İndirimli Elektrik Saatleri 2020

Malumunuz ekonomik şartlardan dolayı geçim her geçen gün zorlaşıyor. Bu durum da ister istemez bizi tasarrufa itiyor. Evde tasarruf için uygulanabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi ise ucuz elektrik kullanarak faturanızı bir nebze indirmek.

Bildiğiniz gibi son yapılan düzenleme ile gece kullanılan elektriğin daha ucuz olmasının yolu açıldı. Peki elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor, elektrik hangi saatlerde ucuz 2020 ? İşte gece ucuz elektrik kullanma yolları.

Gece elektrik ucuz mu 2020

Enerji Piyasası Destekleme Kurumu’nun son yaptığı düzenleme ile birlikte 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren gece kullanılan elektriğin daha ucuz olmasının yolu açıldı. Buna göre akıllı elektrik saati kullanan aboneler ucuz elektrik imkanından yararlanabilecekler.

Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor 2020

Ucuz elektrikte gece tarifesi saat 22.00-06.00 tarihleri arasında uygulanacak. Gece ucuz elektrik hakkından yararlanabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartları kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Gece ucuz elektrik hakkından kimler yararlanabilir ?

Bu indirimden yararlanabilmeniz için elektrik sayacınızın akıllı olması gerekiyor. Peki nedir bu akıllı sayaçlar. Akıllı elektrik sayacı şu anda çoğu kişinin kullandığı dijital sayaçlar. Eski sayaç sahibi iseniz  eski sayaçlar zaman kaydı yapmadığından elektriği ucuz kullanma hakkınız maalesef olmuyor. Eğer akıllı elektrik sayacı sahibi değilseniz öncelikle sayacı yenilemeniz gerekiyor. Bunun yanında sistem otomatik olarak indirim sağlamıyor. Elektrik dağıtım firmanıza başvuru yaparak gece ucuz elektrik imkanından yararlanma talebinizi iletmeniz gerekiyor.

Ucuz elektrik için başvuru nereye yapılıyor ?

Gece ucuz elektrik için başvurularınızı elektrik dağıtım şirketinize yapmanız gerekiyor. Talebiniz üzerine dağıtım şirketi sizi üç zamanlı tarifeye alacak ve böylece saat 22.00-06.00 saatleri arasında kullandığınız elektrik için indirim sağlanmış olacak.

Gece ucuz elektrik için faturada ne kadar indirim yapılıyor ?

İndirim 22.00-06.00 saatleri arasında yapılan tüketim için %25 oranında olmakta. Böylece elektriğin kilovat saati gece 16.9 kuruştan 12.5 kuruşa indirilmiş olmakta.

Elektrik Desteği 2020

İndirimli gece elektriğinin yanında 80 liraya kadar elektrik yardımı da alabilirsiniz. Bunun için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlar kısaca Sosyal Yardım alıyor olmak ve hane halkı kişi başı net gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması.

Özetle elektriğin ucuz olduğu saatlerde elektrik tükettiğinizde faturanızda %25 indirim olacağını belirtmek isteriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.