Birikim Hesabı

Birikim hesabı ihtiyaç halinde elinizin altında nakit bulunması amacı taşımaktadır. Özellikle acil durumlar için her zaman para bulundurmak yararlı olacaktır. Birikimlerinizi değerlendirip yön vermek için çeşitli bankacılık faaliyetleri bulunmaktadır. Birikim hesabı da bunlardan biridir. Bir mevduat hesabı olan birikim hesabınızda hem paranızı güvende tutabilir hem de değerini artırabilirsiniz.

Birikim Hesabı Nedir

Birikim Hesabı; paranızı günlük, aylık veya yıllık faiz ya da kar payı oranlarıyla değerlendirebileceğiniz mevduat hesabıdır. Mevduat hesabı Türk lirası veya döviz cinsinden açılabilir. Birikim hesabı, kişilerin para biriktirebileceği mevduat ürünleri olduğundan anaparaya kar payı veya faiz verilir. Verilen kar payı veya faiz bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Birikim Hesabı Açmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Birikim hesabınıza düzenli para transferleri yaparak hem birikiminizin hem kazancınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Bu açıdan hesap açmadan önce bankaların sunduğu hizmetleri araştırmak daha faydalı olacaktır.

  • Bankanın hesap işletim ücreti alması kararınızı önemli ölçüde etkileyecek bir husustur. Her banka alıyor gibi bir algı olsa da hesap işletim ücreti almayan bankalar da bulunmaktadır. Zaten birikim yapma amacındayken hesap işletim ücreti almayan bir bankada çalışmanız az da olsa yararınıza olacaktır.
  • Uzun vadeli hesaplarda para çekmek istediğinizde vade bozulmuş sayılır ve o dönemin faiz getirisini alamazsınız. Günlük işlem yapan bankalarda ise kazandığınız faiz kazancı günlük olarak hesabınıza yansır ve dilediğiniz zaman paranızı çekebilirsiniz, vade bozulması gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Faiz ya da katılım payı almayı düşünüyor olabilirsiniz fakat karışınıza çıkan fırsatları değerlendirmek istediğinizde yarı yolda kalmayacağınızdan emin olmalısınız. Hesap açacağınız bankanın altın ve döviz gibi ürünlerden de işletim ücreti alıp almayacağını kontrol ederek yatırımınızı çeşitlendirmeyi düşünebilirsiniz.
  • Birikimlerinizi ATM kullanarak kontrol etmek istiyorsanız bulunduğunuz konumlara yakınlığına göre banka seçimi yapmak isteyebilirsiniz.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır

Birikim hesabınızı müşterisi olduğunuz bankadan açmak istiyorsanız ATM’den, mobil ve internet bankacılığından veya telefon ile birikim hesabı oluşturabilirsiniz. Başka bir bankadan açmak istediğiniz takdirde ise şubelere gitmeniz gerekmektedir.

Şubesiz bankacılık uygulayan enpara birikim hesabı ve garanti birikim hesabı bir çok kişi açısından ilk tercihlerin başında gelmektedir. Birikim hesabı açmadan önce mutlaka bankların web sitelerini ziyaret ederek güncel birikim faiz oranlarını karşıtlaştırmanızı öneririz. Para Harcama Eğitimi Nedir Detayları adlı yazımızdan ayrıca doğru para yönetimi için ek bilgiler edinebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.