01 ekim 2008 tarihinden önce şirket ortaklığı, vergi kaydı v.s. olanların geriye dönük bağkuru açılamıyor. Torba yasayı merakla bekleyen kesimlerden birisi de işte bu geriye dönük tescil hakkı isteyenler. Ancak lafı uzatmadan üzülerek belirtmek isterim ki bu kanunda geriye dönük bağkur affı ile ilgili maalesef bir düzenleme olması beklenmiyor.

Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?

Yeniden yapılandırma yasasının 2020’de çıkmasına kesin gözüyle bakılmakta. Tabi tam ve kesin bir tarih belirtmek zor ancak biz 2020’de çıkmasını bekliyoruz. Konu hakkında son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.