Hasarsızlık İndirimi Nedir, Nasıl Sorgulanır ?

Hasarsızlık indirimi araç sahipleri için büyük önem arz eden konulardan birisidir. Yayınlanan sigorta şirketlerinin reklamlarında sıkça hasarsızlık indiriminden bahsedilir. Poliçe yenileme dönemi yaklaşan pek çok kişi kasko yaptırmadan önce hasarsızlık indiriminin kendisine ne gibi avantaj sağlayacağını ve bu indirimden nasıl faydalanabileceğini öğrenmek ister.

Araç kaskosu yenilenmeden önce hasarsızlık indirimi ile ilgili tüm detayların öğrenilmesi, yüksek kasko ücretlerinin ödenmesine engel olmaktadır.

Hasarsızlık indirimi nedir ?

Kasko poliçesi primlerini yüzde 65’ varan oranlarda indirmek isteyen tüm araç sahiplerinin hasarsızlık indirimi nedir sorusunun yanıtına ihtiyaçları bulunmaktadır. Hasarsızlık indirimi kapsamı her sigorta şirketine göre farklı olsa da en net bilgi yapılan poliçeden elde edilebilmektedir.

Pek çok sigorta şirketi karışılan kazada yüzde 100 araç sürücüsünün hatasız olmasını talep ederken, kimi sigorta şirketleri için cam kırılması ve ufak tefek çizikler hasarsızlık indirimi kapsamında değerlendirilmektedir. Yaklaşan kasko poliçesi yenileme dönemine girildiğinde mevcut poliçe bilgileri kontrol edilerek hasarsızlık indirimi bilgileri kontrol edilmeli, sahip olunan indirimler hakları öğrenilmelidir.

Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumları Kapsar

Aracın kaskosu yaptırılmadan önce sigorta şirketinin hasarsızlık indirimi koşulları öğrenilerek sigorta şirketi ile çalışma kararı verilmelidir. Hasarsızlık indirimi için her sigorta şirketinin farklı prosedürü bulunmaktadır. Sigorta şirketlerinin poliçelerine koyduğu bir defaya mahsus hasarsızlık indirimi dahilinde yapılabilecek hasar masraflarının karşılanması öngörülmektedir.

Kimi sigorta şirketleri trafik kazasına karışılması halinde müşterisinde 0 hata olmasını talep etmekte, kimi sigorta şirketleri cam kırılması, araçta oluşan küçük çizikleri ve teyp çalınmasını hasarsızlık indirimi kapsamında karşılamaktadır. Kasko yaptırmadan önce kasko hasarsızlık indirimi nasıl bozulur sorusunun cevabı sigorta şirketinden talep edilmelidir.

Kasko hasarsızlık indirimi ne kadar geçerli ?

Poliçelerin her yıl yenilenerek hasarsızlık indirimi hakkı kazanılması, kasko hasarsızlık indirimi ne kadar geçerli sorusunu cevap verilmesini gerektirmektedir. Hasarsızlık indirimi 4 yıl geçerli olup kademeli olarak ilk yıl yüzde 30, ikinci yıl yüzde 40, üçüncü yıl yüzde 50 ve dördüncü yıl yüzde 60 oranında indirim alınabilmektedir.

Hasarsızlık indirimi sorgulama

Poliçe dönemi boyunca kazaya karışmamış veya karıştığı kazada yüzde 100 kusursuz olan araç sahipleri için trafik sigortasında ve araç kaskosunda hasarsızlık indirimi bulunmaktadır. Kasko hasarsızlık indirimi hesaplama için;

  • Yıl yüzde 30,
  • Yıl yüzde 40,
  • Yıl yüzde 50,
  • Yıl yüzde 60

Olmak üzere 4 basamak bulunmaktadır.

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi sorgulama için 7 basamak olup ilk basamak 4’ten başlamakta ve indirimler;

  • Basamak yüzde 15,
  • Basamak yüzde 30,
  • Basamak yüzde 45

Olarak uygulanmaktadır.

Kasko hasarsızlık indirimi nasıl bozulur ?

Kaza olması ve kaskodan aracın yaptırılması durumunda hasarsızlık indirimi bozulur. Belli bir süre kaza olmadığında kişinin hasarsızlık indirim basamağı kademe kademe yükselir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.