Kimya Mühendisliği Maaş 2020

Kimya Mühendisliği Maaş tutarları belli oldu. Kimya Mühendisliği birçok öğrencinin hayalini kurmuş olduğu meslekler arasında yer almaktadır. Kimya Mühendisliği gerek mesleğin prestiji gerekse almış olduğu maaşlar ile adından oldukça sık söz ettirmektedir. Birçok kişi tarafından ortak merak konusu haline gelmiş olan Kimya Mühendisliği Maaşları 2020 yılı zam mı ile belirlenmiştir. Sizlere bu yazımızda Kimya Mühendisliği Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Kimya Mühendisliği başta kimya olmak üzere fizik ve biyoloji alanları ile de ilgilenmektedir. Hayatımız açısından oldukça önemli bir rol üstelenen kimya mühendisleri son dönemlerde oldukça rağbet gören meslekler haline gelmiştir. Gerek yeni buluşlar gerekse birçok ham maddenin çözümü ile birçok yeniliği hayatımıza koymaktadır. Sizlere makalemizde Kimya Mühendisliğinin tüm detaylarını aktaracağız.

Kimya Mühendisliği Nedir?

Kimya mühendisleri sanıldığı gibi sadece kimya alanı ile uğraşmamaktadırlar. Kimya Mühendisliği aynı zamanda matematik, mikrobiyoloji, biyokimya ve ekonomi bilimleri arasında da uğraş vermektedir. Bunun yanı sıra fizik ve biyoloji ile de oldukça ilgilidirler.

Ham maddelerin kimyasal yapısı inceleyen ve anları belirli çerçeveler içerisinde değerlendiren bir bölümdür. Temel prensibi sayısal bilimler üzerine kurulmuştur. Ham maddelerin ya da diğer kimyasalların daha kullanışlı bir hal alması ya da farklı formlara dönüştürülmesi de Kimya mühendisliği alanında incelenmektedir.

Kimya mühendisliği geleceği

Kimya mühendisliği bölümü gününüzde olduğu gibi gelecekte de en fazla ihtiyaç duyulacak bölümlerin başında gelecektir. Çalışma alanının geniş olması gelecekte de bu bölüm mezunlarına olan talebi arttıracaktır. Dolasıyla mühendislik bölümleri içerisinde gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz bölümlerin arasında gelmektedir.

Kimya mühendisliği iş olanakları ve maaşları

Kimya Mühendisinin tanımında bahsettiğimiz üzere çok geniş bir çalışma alanı vardır. Kimyanın yanı sıra diğer bilim dalları ile de oldukça ilgili olan Kimya Mühendisliği görev ve çalışma çeşitliliği açısından da oldukça zengindir. Sizler için Kimya Mühendisliği Çalışma Alanlarını listeledik;

  • Petrokimya Ürünler,
  • Temel Kimyasallar,
  • Şeker – Gıda Sanayi,
  • Seramik Sanayi,
  • Tekstil Sanayi,
  • İlaç Sanayi,
  • Ağır sanayi ve Çimento.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Kimya bölümünün biyoloji, fizik gibi bölümlere nazaran iş olanakları özel sektörde daha fazladır. Özellikle özel sektörde faaliyet gösteren firmalar Kalite Mühendisi kadrosu için çalışanlarını Kimya bölümünden seçmektedirler.

Kimya mühendisliği maaşları 2020

Kimya Mühendisliği maaşlarını 3 yönlü olarak inceleyebilmeniz mümkündür. Buradaki en önemli ayrım Kimya Mühendisi olarak çalışılan yerdir. Kimya mühendisleri gerek özek sektör gerek kamu gerekse kendi işinin patronu olarak da kolaylıkla çalışabilmektedir.

Kimya mühendisleri devlet kurumlarında farklı birimlerde çalışabilmektedir. Kimya mühendisliğinin yanı sıra farklı unvan ve statülerinde de görev alabilmektedir. Kamuda son dönemde kimya mühendisi alımları azalmıştır. Ancak Kamuda başlangıç olarak kimyagerlere ödenecek maaşın özel sektöre göre daha yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kimya mühendisleri maaşlarını özel sektör ve devlet olmak üzere iki ayrı başlık altında belirtmek daha doğru olacaktır.

Kimya mühendisliği devlet maaşları

2020 yılı Enflasyon oranı ve toplu sözleşme tutarı ile birlikte yapılan zamlar ile Kimya Mühendislerinin de maaşlarında artış olmuştur. 2020 yılı itibariyle mühendislik maaşı yaklaşık olarak 5500 TL olmuştur. Bu tutar öğrenim durumu, medeni durum ve çocuk sayısı gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Eşi çalışmayan devlet memurları yukarıda belirtilen net maaşa ilave olarak eş yardımı da aldığından daha yüksek maaş alabilmektedir.

Özel sektör kimyager maaş

Özel sektörde maaşların eskisi kadar iç açıcı olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Başlangıçta asgari ücret kadar maaş ödeyen firmalar bile var. Ancak her firma bu kadar insafsız değil tabi ki. Bu arada brütten nete asgari ücret hesabı ve net asgari ücret güncel tutarı için https://finanslayin.com/2019-asgari-ucret-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 yılı için kimya mühendislerine başlangıçta ödenen maaş tutarı 3000-3500 TL civarında olmaktadır. Ancak uzmanlık durumuna ve iş tecrübesine göre ödenecek maaş tutarları daha da fazla olabilmektedir.

10 yıllık kimya mühendisi

Sizin de bildiğiniz gibi bir çalışana ödenecek maaşlar tecrübe, deneyim ve becerisine göre belirlenmektedir. Dolayısıyla bu meslekte 10 yıl ve üzerinde görev yapanlar yeni mezunlara göre tercihte öncelikli olacaklardır ve bu kişilere ödenecek maaş tutarları da doğal olarak daha yüksek olacaktır. Meslekte 10 yılını tamamlamış ve Kurumsal firmalarda çalışan kimya mühendislerine ortalama 8000-10.000 lira maaş ödenmektedir.

Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.