Öğrencilerin Yapabileceği İşler

Hali hazırda eğitim görüyor ve para kazanmak istiyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Öğrencilerinin çoğu kendi ihtiyaçlarını karşılamak için para kazanmak istemektedir. Bu yazımızda birçok iş çeşidini sizlerle paylaşmış olacağız. Listede yer alan işlerden size en uygun olanı seçip, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Hem geçimini sağlamaya hem de eğitimini sürdürmeye çalışan bir sürü öğrenci bulunmaktadır. Bazıları ailelerinden destek görmek istemediği için bazıları ise gördükleri destek yeterli gelmediği için çalışmak zorunda kalıyor. Fakat bu yolla sadece para kazanmış değil ayrıca iş hayatına atılmadan önce deneyim de kazanmış oluyorlar.

Web Sitesi Kurmak

Web sitesi kurmak maliyetli olacaktır. Fakat bu işlemleri ücretsiz yapan siteler aracılığıyla başlayabilmeniz mümkündür. WordPress ve blog siteleri gibi siteleri ücretsiz başlamak için kullanabilirsiniz. Uzman olduğunuz bir konuda site açmanız yararınıza olacaktır. Hem severek yapacaksınız hem de zaman içerisinde para kazanmaya başlayacaksınız.

İkinci El Eşya Al Sat

İkinci el eşya satarak para kazanmak mümkün. Bu işe en başta kendi eşyalarınızı satarak başlayabilirsiniz. Tecrübe kazanmanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra ikinci el eşya alıp, üzerinde kar ekleyerek satış yapabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Oda Kiralamak

Öğrenci evinde yaşıyorsanız bulunduğunuz evin boşta kalan odalarını kiralayabilirsiniz. Çok ihtiyacınız var ise ev arkadaşınızla bir odayı siz kullanıp boşa çıkan odayı başkasına kiralayabilirsiniz. Birçok mobil uygulama ile bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bilet Satışı

Eğer çevreniz var ise bu iş tam size göre demektir. Film, konser ve tiyatro gibi organizasyonlar için bilet satışı yapabilirsiniz. Bu işlemlerden bilet başına kar alarak para kazanabilirsiniz. Ne kadar çok satış yaparsanız o kadar çok para kazanırsınız.

Stok Fotoğrafçılığı

İnsanlar, her gün internette birçok farklı kategoride fotoğraf aratmaktadır. Aracı siteler ile bu işi yapabilirsiniz.

Anketörlük

Büyük şehirlerde fazlasıyla yaygın olan bu iş, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen işlerden biridir. Her şehirde bulabileceğiniz bir anket firmasını kullanarak bu işe başlayabilirsiniz.

Öğrencilere Özel Ders

İstediğiniz bölümde okuyorsanız bu iş tam size göre olacaktır. Sayısal veya sözel olarak birçok alanda özel ders verebilirsiniz. İstediğiniz bölüme hazırlanırken bu derslerin birçoğunu görmüş oluyorsunuz. Özellikle sayısal alanda birçok öğrenci özel ders almaktadır. Uygun fiyattan ve bir öğrenciden ders almak, ebeveynlerin her zaman ilk tercihi olmaktadır.

İlgili olduğunuz alanlara ve seviyelere göre öğrencilere okula destek ya da sınava hazırlık için ders verebilirsiniz.

Satış Yapmak

Kendinize ek gelir sağlayabilmek için evinizde kullanmadığınız eşyalarınızı ya da artık giymediğiniz kıyafetlerinizi internette satabilirsiniz. Üst döneme geçtiğiniz zaman artık kullanmayacağınız kitapları da alt dönemdeki öğrencilere satabilirsiniz. Böylece iki taraflı kar etme şansı elde edersiniz.

El becerilerinize göre ürünler tasarlayarak bunların internet üzerinden satışını yapabilirsiniz.

Dönemsel ya da Yarı Zamanla Bir İşe Girmek

Eğitim hayatınızı aksatmayacak dönemlerde dönemsel işlere girebilir ya da ders programınıza göre çalışacağınız yarı zamanlı bir iş bulabilirsiniz.

Size uygun dönemlerdeki organizasyonlara hostes ya da stant görevlisi olarak başvurabilirsiniz. Eğer seyahat engeliniz yoksa bir organizasyon firmasına başvurarak sadece okuduğunuz şehirdeki tarihlere bağlı kalmadan çalışma imkanı yakalayabilirsiniz.

Daha esnek programları olan öğrenciler yarı zamanlı iş alanlarına yönelebilirler. Okuduğunuz bölümle ilgili işlerde yoğunlaşarak hem gelir elde edebilir hem de kariyer hayatınıza erken atılabilirsiniz. İlgili olduğu alanda iş bulamayanlar ise mağazacılık sektörüne yönelebilir. Bünyesinde çok fazla öğrenci barındıran birçok marka bulunmaktadır. Satış görevlisi olarak başvurularınızı yapabilir, marka içi organizasyona göre farklı statülerde de çalışabilirsiniz.

Oyun Abisi/Ablası Olmak

Özellikle çocuklarla iyi anlaşan ve günde birkaç saatini ayırabilecek öğrenciler için oldukça zevkli bir iş alanıdır. Daha çok çalışan ailelerin çocuklarının okuldan çıkış saatinden sonra birkaç saat onları oyalamak için tercih ettiği oyun abiliği/ablalığı son dönemde çok fazla talep almaktadır.

Freelance Çalışmak

Kendisine ek gelir sağlamak isteyen fakat çok fazla vakti olmayan öğrenciler ise çevirmenlik, editörlük ya da ödev yazmak gibi yazı alanlarına yönelebilirler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.