Vadeli Altın Hesabı Yatırım Olarak Avantajlı Mı?

Küçük ya da büyük yatırımlarını altın olarak değerlendirmek ve güvende tutmak isteyen yatırımcıların tercih ettiği altın hesabı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Tüm bankalarda mevcut olan altın hesabı vadeli ya da vadesiz nasıl açarsanız açın piyasadaki dalgalanmalardan etkilenmemektedir.

Altın Hesabı Nedir?

Birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyen yatırımcıların bu altınları bankaya yatırmasıyla oluşan bir mevduat ürünüdür.  Altın hesabı; çeyrek altın, bilezik, gram gibi ürünlerin bankalara yatırarak açılabileceği gibi anlık kur değerlerine göre para karşılığı da açılabilir.

Altın hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere iki türde açılabilir. Vadesiz altın hesapların açılışında ve yapılacak alım satım işlemlerinde fiziki olarak altın teslimi yapılamaz. Vadeli altın hesabının diğer vadeli mevduat hesaplarından farkı hem piyasalardaki altın fiyat artışına hem de belirlenen faize göre kazanç sağlıyor olmasıdır. Her iki seçenekte de altınınız piyasadaki hareketlenmelerden etkilenir. Altın fiyatlarındaki düşüş ya da yükselişler anlık olarak hesabınıza yansır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır

Altın hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisiyseniz şubeye giderek veya internet bankacılığını kullanarak altın hesabınızı açabilirsiniz. Müşterisi olmadığınız bir bankadan hesap açtırmak istiyorsanız şubeye gitmeniz gerekmektedir.

Eğer hesap açarak değerlendirmek istediğiniz altınlar yüzük, bilezik, çeyrek altın gibi ürünlerse bankaların altın eksperlerinin bulunduğu saatlerde şubeye gitmeniz gerekmektedir. Eksperler tarafından yapılan değerlendirmeden sonra hesap açabilirsiniz.

Altın Hesabının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Altın hesabında birikimlerinizi gram ya da ayar cinsinden saklayabilir, bankanızla olan anlaşma oranınıza göre faiz elde edebilirsiniz. Kendi imkanlarınızla sakladığınız altınlarınızı ayar kaybı veya çalınma gibi tehlikelerden de koruyabilirsiniz, bankaların kasalarında tutabilirsiniz.

Altın piyasasındaki hareketliliğe göre altınlarınızı bozdurmak istediğinizde bankaların alım satım fiyatları arasında farklar zarar etmenize neden olabilir. Ayrıca bankaların mesai saatleri dışında işlem yapamayacağınız için istediğiniz zaman bozduramayabilirsiniz. Fakat bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır

Altın hesabınızı yine şubeye giderek veya internet bankacılığı üzerinden kapatmanız mümkündür. Altın hesabınızı kapattığınız zaman bir kayıp yaşamadan altınlarınızı alabilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce altınlarınızı o günkü değeriyle nakit paraya çevirerek alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.