Zabıt Katibi ve Maaşı 2020

Zabıt katipliği mesleği memuriyet anlamında en çok talep gören meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Devlet kurumlarında son zamanlarda yapılan büyük alımlar neticesinde zabıt kâtipliği alımları da oldukça önemli bir yer edinmiştir. Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan zabıt kâtipliği maaşı ise her zaman sorun teşkil eden bir durum haline gelmiştir. Sizlere bu yazımızda Zabit Kâtibi Nedir? ve 2020 yılı Zabıt Kâtipliği Maaşları Ne Kadar? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Zabıt Katipliği Nedir?

Son dönemlerde ülkemizin devlet kurumlarında ve farklı bölümlerde pek çok personel alımı gerçekleştirilmiştir. Bu alımın büyük bir kısmını ise Adalet Bakanlığı üstlenmiştir. Adalet Bakanlığı bünyesinde iş yükünün artması ve personel azlığı sebebi ile sene içerisinde yaklaşık olarak 10.000 Personel alımı takviyesi gerçekleştirilmiş ve 2020 yılında da bu alımın devam edeceği bildirilmiştir.

Zabıt Katipliği unvanında atama yapan Adalet Bakanlığı aynı zamanda bu mesleğin oldukça ön plana çıkmasını sağlamıştır. Zabıt Katipleri, Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan genellikle mahkemeler, savcılık, cezaevleri, icra müdürlükleri ve adliyenin çeşitli birimlerinde görev yapan aynı zamanda yazıcı olarak tanımlanan mesleklerden bir tanesidir. Kurum içerisinde gerekli yazışmaları yapmak, Hakim, Cumhuriyet Savcısı ve Müdür tarafından verilen görevleri yerine getirmek, dosya ve kayıtlar ile ilgili belgelerin muhafazası ile gerekli işlemleri yerine getirmek zabıt katiplerinin öncelikli görevleri arasında yer almaktadır.

2020 Yılı Zabıt Katipliği Maaşı Ne Kadar?

Zabıt Katipliği maaşları her sene gündemde olan ve talep gören meslek grupları arasında yer almaktadır. Büyük iş yükü altında çalışan Adalet Bakanlığı personelleri diğer kurum memurlarına oranla almış oldukları az maaştan şikayetçi olmaktadırlar. Zabıt Katipleri, 2020 yılında açıklanan Enflasyon oranı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte nefes almak istemektedirler.

2020 yılında açıklanan zam ile birlikte Ocak ayında en düşük zabıt katibi maaşının 3.500,00 TL olacağı öngörülmektedir. Bunun yanı sıra Temmuz ayında belirlenecek olan Enflasyon oranı ve k zam ile birlikte maaşlarının tahmini oranının 3700,00 TL oranında olması ön görülmektedir. Belirtmiş olduğumuz tutarlara kesintiler ve ek ilaveler yapılmamıştır. Kurumunuzdan ya da E-Devlet sistemi üzerinden edinmiş olduğunuz bordronuz ile birlikte maaşınızı net olarak hesaplayabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.