Hayvancılık Kredisi Nedir, Kimler Kullanabilir ?

Hayvancılık kredisi çiftçiler açısından önemli krediler arasında yer almakta. Günümüzde devletimizde her alanda üretimden oldukça tüketime yönelmiş bulunmaktayız ve bu besin ihtiyacı alanında da hızla büyümekte olan bir problem meydana getirmeye başlamaktadır. Üretim yapmak ekonominin iyileşmesi ve paranın kıymet kazanması açısından oldukça önemlidir.

Zira tükettiğimiz kadarını üretmek gereksinimlerimiz deki maliyeti azaltır ve fazlasını üretip ithalat yapmak da ülkeye yabancı para girişini arttırıp destekleyerek ekonomide iyileşmeyi gerçekleştirir. Hayvan bakımında Besicilik kredisi olanakları ve hayvancılık için meydana getirilen iyileştirme emek harcamaları da bu mevzuda ülke gündeminde mühim bir gelişme olmuştur.

Ne yazık ki birçok alanda olduğu benzer biçimde hayvancılık sektöründe de ülkemizin elverişli arazisi ve verimli coğrafi koşullarına karşın negatif ekonomik şartlar sebebiyle bu aşamaya gelmiş ve üretmekten oldukça tüketmeye eğilimli bir cemiyet örneği meydana getirmeye başlamışızdır. Hayvancılığın büyükbaş ve küçükbaş olmak suretiyle çeşitleri mevcuttur ve her çeşitte de hayvan bakımında mühim noktalar bulunmaktadır.

Hayvan bakımı, masraflı ve yoğun ilgi isteyen, emek gerektiren bir iştir. Arazi ve coğrafi koşullar olarak oldukça kafi olan devletimizde bu mevzuda ekonomik problemler sebebiyle çiftçiler ve büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri zorlanmaktadır ve gereksinimler karşılanmadığından üretim hacmi her geçen gün azalmaya başlamaktadır. Bu mevzuda teşviklere gerekseme duyulmaktadır; şundan dolayı hayvancılıkta yem, ilaç, bakım, aşılama, sulama, elektrik benzer biçimde giderler göz önüne alındığında besiciler zor durumda kalmaktadırlar. Hayvan bakımıyla uğraşan üreticiye yardım eli devlet teşvikiyle uygulanan ve bankaların da imkan sağlamış olduğu besicilik kredisi olanağıyla uzanmaya başlanmıştır.

Hayvancılık kredisi nasıl alınır ?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanları kapsayan, kümes hayvanları, arıcılık, süt hayvancılığı benzer biçimde tüm alanlarda ihtiyaca karşılık veren bir kredi ve kolaylık uygulamasıdır. Birçok banka her bir hayvancılık çeşidi için değişik olarak düşük ve uygun faiz olanakları ile besicilere ve hayvancılıkla uğraşan yerli üreticiye teşvik olabilmesi adına besicilik kredisi uygulamasını faaliyete geçirmeye başlamışlardır. Bu kapsamda bir tek hayvanların alımında değil bakım esnasında gereksinim duyulan tüm masrafların karşılanabilmesi hedeflenmektedir. Söz mevzusu harcamalar hayvanın alımı, kesimi, ulaşımı, baytar benzer biçimde hususi sıhhat hizmetleri, aşı ve ilaçlaması, yemi, elektrik ve su benzer biçimde gereksinimleri kapsamaktadır.

İlk etapta makul gelen fiyatlandırmalar bu aşamalar dikkate alındığında anlaşılacağı suretiyle çok da fazla uygun olmayıp üreticiyi son dönemde ekonomik şartlar sebebiyle zarara uğratan ve mağdur eden bir emek verme sahası haline gelmiştir. Bu durum dışa bağımlılığımızı artırdığı benzer biçimde kırsal alandaki nüfus oranını da etkilemiş ve kentsel göçleri de artırmış ve bu bağlamda ülkede çarpık kentleşme probleminin yaşanmasına da ön ayak olmuştur; şundan dolayı mevcut arazisinde hayvancılık yapamamaya başlamış olan üretici büyük şehirlerdeki iş imkanlarının daha çok olması sebebiyle verimli arazisini bırakıp şehre yerleşmeye adım atmıştır.

Yapılması ihtiyaç duyulan bu aşamada onları verimli alanlarına yönlendirip hayvancılık faaliyetlerini canlı tutmalarını sağlamak ve ekonomiye katkılarını bu alanda belirli bir standarda yükseltmeye çalışmaktır. Zira besicilikle ilgilenen insanlara şehirdeki iş gücünden daha oldukça bu alanlarda, coğrafi koşullar elverdiği sürece üretim hattında gerekseme vardır ve devamlı desteklenmeleri gerekmektedir.

Onların üretim hattında kalması ekonomimizi ve refah seviyemizi arttıracak en mühim uygulamalardan biridir. Bunun önemini oldukça iyi kavrayan bankalar da teşviki artırarak 12 ay sonrasına varan geri ödeme fırsatları sunmuşlardır ve uygun faizlerle besicilik kredisi uygulamasını faaliyete geçirmişlerdir.

Özetle önemini bilhassa vurguladığımız hayvancılık hakkında bankaların ve devletin teşviklerinin ve besicilik kredisi uygulamalarının devam etmesi ve ileriki zamanlarda da hayvan bakımıyla ilgilenenlerin teşviklerinin iyileştirilmesi gerekmektedir.

Hayvancılık kredisi veren bankalar

Malumunuz çiftçi kredilerinde en önde gelen bankalar devlet bankaları. Devlet bankalarından da Ziraat Bankası çiftçilere sağlamış olduğu faizsiz kredi ve diğer mali imkanlar ile öne çıkmakta. Ziraat Bankasının yanında Vakıf Bank, Halk Bankası gibi diğer devlet bankaları da çiftçilere kredi desteği sunabilmekte. Ayrıca Deniz Bankın da çiftçiler için özel kredileri bulunmakta. Bu bankalardan teklif alarak size en uygun krediyi seçebilir ve kredi kullanabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.