Ölüm Parası Ne Kadar 2020

Ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ölüm durumunda bir defaya mahsus olarak ödenen yardımlardan birisidir. Halk arasında ölüm parası adı verilen ödeneğin gerçek ismi aslında cenaze ödeneği. Bu yardımın alınabilmesi için belli şartların sağlanması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ölüm parası nasıl alınır, şartları nelerdir, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ölüm parası alma şartları 2020

Ölüm parasını alabilmek için vefat eden sigortalının kendi çalışmalarından dolayı ssk bağkur ya da emekli sandığından emekli olması gerekmektedir. Bu ödeme sadece emekli ya da sigortalının kendisinin vefatı durumunda ödenir. Ölüm aylığı ve ya yetim maaşı alanların vefatı durumunda bu kişilerin vefatından dolayı ölüm yardımı ödemesi yapılmaz. Ölüm tarihi itibariyle en az 360 gün sigorta, bağkuru olanların hak sahiplerine de cenaze ödeneği ödenir.

Ölüm parası hangi kurumdan alınır ?

Bir defaya mahsus olmak üzere ödenen ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Ancak bazen bu ödeme kıdem tazminatı ile karıştırılabilmektedir. Eğer kişi çalışırken vefat etti ise ya da iş kazası sonucu vefat durumu varsa çalıştığı işyeri ya da Kurum tarafından ayrıca tazminat ödenmesi gerekmektedir.

Ölüm parası nasıl alınır ?

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız SGK gelir, aylık ve talep belgesi ya da cenaze yardımı talep formu ve kimlik fotokopisi ile emekli aylığının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor.3

Ölüm parası nereden alınır ?

Başvurunun ardından ödeme Ziraat Bankası’na 1,5-2 ay içerisinde gönderilir ve Türkiye genelinde herhangi bir Ziraat Bankası Şubesinden ödemenizi alabilirsiniz.

Ölüm parası hangi bankadan alınır ?

Ödemelerin PTT’den alınabileceğine dair yanlış bir kanı bulunmaktadır. Hali hazırda SGK cenaze yardımı ödemeleri Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Ölüm parası kimler alabilir ?

  • Ölüm parası sigortalının eşine,
  • Sigortalının eşi yoksa çocuklarına,
  • Çocukları yoksa anne veya babasına,
  • Anne babası yok ise kardeşlerine,
  • Bunlarda yok ise cenaze masraflarını karşılayan kişiye ödenir.

Ölüm parası sorgulama

Cenaze yardımı sorgulama işlemini e devlet sistemi üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E devlet sisteminde Şahıs ödemesi görüntüleme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme bağlantısını kullanarak da erişebilirsiniz.

Ölüm parası ne kadar 2020

Cenaze yardımı ssk/bağkur için farklı, memurun kendisi ya da hak sahiplerinin vefatı halinde ise farklı tutarlarda ödenmektedir.  01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında vefat edenler için ise 780 lira olacaktır.

Emekli sandığı ölüm parası ne kadar 2020

Emekli sandığı cenaze parası memurun kendisi ya da eşi ve ya çocuklarının vefatı durumunda farklı tutarlarda ödenir. Memurun kendisinin vefatı halinde bir defaya mahsus olmak üzere 2400,00 TL iken eşi ya da çocukların vefatı durumunda ise 11200,00 TL ödenir.

Yıllara göre ölüm parası tutarları

Ölüm parasının belirlenmesinde sigortalının vefat ettiği tarih dikkate alınır.

2019 yılı için 715 TL’dir.

Ölüm parası 2018 yılı 595,00 TL dir. Bu tutar;

2017 yılında vefat edenler için:531,00 TL

2016 yılında vefat edenler için:489,00 TL

2015 yılında vefat edenler için:449,00 TL

2014 yılında vefat edenler için:415,00 TL dir.

Bu tutarlar SSK ve Bağkurlular için geçerli, vefat eden sigortalı eğer emekli sandığından emekliyse bu kişilerin hak sahiplerine 1 maaş tutarında ölüm parası ödenmektedir.

Cenaze parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.