Elektrik Tasarrufu Gece Kaçta Başlıyor ?

Elektrik tasarrufu gece kaçta başlıyor ? Elektrik faturalarının kesilmesi ile birlikte pek çok vatandaş faturaların yüksekliğinden şikayet etmektedir. Kendisi ile benzer kullanım gerçekleştiren arkadaşları veya komşuları ile elektrik faturalarını kıyaslayan pek çok kişi, sahip olduğu faturanın bedeline anlam verememektedir.

Sayaç üzerinde bir oynama yapılması mümkün olmadığına göre neden faturalar arasında büyük farklar oluşmaktadır? Elektrik faturalarını azaltmak mümkün müdür? Yazımızda tüm bu soruların cevabına erişerek siz de elektrik faturanızı oldukça düşük tutarlara çekebilirsiniz.

Elektrikten nasıl tasarruf edilir ?

Enerji tasarrufu konusu, elektrik faturalarının düşürülmesi için iyi bilinmesi ve uygulanması gereken bir konudur. Elektrik faturalarının düşürülmesi için basit önerileri içeren bu konuya göre;

 • Evinizde aydınlatma amaçlı kullandığınız ampulleri LED ampul ile değiştirerek,
 • Evinizde fırın ve su ısıtıcısı kullanımını minimuma indirerek,
 • Beyaz eşyalarınızı A sınıfı enerji kullanımı gerçekleştiren ürünlerle değiştirerek,
 • Gereksiz aydınlatma kullanımını önleyerek,
 • Ütü, çamaşır yıkama ve bulaşık yıkama işlemlerinizi indirimli tarife saatleri arasında gerçekleştirerek

Elektrik faturanızı minimum düzeye indirebilir, kıyasladığınız arkadaşlarınızdan ve komşularınızdan daha az elektrik faturası ödeyebilirsiniz.

Elektrik tarifemi nasıl öğrenebilirim ?

Kullanmış olduğunuz tarife detaylarına elektrik dağıtım şirketinizin online sayfasında kullanıcı oluşturarak kullanım bilgilerine ve tarife hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda dağıtım şirketinizin çağrı merkezinden de detayları öğrenebilirsiniz.

Elektrik gece mi gündüz mü ucuz ?

Elektrik sayaçlarını inceleyen pek çok kişi, yeni tip sayaçlarda yer alan T1, T2 ve T3 ibaresine ilk bakışta anlam veremeyebilir. Elektrik faturalarının incelenmesi sırasında da benzer rakamlarla karşılaşılmaması bu rakamlara bir anlam yüklenmemesine neden olmaktadır. Size önemsiz görünen bu ayrıntı, elektrik faturanızın arkadaşınızdan veya komşunuzdan fazla olmasına neden olan ayrıntıların başında yer almaktadır.

Sayaç üzerinde yazan bu kodlar tarife bilgileri olup her tarife süresinde gerçekleşen elektrik kullanımlarının ücretlendirmesi farklı şekillerde yapılmaktadır. Kodların ne anlama geldiğinin bilinmesi, indirimli elektrik saatleri bilgisine ulaşılarak elektrik faturalarının düşürülmesini sağlamaktadır.

Gelir durumu düşük olan, muhtaç sayılan ve geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan ve mevcut durumda sosyal yardım alanların elektrik faturalarını devlet ödüyor . Elektrikte devlet desteğinden yararlanmak ve başvuru yapmak için hemen https://finanslayin.com/elektrik-destegi-2019/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Elektrikte t1 t2 t3 nedir ?

 • T1 gündüz tarifesi olup, 06:00 – 17:00 saatleri arasında geçerlidir.
 • T2 akşam tarifesi olup, 17:00 – 22:00 saatleri arasında geçerlidir.
 • T3 gece tarifesi olup, 22:00 – 06:00 saatleri arasında geçerlidir.

Üç zamanlı tarife fiyatları

Yukarıda elektrik harcamalarının 3 ayrı zaman dilimine bölündüğü ve 3 ayrı zaman dilimine göre ayrı ayrı fiyatlandırıldığını anlattık. Bu tarifeler ve zaman aralıklarına göre uygulanacak fiyatlar dağım şirketlerine göre farklılık gösterir. Bu yüzden güncel tarife fiyatlarına dağıtım şirketinin resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Elektrik hangi saatlerde ucuz ?

En ucuz tarife gece tarifesi olup, elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor sorusuna cevap olarak T3 tarifesinin başladığı saat dikkate alınmalıdır. Gece tarifesinden sonra en ucuz elektrik gündüz tarifesi olup en pahalı tarife akşam tarifesidir.

İndirimli elektrik saatleri kaçtır ? En ucuz elektrik fiyatı hangi saatler arasında geçerlidir ? İndirimli elektrik saatlerine ulaşmak için hemen https://finanslayin.com/indirimli-elektrik-saatleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor ?

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere elektrikte gece tarifesi yani en ucuz tarife saat 22.00’da başlamakta ve diğer gün sabah 06.00’da sona ermekte. Dolayısıyla bulaşık makinesi, çamaşır makinesi v.b. aletleri saat 22.00’dan sonra çalıştırmak faturanızda büyük oranda tasarruf sağlanmasını da beraberinde getirmiş olacaktır.

Ucuz Elektrik Dağıtım Şirketleri

Ülkemizde faaliyet gösteren 21 adet elektrik dağıtım şirketi bulunmaktadır. Özel elektrik dağıtım şirketleri listesi içerisinde yer alan kurumlar arasında tüketiciler değişiklik yapabilmektedir. Elektrik dağıtım şirketi değiştirme işlemi gerçekleştirmek isteyen tüketiciler, TEDAŞ’tan daha ucuz fiyata elektrik sağlayan şirketler arasında karşılaştırma yaparak, en uygun fiyata elektrik veren şirketi bulduklarında seçmiş oldukları şirkete başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunan şirket başvuru işlemlerini kendisi gerçekleştirerek müşterisine değişiklik ile ilgili tüm desteği sunmaktadır.

Elektrik kullanım saatleri hakkındaki görüş ve sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz. 

4 Yorum
 1. Serap

  Kisin Türkiye saatleri geri almadığı için saatler de değişiklik oluyor mu? En pahalı elektrik tüketimi 17: 00-22:00 arası mi yoksa 18:00-23:00 mu?

  1. Editör

   En pahalı elektrik tüketimi T1 peridoyu arasında olan süre içerisinde gerçekleşmektedir. TRT 1 kanalında yer alan saati baz almanızı önerebiliriz.

 2. Volkan

  Bay ve bayan kuaför dükkanı işletiyoruz. Haliyle en büyük giderimiz elektrik. Bir arkadaşım ipragaz elektrik dağıtımına geçmemi tavsiye etti. İnternette çok fazla yorum veya şikayet bulamadım. Fikrinizi alabilirmiyim?

  1. Editör

   İpragaz ile ilgili detaylı bilgilere sahip değiliz. Ancak farklı bir elektrik dağıtım firmasına geçmeden önce hizmet sözleşmesini dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.