Elektrik Desteği 2020

Elektrik desteği bu yıl da devam ediyor. Ülkemiz sosyal yardımlar konusunda gün geçtikçe önemli adımlar atmaya ve bu konuda gelişmeye devam etmekte. Sosyal Devlet anlayışı kapsamında getirilen son düzenlemelerden birisi de dar gelirli ailelere elektrik yardımı.

Malumunuz dar gelirli ailelere elektrik desteği verilmesi kararlaştırılmıştı. Düzenleme ile gerekli şartları sağlayanların belli tutarlara kadar olan elektrik faturaları devlet tarafından ödenecek. Elektrik desteği yardım programı kapsamından yararlanma şartlarını , kimlerin yararlanabileceğini ve yapılması gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik desteği şartları 2020 ?

Elektrik desteği programından Sosyal Yardım alanlar yararlanacak. Bildiğiniz gibi Sosyal Yardım alma şartlarından birisi hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması. Sosyal Yardım alan dar gelirli kişiler destekten yararlanabilecek. Örneğin Kaymakamlıktan engelli maaşı alanlar, yaşlılık aylığı ya da dul maaşı alanlar v.s. sosyal yardım alanlar kapsamında değerlendirilir.

Devletin elektrik yardımı ne kadar 2020

Elektrik desteği 80 tl olacak. Devlet gerekli şartları sağlayanların 80 TL ye kadar olan elektrik faturalarını karşılayacak. Aslında karşılanacak destek tutarı 5 kişilik bir aile için 80 TL. Hanede yaşayan kişi başına karşılanacak destek tutarı 40-80 TL arasında olacak.

Elektrik desteği başvurusu 2020

Kaymakamlık Vakıflarından düzenli olarak sosyal yardım alan kişilere elektrik desteği verilmesi uygulamasına başlandı.. Destekten yararlanmak için yapılması gerekenler ise oldukça basit.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı PTT’ye kontör yükleyecek. Elektrik faturası gelen ve şartları sağlayan kişiler PTT’ye giderek destekten kalan tutarı ödeyecek. Bu kapsamdaki kişilerin 150 kilovatsaate kadar olan güncel fiyatı yaklaşık 80 TL tutarındaki faturaları karşılanacak. Üzerindeki tutarı cebinizden ödemeniz gerekecek.

Yapmanız gereken çok basit. Faturanız geldiğinde PTT’ye gideceksiniz. Fatura kimin adınaysa fatura ödeme esnasında PTT yetkilisi destek tutarını indirecek. Siz payınıza kalanı ödeyeceksiniz. Diyelim ki gelen faturanız 150 TL. Siz ödemeye gittiğiniz ve hak ettiğiniz destek tutarı da 60 TL olsun. Bu durumda siz PTT’ye 90 TL lik kısmını ödeyeceksiniz.

Destek  ne kadar sürecek ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere elektrik yardımı verilmesine geçtiğimiz yıl başlandı. Bitiş tarihi için belirlenen bir süre bulunmuyor. Şimdilik süresiz olarak devam edecek. Yapmanız gereken sadece fatura ödemelerinizi PTT’ye yapmak.

Sosyal yardım almıyorum elektrik desteği alabilir miyim ?

Sosyal Yardım almayanlara verilmiyor. Ancak sigortalı çalışmıyorsanız, herhangi bir geliriniz yoksa size uygun Sosyal Yardımlardan birisine siz de başvurabilirsiniz. Eğer kişi başı geliriniz net asgari ücretin üçte birinin altında ise siz de sosyal yardım alabilir ve dolayısıyla sonradan elektrik yardımı da alabilirsiniz.

2 Yorum
  1. Yakuphan

    Elektrik yardımı şehit ailelerinede sağlanacak mı?

    1. Editör

      Merhaba. Hayır şehit aileleri bu yardımdan yararlanamayacak. Yazıda da belirtildiği üzere Sosyal Yardım alanlar yararlanabilecek.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.