Ortak İş Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir iş kurmak istiyor ancak kendi başınıza yapamayacağınız kadar iş yükünüz olacaksa, yahut maddi gücünüz yetersiz geliyorsa, bir ortak aradığınıza eminiz. Fakat bu ortağın nasıl olması gerektiğine dair kafanızda soru işaretleri de olabilir. Bu yazımızda ortakların güvenilirlikleri, aranızdaki ilişki, ortakların sorumluluk düzeyleri gibi beylik şeylerden konuşmak yerine biraz daha ortak seçiminde iş performansınızı etkileyecek değerlere göz atmaya çalışacağız.

Kendi Eksiklerinizin Farkına Varın

Bir iş kurmak isterken ortak aradığınızda, işe sadece para yönünden bakmayın. Sermaye eksiğinizin büyük bir kısmı konusunda size yardımcı olacak ancak iş iş yapmaya geldiği zaman yan çizecek bir ortak, kısa vadede faydalı ancak uzun vadede zararlı olacaktır. Siz geceli gündüzlü çalışırken öte yanda yatarak kar elde etmeyi bekleyen bir ortaktan uzak durmalısınız.

Fakat ortağınızın çalışkan olmasının yanında sizin eksiklerinizi gidermesi de çok önemli. Zira sizinle tamamen aynı yeteneklere sahip olan bir ortak, maalesef zamanın verimsiz kullanılmasına neden olacaktır. Bilhassa aynı mesleğe sahip 2-3 ortağın bulunduğu şirketlerde, eksik alanlardaki bilgiler çalışanlarla tamamlanmaya çalışılır ve bu durum da fazladan işçi maaliyetleri olarak girişime geri döner.

Dolayısıyla ortak ararken illa ki kendi kafanızda ve sizin gibi düşünen birisi yerine farklı yetenek ve düşünce tiplerine sahip olan kişileri değerlendirmelisiniz. Elbette ortakların diğer ortakların yetkin oldukları konularda onların fikir ve deneyimlerine güvenmeyi de öğrenmeleri gerekiyor.

İletişimi Doğru Şekilde Sürdürün

Hem kendi aranızdaki ilişkinin ve bilgi aktarımının belli bir sisteme oturtulması, hem de dışarıdaki diğer kişi ve kurumlarla yapılan görüşmelerde doğru kişilerin bulunmaları, işletme verimini arttıracaktır. Dışarıyla iş yaptığınız kişiler dostlarınız olsalar bile, arkadaşlıktan faydalanarak ilişkiyi sürdürmek yerine bu işi doğru olan ortağa verin. Örneğin üretim malzemeleri alınması gerekiyorken bu işi gidip de insan kaynaklarıyla ilgilenen ortağa vermekten sakının. Herkesin en verimli olacağı departmanın en deneyimli olduğu departman olduğunu unutmayın.

Ekip Uyumuna Dikkat Edin

Ortaklarınızın ekiple olan uyumu da çok önemli. Bir ortağın hoş gördüğü bir şeye diğer ortağın kızması gibi durumlar, hem çalışan motivasyonunu düşürecektir hem de şirketin işleyişini bozacaktır. Şahsi olarak katılmasanız bile şirkette belli bir yönetim politikası olduğundan emin olmalısınız. Aksi taktirde kimin neyi ne zaman yapacağı hususunda problemler baş gösterecektir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.