OVP ve YEP Arasındaki Fark Nedir?

Ekonomik gelişmeler gündemden hiç düşmeyen ve giderek rağbet gören alanlardan olmaya ve yükselmeye devam etmektedir. Son günlerde borsa ve piyasalarda yaşanan dalgalanmalar finansal ve ekonomik gelişmelerin iyice ön plana çıkmasını sağlamıştır. Birçok ülkede yaşanan bu dalgalanmalara çözüm üretmek ve gelecek yıllarda yapacakları ekonomik gelişimler için çözümler aramaktadır.

Ülkemizde de bu çözümler Orta Vadeli Program(OVP) ile birlikte 5018 sayılı kanun gereğince Bakanlar Kurulu tarafından her yıl en geç Eylül ayı içerisinde açıklanmaktaydı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan son açıklama da OVP’nin ismi ve yapısı değiştirilerek Yeni Ekonomi Paketi (YEP) olarak adlandırılmış ve ekonomik gelişmeler ile hedefler vatandaşlarımıza duyurulmuştur.

Orta Vadeli Program Detayları

Orta Vadeli Program (OVP) ülkemizin ekonomik politikalarını, ilkelerini ve hedeflerini gösterir nitelikte ve ekonomik büyümeyi sağlar amaçta 5018 sayılı kanun gereğince her yıl eylül ayı içerisinde Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan iki yıllık ekonomi programıdır.

Bu program kamu ve özel kesim için yapacakları yatırımsal ve ekonomik işlemler için bir yol haritası niteliğindedir. Ayrıca OVP ülkemizin ekonomik geleceğine yönelik planlamaları ve yıl içerisinde yer alan ekonomik oranları yansıtmaktadır. Gelen yeni ekonomik program paketi ile birlikte OVP’nin ismi ve yapısı değiştirilmiştir.

Yeni Ekonomi Programı(YEP) Detayları

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması beklenen Orta Vadeli Program (OVP) yeni simi olan Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile birlikte açıklandı. YEP’te dengeleme, değişim ve disiplin üzerine üç temel mesaj yer almakta ve bu program 3 yıl süreyi kapsamaktadır.

Bakan Berat Albayrak duyurmuş olduğu yeni ekonomi paketi ile birlikte 3 yıllık büyüme, işsizlik ve enflasyon hedeflerini duyurmuştur. 2018 yılı verileri ile gelecek hedeflere dair olarak yeni ekonomi paketinde açıklanan önemli başlıklar şunlardır;

  • Büyüme Beklentisi Yüzde 3.8
  • Enflasyon Beklentisi Yüzde 20.8
  • Cari Açık Beklentisi Yüzde 4.7
  • İşsizlik Beklentisi Yüzde 11.3
  • Kamuda 60 Milyar Lira Tasarruf
  • Bankacılık Sektörü Önlemleri
  • Vergi Konusunda Yapılacak Düzeltmeler
  • Kıdem Tazminatı İle İlgili Reform

Kıdem Tazminatında YEP Düzenlemesi

 Birçok kamu personeli ve özel işçiyi ilgilendiren kıdem tazminatı ile ilgili reform yeni ekonomi paketi ile duyurulmuştur. Yeni Ekonomi Programı (YEP) içerisinde yer alan “Büyüme ve İstihdam” bölümünde kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemeler getirildiği ve bu düzenleme ile birlikte sosyal taraflar arasında anlaşmanın sağlanarak hem özel sektörde hem de kamuda faaliyet gösteren işçilerin mağduriyetinin giderilmesi planlanmıştır. Bu yenilemedeki en önemli vurgu ise kıdem tazminatının fonlu bir sistem haline getirilmesinin planlandığı olmuştur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.