Denklik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Yurtdışında bulunan üniversitelerin bir düzen içerisinde vermiş oldukları eğitimin kaliteleri Türkiye de Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK ) tarafından denetlenmektedir.  Denklik komisyonu ise belirlenen kritere göre yurt dışında alınan diploma hususunda standartlara uygun olup olmadığı hususunda inceleme yapmakta ve karar vermektedir. Sizlere bu yazımızda Denklik Durum Belgesi Nasıl Alınır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Yurtdışında öğrenim gören ve öğrenimini bitirmiş birçok üniversite öğrencisi denklik konusunda araştırmada bulunmaktadır. Denklik denildiğinde birçok sıkıntıda beraberinde gelmektedir. Denklik Başvurularını belirli tarihler arasında Yüksek Öğretim Kurumu aracılığıyla yapabilmeniz mümkündür. Bu tarih ve başvuru şartlarına resmi olarak YÖK sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin Yüksek Öğretim Kurumları tarafından denkliklerinin onaylanması gerekmektedir. Denklik komisyonu tarafından belirli kriterlere göre değerlendirilen Yurtdışı diplomalarının standartlara uygun olması beklenmektedir. Dünya genelinde alınan diplomaların denkliğine ilişkin tam ve detaylı bilgilere YÖK sayfasından ulaşabilmenizde mümkündür.

Denklik Müracaatı İçin İstenilen Belgeler

Yurtdışında mevcut üniversitelerden mezun olmuş kişilerin ülkemizde diplomalarını onaylatmaları için denklik müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Denklik müracaatın da ise belirli aşamaları takip etmeniz gerekmektedir. Bu aşamalar içerisinde önemli olan hususların başında ise denklik müracaatında istenilen belgeler gelmektedir. Sizler için denkli müracaatında istenilen belgeleri listeledik;

  • Diplomanın orjinali ve kopyası (İngilizce dışında bir dilde diplomaya sahipseniz Noter tasdikli olmak üzere Türkçe ve İngilizce tercümesi)
  • Not Dökümü (Transcript) Orjinali ve Kopyası
  • Kimlik Belgesi ya da Pasaport Fotokopisi
  • Derslerin Kısa Açıklamaları (Short Course Descriptions) – (Tıp Doktorlarından İstenilecek Belge)
  • YÖDAK Başkanlığına Yazılan Dilekçe
  • Araştırma Yapılmak Üzere Üniversiteye Gönderilecek Yetki Formu

Not: KKTC vatandaşı olmayan kişiler oturma izni, çalışma izni ya da ikametgâh belgelerini sunmak durumundadır.

Denklik Müracaatına Kimler Başvurabilir?

Denklik müracaatında bulunabilmeniz içinde belirli etkenlerin olması gerekmektedir. Bu etkenler arasında vatandaşlarımızın yurt dışında okumaları ya da yurt dışında okuyan yabancı uyruklu vatandaşların ülkemizde denklik için müracaat etmeleri gerekmektedir. Denklik Müracaatında bulunabilecek kişiler şunlardır;

  • Yurtdışında mevcut üniversitelerin ön lisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olan Türkiye Cumhuriyeti Kimliğine sahip kişiler
  • Yurtdışında mevcut üniversitelerin ön lisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olan Yabancı Uyruklu kişiler

Not: Yüksek Lisans ya da doktora başvurusunda bulunacak olan Yabancı uyruklu kişilerin sağlık alanı dışında denklik başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.