AdSense Geliri Vergiye Tabi mi ?

Adsense geliri vergiye tabi mi ? İnternetten para kazanmak isteyen kişilerin hedeflediği ilk gelir kaynağı Google AdSense olmaktadır. Yayınladıkları blogları ile Google AdSense geliri elde eden pek çok bloger aklında kazançlarının vergiye tabi olup olmadığı sorusu bulunmaktadır.

Özellikle son günlerde online ticarete gelen vergiler Adsense geliri sahiplerinin merakını artırmaktadır.Eğer siz de site açarak adsense kazancı elde etmeye başlamak istiyorsanız vakit kaybetmeden hemen https://finanslayin.com/blog-sitesi-acma-para-kazanma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Adsense kazançları

Google’ın kullanıcı tabanlı olarak sunduğu AdSense reklam sistemi, pek çok bloggerın ilgisini çekerek kazanç kapısı sağlamaktadır. Reklamlara yapılan tıklama başına reklamın yayınlandığı site sahibine kazanç sağlanmaktadır. AdSense kazanç hesaplama için belirlenen formül bin gösterim üzerine hazırlanmış olup, sayfa gösterim sayınızla orantılı olarak değişmektedir.

Google, firmalardan almış olduğu reklam gelirlerinin yüzde 51’ini kendisine, yüzde 49’unu reklamın yayınlandığı site sahiplerine dağıtmaktadır. Bu nedenle Google AdSense tıklama başına ne kadar veriyor sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır.

Google adsense tıklama başına ne kadar veriyor ?

Adsense kazancı elde edenlerin ya da bu yolla kazanç elde etmek için adım atanların merak ettikleri soruların başında bu gelmekte. TBM yani tıklama başına google tarafından verilen net tutar sitenin içeriğine ve hitap ettiği kesime ve ya ülkeye göre farklılık göstermekte. Türkiye’de TBM’ler çok iç açıcı değil hatta kazanç elde edenlerin en çok şikayetçi olduğu konuların başında TBM’lerin düşük olması gelmekte.

Özellikle dini ya da eğitim içerikli sitelerin TBM’si oldukça düşük ve 0,01 gibi rakamları bile görebilmekte. Şu an ortalama olarak Türkiye’de TBM 0,15-0,20 Kuruş arasında değişmekte. Ancak rekabetin yüksek olduğu bir sektörde iseniz bu durumda TBM oranınız oldukça yüksek olabilecektir.

Google reklam gelirlerinin vergilendirilmesi

Yeni torba yasa ile birlikte internet reklam gelirlerinin vergilendirilmesi konusu söylenti olmaktan çıkarak netliğe kavuşmuştur. Online ticarete getirilen vergilerle konuşulmaya başlanan Youtuberların ve Google AdSense reklam geliri olanların vergilendirileceği söylentisi gerçekleşmiştir.  Reklam geliri sahibi olanların elde ettikleri reklam gelirleri için beyanname vermeleri ve kendilerine belirlenen vergiyi ödemeleri gerekirken, beyanname vermeyen kişi veya kurumların tespiti halinde ceza alacağı kesinleşmiştir.

Adsense google reklam vergisi çıkar mı ?

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın internetten kazanç sağlayanlara vergi uyarısında bulunmasının ardından yeni torba yasaya eklenen internetten kazanılan paranın vergisi, Youtube kanalı ve Google AdSense reklam geliri sahiplerini etkilemiştir. İnternetten para kazananlara beyanname verilme zorunluluğu getirilirken, verilmeyen beyannameler için internet kazançları vergi cezaları kesilmesi kararlaştırılmıştır.

Google tarafından reklam geliri elde edenlere gerçekleştirilecek ödemelerin İrlanda üzerinden yapılıyor olması, AdSense kazancına vergi çıkmayacağını akıllara getirse de MASAK’ın tüm banka hesaplarını kontrol altına alması ile bu ödemelerin tespiti kolay hale gelecektir. Banka hesaplarında düzenli ödeme gerçekleştirilen kişilerin hesapları takibe alınarak kısa sürede internet kazancı tespit edilecek ve kazandığı paranın cezası ile birlikte vergisi kendisinden talep edilecektir.

Adsense gelir vergisine tabi mi ?

İnternet gelirlerinin vergilendirilmesi kapsamında Google AdSense reklam geliri sahiplerine beyanname zorunluluğu getirilmiş, verilen beyannamede beyan edilen gelir üzerinden yüzde 20 gelir vergisi uygulanacağı kararlaştırılmıştır.

Adsense vergi cezası

Adsenseden gelir elde ettiği ve bunu vergilendirmediği anlaşılan kişilere kazanç elde ettiği her bir dönem için ceza ve cezaya ilave olarak da o dönem elde edilen kazanç üzerinden faizi ile birlikte vergi istenmekte. Tabi pişmanlık, iyiniyet indirimi ve uzlaşma yolu ile cezaların büyük bir kısmından indirim sağlansa da uygulanacak ceza tutarı ağır olabilmekte. Bu yüzden yüksek kazançlar elde ediyorsanız vergilendirmenizi ve bu işi resmi yapmanızı öneririz.

Adsense geliri hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.