Kredi Onay Süreci Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Günümüzde birçok insan çıkan acil harcamalarını karşılamak ya da yatırım ve girişimcilik faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla kredi başvurusunda bulunmaktadır.  Fakat kredi talepleri kimisi için çabuk onaylanırken kimisi için reddedilmektedir. Birçok sebebe bağlı olarak değerlendirilen kredi süreci birçok insan için ise merak edilen bir konu haline gelmiştir. Sizlere bu yazımızda Kredi Onay Süreci Ne Kadar Sürede Gerçekleşir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Kredi başvurusu yapmadan önce kişilerin ilk olarak ne kadar krediye ihtiyacı olduklarını belirlemeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra ödeyebilecekleri vade ve miktarlarda kredi belirlemesi de oldukça önemlidir. Kredi tutarı kararlaştırıldıktan sonra yapılması gereken işlem kredi başvurusudur. Kredi başvurularınızda bankalar sizlerden bazı bilgi ve belgeler istemektedir.

Bu bilgi ve belgeler ışığında ise kredinizin onay süreci başlamaktadır. Belirli kriterler üzerinden değerlendirilen onay işlemleri bankanızın inisiyatifindedir. Bankanı başvurunuz üzerinde gerekli tetkikleri gerçekleştirdikten sonra kredi başvurunuz ile ilgili olarak sizlere olumsuz ya da olumlu olarak geri dönüş sağlamaktadır. Peki, bu kredi onay süreci nasıl işlemekte, gelin beraber bakalım.

Kredi Onay Süresi Nasıl İşler?

Kredi başvurunuzu online sistemler üzerinden yapmış iseniz bankanız otomatik olarak sizlerin KBB notunuza ulaşarak karar vermektedir. Puanınız talep etmiş olduğunuz krediye uygunsa talebiniz kabul edilerek krediniz onaylanmaktadır. Aksi takdirde puanın yetersiz bir düzeyde ise talebiniz kabul görmeyerek reddedilecektir. Mesaj yolu ile yapmış olduğunuz başvurularınızda da süreç bu şekilde işlemektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kredi talebinizin ön onay aşamasında olduğu ile kredi onayının karıştırılmamasıdır. Banka şubeleri aracılığı ile yapmış olduğunuz başvurularda ise süreç biraz daha değişik işlemektedir. Kredi başvurunuz için bankalar sizlerden belirli evrakları incelemekte ve talep etmiş olduğunuz kredi tutarını ödeyip ödeyemeyeceğiniz hususunda analiz gerçekleştirmektedir.

Kredi Onay Süreci Nasıl Olumlu Sonuçlandırılır?

Kredi onay sürecinin olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız ilk olarak bankanızın sizlerden talep etmiş olduğu bilgi ve belgeleri doğru bir şekilde iletmelisiniz. Gelirinize orantılı bir şekilde kredi tutarı talep etmeniz ve kredi notunuzu yeterli seviyede tutmanız sizlerin avantajına olacak ve kredi başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Kredi Onay Süreci Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Kredi onay sürecinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu sürecin ne zaman tamamlanacağıdır. Bankalar sizlerin iletmiş olduğu bilgi ve belgelerin ışığında talebinizi değerlendirmekte ve sonucunu size bildirmektedir. Bu sürecin belirli bir zaman kıstası bulunmamaktadır. Fakat edinilen bilgi ve tecrübeyle kredi onay süreci işlemlerinizin 2 iş günü içerisinde tamamlanabileceği kanaatindeyiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.