Bankaların EFT Ücretleri 2020

Bankaların EFT ücretleri ne kadar ? Gerçekleştirilecek EFT işlemleri için bankaların aldığı masrafların her yıl değişiyor olması, 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilecek para transferleri için ne kadar işlem ücreti ödeneceği sorusunu akıllara getirmektedir.

Kamu ve özel bankaların müşterilerinden talep ettiği güncel EFT ücretleri detaylarına yazımızdan ulaşabileceksiniz. Bankalar arası EFT ücretlerine geçmeden önce EFT yapabileceğiniz saatler ile geç EFT saatleri için hemen https://finanslayin.com/bankalarin-guncel-eft-islem-saatleri-2018/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EFT Nedir, neden ücretli ?

EFT ücretlerine geçmeden önce EFT nedir sorusuna yanıt vermek yerinde olacaktır. Elektronik Fon Transferi işleminin kısaltması olan EFT, bankalar arasında para transferi gerçekleştirilmesine olanak tanır. Her ne kadar banka şubelerinden ve ATM’lerinden EFT talimatları verilebilse de mobil ve internet bankacılığının gelişmesi ile saniyeler içerisinde banka şubesine gitmeden EFT talimatı verilebilmektedir. Online olarak EFT talimatı vermek şubeye göre daha az olsa da yine belirli bir miktar EFT ücreti ödenmesini gerektirmektedir.

EFT işlemleri gerçekleştirilirken bankalar belirli bir maliyete sahip olurlar ve EFT ücreti hesaplama yaparak bu maliyeti müşterilerine EFT ücreti altında yansıtırlar. Ücretsiz EFT gerçekleştirilebilmesi için bankaların sunduğu kampanyaları değerlendirmek gerekmektedir.

Banka eft ücretleri

EFT işlemi için alıcı banka, alıcının IBAN’ı ve gönderilecek para miktarının girilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra EFT işlemi için hesap bakiyesi ve alıcı doğrulaması yapıldıktan sonra EFT işlemi gerçekleşmektedir. Hesap bakiyesinin yetersiz olduğu durumlarda EFT gerçekleşmemektedir. Bu nedenle EFT ücreti ne kadar sorusunun yanıtına göre hesapta bulunan bakiyeye göre EFT işlemi gerçekleştirilmelidir. Bankaların EFT ücretleri 2020 yılı asgari ücretleri;

 • Ziraat Bankası için şubeden 45 TL, internetten 4 TL, mobil şubeden 3 TL.
 • Halk Bankası için şubeden 53 TL, internet ve mobilden 3,33 TL.
 • Vakıfbank için şubeden 50 TL, internet ve mobilden 5 TL.
 • İş Bankası için şubeden 55 TL, internet ve mobilden 5,10 TL.
 • Garanti Bankası için şubeden 55 TL, internetten 5,50 TL, mobilden 5,25 TL.
 • Yapı ve Kredi Bankası için şubeden 50 TL, internetten ve mobilden 5,25 TL.
 • Akbank için şubeden 55 TL, internetten 8 TL, mobil şubeden 5,25 TL.
 • Denizbank için şubeden 50 TL, internetten 5 TL, mobilden 4 TL.
 • QNB Finansbank için şubeden 55 TL, internetten 4,90 TL, mobilden 4,50 TL.
 • Alternatifbank için şubeden 60 TL, internetten 4 TL.
 • Odeabank için şubeden 40 TL, internet ve mobilden 4 TL..
 • ING Bank için şubeden 55 TL, internetten 4,0 TL, mobilden 4,50 TL.
 • HSBC için şubeden 50 TL, internetten 4 TL, mobilden 3 TL.

Olarak belirlenmiştir.

EFT ücreti almayan bankalar 2020

Bankalar genelde maaş müşterilerinden EFT ücreti almamakta. Özellikle memurlar, öğretmenler ve diğer Kamu görevlileri Kurumlarının bankalar ile olan anlaşmaları gereği EFT ödemeden işlemlerini gerçekleştirebilmekte. Bunun haricinde bankalar hesaplarında belli tutarların üzerinde varlığı olanların da ücretsiz havale ve EFT yapmalarını sağlamakta. Bu istisnai durumlar haricinde Türkiye’de EFT, Havale ücreti almayan ve tüm işlemleri ücretsiz olan ve bu konuda açık ara önde olan banka ise Finans Bank Enpara’dır.

EFT’lerden ücret almayan ya da belli şartlar isteyen diğer bankalar ise duruma ve koşullara göre değişkenlik gösterbilmekte. Bu yüzden hesap açmadan önce araştırma yapmanızda yarar olacaktır.

Ziraat Bankası EFT sorunu

Ziraat Bankası’nda EFT maaş müşterileri için ücretsizdir. EFT saatleri içerisinde yapılan para transferleri sorunsuz olarak yapılabilmekte. Ancak EFT saatleri dışında yapılıyorsa ya da karşı tarafın İBAN numarası hatalı ise ya da başka bir eksiklik varsa EFT gönderimi ya da alımında sorun yaşanabilir.

Emekliden EFT ücreti almayan bankalar

Bazı bankalar emeklilerin kendi bankalarından maaş almalarını sağlamak için dönem dönem ücretsiz EFT de dahil olmak üzere bazı kampanyalar yaparlar. Enpara Finans Bank’ta herkes için EFT ve Havalenin ücretsiz olarak yapılabildiğini belirtmiştik. Bunun haricinde emeklilere ücretsiz EFT hakkı veren bankalar da bulunmaktadır. Emekli maaşınızı başka bankaya taşımadan önce bu konuda iyice araştırma yapmanızı öneririz.

EFT hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.