İsim Denklik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

İsim Denklik belgesine genellikle Türk vatandaşlığı alan Bulgar uyruklu kişilerde rastlamaktayız bunun en büyük sebeplerinden birisi de Bulgarca yazılan kelimenin Türkçe de yazımızın değişmesidir. Vermiş olduğumuz bu örnek sadece Bulgar uyruklu vatandaşlarda rastlanmaktadır. Bu duruma hasıl olan birçok kişi isim denklik belgesi almak için müracaat etmektedirler. Sizlere bu yazımızda İsim Denklik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

İsim Denklik Belgesi Nedir?

İsim Denklik belgesini kısa bir şekilde tanımlamak gerekirse insanların adının ya da soyadının neden ve ne zaman değiştirildiği, değişiklikten önceki ismi ile değişiklikten sonra belirlenen isimlerini gösteren ve resmi kurumlar tarafından sağlanan her belgeye denilmektedir. Bu belge Bulgaristan da ya da Türkiye kişinin kendi başvurusu ile noter huzurunda düzenlenmiş olan İsim Denklik Beyannamesi ile karıştırılmamalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişinin kendi başvurusu sonucu aldığı belge beyanname, resmi kurumlar tarafından verilen ise belgedir. Beyannamenin kullanım alanı ve geçerliliği belgeye göre daha kısıtlıdır. İsim denklik belgesi kullanarak ülkemizde normal vatandaşların gerçekleştirebileceği iş ve işlemleri sizlerin de gerçekleştirmesi mümkündür.

İsim Denklik Belgesi Nereden Alınır?

İsim denklik belgesi ayniyat belgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İsim denklik belgesi kişinin bulunduğu yerleşim yerindeki Nüfus Müdürlüklerince yapılmaktadır. İlgili müdürlük kişilerin Türk vatandaşı olmadan önceki isim ve soy isminin nüfus cüzdanında bulunup bulunmadığını incelemektedir. Eğer mevcut ise kişiye Denklik belgesi verilmektedir.

Talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığına geçmeden önce ismi ve soy ismi ile ilgili bir kayıt bulunmaması halinde ilgili talep Genel Müdürlüğe gönderilmektedir. Genel müdürlük kişinin talebi ve dosyasını inceleyerek edinmiş olduğu ve yeterli gelen bilgi ve belgelerin olması halinde isim denklik başvurusunu kabul ederek belge vermektedir. Aksi takdirde başvurunuz ret olunacaktır.

İsim Denklik Belgesi Sorgulama

İsim denklik belgesini alabilmek için öncelikle Nüfus Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen bilgi ve belgelerin hazır edilmesi gerekmektedir. Belirli prosedürlerin uygulandığı bu sistemde talebiniz yerleşim yerindeki Nüfus Müdürlüklerince de değerlendirilebilmektedir.

Türk vatandaşı olmadan önce ad ve soyadınızın bulunduğu her belge sizler için isim denkli belgesi alabilmeniz açısından avantaj sağlayacaktır.  Talepte bulunurken bu belgeyi eklemeniz sizlerin Türkçe yazım ve telaffuzuna uygun isim denklik belgesi alabilmeniz açısından oldukça önemlidir. İsim denklin belgesine ilişkin tüm detayları ve özellikleri Nüfus Müdürlükleri aracılığı ile öğrenebilmeniz mümkündür.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.