SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

Eğer aktif sosyal güvenceniz varsa gözlük aldığınızda bunun bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmakta. Tabi SGK tarafından gözlük cam, çerçeve v.s. karşılanabilmesi için bazı şartların karşılanması gerekiyor. Ayrıca cam ve çerçeve aldıktan sonra belli bir süre geçmeden yeniden gözlük alma hakkından yararlanamıyorsunuz. Bu yazımızda sgk gözlük hakkı nasıl sorgulanır, sgk gözlük parası karşılama şartları v.s. konusunda bilgi bulabilirsiniz.

SGK gözlük parası karşılanma şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aldığınız bir gözlüğün camının ya da çerçevesinin v.s. karşılanabilmesi için aranan temel şart aktif sosyal güvencenizin olması. Eğer aktif güvenceniz yoksa yani sağlıktan yararlanamıyorsanız masrafları SGK ödemez.

Ayrıca gözlük camı ve çerçeve aldıktan sonra en az 3 yıllık sürenin geçmesini beklemeniz gerekiyor. 3 yıl geçmeden SGK tarafından yeniden karşılanmaz. Burada istisnai bir durum söz konusu. Eğer gözlük numaranız 0,5 ya da üzerinde arttıysa 3 yılık süreyi beklemeden istediğiniz zaman değiştirme hakkına sahipsiniz. 

SGK tarafından 2019 yılı itibariyle gözlük çerçevesinde karşılanan tutar yerli olanlarda 42 TL, ithal olanlarda ise 37 TL dir.

E devlet sgk gözlük hakkı sorgulama

Yeni gözlük alma hakkınızın olup olmadığını e devlet sistemi üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama menüsüne giriş sağlayın. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz: sgk gözlük hakkı sorgulama

TC ile gözlük hakkkı sorgulaması e devlet şifresi olmadan maalesef mümkün değil. Eğer sorgulama sonucunda aşağıdaki gibi sonuç alıyorsanız cam, çerçeve v.s. hakkından yararlanabilirsiniz.

Çerçeve Bilgileriniz

Yakın Çerçeve Bilgisi
Yakın gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur
Uzak Çerçeve Bilgisi
Uzak gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur

Uzak Cam Bilgileriniz

Sağ Cam Bilgisi
Uzak sağ cam alma hakkınız mevcuttur
Sol Cam Bilgisi
Uzak sol cam alma hakkınız mevcuttur

Yakın Cam Bilgileriniz

Sağ Cam Bilgisi
Yakın sağ cam alma hakkınız mevcuttur
Sol Cam Bilgisi
Yakın sol cam alma hakkınız mevcut

GSS ödeyenlerin gözlük hakkı var mı ?

Eğer genel sağlık sigortası kapsamında iseniz ve prim ödemelerinizi düzenli ödüyorsanız kısacası aktif sosyal güvenceniz varsa sizin de SGK desteği ile gözlük alma hakkınız var. Ancak yeşil kartlı iseniz özel hastanede göz doktoruna muayene ve sonrasında alınacak gözlük masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaz.

SGK gözlük modelleri hangileri ?

SGK tarafından karşılanan modeller güncel sağlık uygulama tebliğine göre değişir. Birkaç yere sorarak değişik modellere göz atabilir size uygun olanı seçebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.