Bağkur Borç Affı 2020 Çıkacak Mı ? Güncel Bilgiler

Bağkur Borç Affı 2020 yılı için beklenen konuların başında geliyor. Son olarak bağkur affı ve bağkur borç sildirme 2018 senesinde 7143 sayılı kanun ile getirilmişti. 7143 bağkur affı 2018 düzenlemesi ile 2018/Mart ayı ve öncesindeki Sosyal Güvenlik prim borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinmiş. Borçlar 2018 bağkur affı ile tekrardan yapılandırılmıştı. Ek olarak 7143 bağkur sildirme 2018 düzenlemesi ile de 2018 Haziran ayında yapılmıştı. Ödenmemiş 4b bağkur prim borcu olanların bu borçları silinmiş ve bağkur yapılandırma 2018 yasası gereği borçlu olunan bu sürelere ilişkin hizmetler dondurulmuştu.

2020 senesinde bagkur affi çıkar mı sorusu ise şimdiden sorulmaya başlandı. 2019/Mart ayında yapılacak mahalli seçimlerden önce bir çok kişi 2019 için af müjdesi beklemişti.  Bagkura af çıkarsa yapılabilecek ihtimaller içinde düzenlemeler aşağıdaki benzer biçimde olacaktır. Bağkur affı 2020 son dakika gelişmelerini de isterseniz sayfamızdan takip edebilirsiniz. Şuan için ihtimaller dahilinde tahminlere yer veriyoruz.

Bağkur Borç Affı 2020

2020 senesinde yeni bir bağkur yapılandırma yasası çıkması halinde ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinir. Silinme işleminden sonrasında borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ödenebilir.

Bağkur borçları siliniyor mu 2020

Yukarıda da belirttiğim suretiyle son olarak 7143 bağkur borçlarına af yasası ile 2018 Haziran ayı öncesi tüm bağkur borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. Bağkur af 2020 yasası ile 2018/Haziran ayı sonrası bağkur borçlarını ödeyememiş olanların bağkur borçlarının silinmesi ve hizmetlerin de dondurulması gündeme gelebilir.

Bağkur ihya affı 2020

Malumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. 7143 bağkur borcu affı 2020 düzenlemesi ile bağkur ihya affı düzenlemesi getirilmiş ve ihya hesaplamasında dondurulan aydaki prim tutarları esas alınarak ve gecikme zamları ile faizleri silinerek hesaplanmasının önü açılmıştır. Dolayısıyla bağkur ihya düzenlemesi ile bağkur ihya borçları ortalama %60-70 aralığında düşmüştür. Bağkur prim affı 2020 senesinde çıkarsa gelebilecek en mühim düzenlemelerden birisi de bağkur ihya borçlarına af olacaktır.

Geriye dönük bağkur affı 2020

Bağkur mevzusunda bilhassa geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. benzer biçimde kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içinde. 01 Ekim 2008 tarihinden ilkin oda veya vergi kaydı olup bağkura asla tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı yok. 2020 senesinde çıkabilecek ihtimaller içinde bir bağkurlulara af düzenlemesinde geriye dönük bağkur tescil hakkı düzenlemesi çıkar mı bilmiyoruz fakat büyük bir gereksinim olduğu malum.

2020 ihtimaller içinde bağkur af düzenlemesinde geriye dönük tescil hakkının da verilmesini ve yer almasını istiyorsanız gündem oluşturmak yarar elde edecektir. Geriye dönük bağkur affı gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur borcu taksitlendirme 2020

4b bağkur geçmiş dönem prim borçlarınızı 6183/48. maddesi kapsamında daima taksitlendirme hakkınız var. Taksitlendirme için bağkur borç affı 2020 düzenlemesini beklemenize gerek yok. Bağkur 48. madde taksitlendirmesi ile borcun tutarına gore ve seçtiğiniz taksit sayısına gore ödemeniz ihtiyaç duyulan peşinatı ödedikten sonrasında borçlarınızı 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Doğal olarak 48. madde taksitlendirmesinde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan husus şu. Bu taksitlendirme kapsamında faizlerin silinmesi söz mevzusu değil. Hatta faizli borcun üstüne taksit sayısına gore tekrardan erteleme/taksitlendirme faizi hesaplanmakta. Yaklaşık olarak 10 Bin TL lik bir borç için 36 aylık taksitlendirmede taksit miktarı ortalama 450-500 TL içinde olabilmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.