Evde Bakım Maaşı 2020

Devletler sosyal devlet ilkesi anlayışını benimseyerek evlerde bakıma muhtaç olan yaşlı, engelli ve çocuklara yönelik olarak parasal destek sağlamaktadır. Fakat sağlanan bu desteklerin temininde belirli başvuru şartlarını taşımanız ya da bazı şartların yerine getirilmesi istenilmektedir. Devlet tarafından sağlanan bu bakıcı maaşları ise senelik olarak değişim göstermektedir. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı Bakıcı Maaşlarından bahsedeceğiz.

Devlet evlerde bulunan bakıma muhtaç yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın yakınlarına kişisel ihtiyaç karşılanmasına yönelik olarak belirli miktarlarda maaş desteği sağlamaktadır. Devlet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla evlerinde %50 engelli raporu olan vatandaş yakınlarına yönelik olarak maaş desteği uygulamaktadır. Fakat uygulanan bu destek son yıllarda usulsüzlüklere uğratıldığından sıkı bir denetim altına alınarak pek çok kişinin maaşının kesilmesine neden olmuştur. Son dönemde yaşanan ekonomik olumsuzluklar ise bakıma muhtaç vatandaşlarımızın kişisel bakımlarını ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta oldukça çok zorlamaktadır.

Evde bakım maaşı şartları 2020 ?

Genellikle evde bakım ücreti olarak geçen bakıcı maaşından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız ilk olarak 27787 sayılı resmi gazeteye yayımlanan “Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” yasasında yer alan şartları taşımak durumundadır.

Belirlenen yasa neticesinde engel oranının en az %50 olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bakıma muhtaç yaşlı ve engellilerin yardım ve bakıma ihtiyaç duymadan hayatını devam ettirebilecek düzeyde olmaması gerekmektedir. Bakıcı başvurularında istenilen bazı bilgi ve belgeler yer almaktadır. Bu bilgi ve belgelerin başında özürlü ve bakıcı yardımı alacak olan kişilerin kimlik fotokopileri, devlet hastanelerinden alınan doktor raporları, özürlü ve yardıma muhtaç olan kişiye ait vesikalık fotoğraf ve vasi belgesi gerekmektedir.

Evde bakım maaşı ne kadar 2020

Bakıcı maaşları senelik olarak değişim göstermektedir. 657 sayılı kanunda yer alan madde gereği değişen aylık ek göstergeler bakıcı maaşına da etki göstermektedir. Bakıma muhtaç vatandaşlarımızın yakınlarına yönelik olarak verilen bakıcı maaşları belirli bir düzen içerisinde oluşturulmaktadır. Her engelli vatandaşımız için aylık 10.000 gösterge ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan 154 madde de belirtilen aylık ek gösterge rakamları ile aylık katsayın çarpılması sonucu ortaya çıkan tutar kadar ödenmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.