Kripto Para Ethereum ETH Nedir Nasıl Alınır Güncel Fiyatı

Vitalik Buterin tarafından kurulan Ethereum, bitcoinden sonra en fazla pazar hacmine sahip, istikrarlı ve iyi bilinen ikinci kripto para birimidir. Geçtiğimiz yıl 10 dolardan işlem gören ethereum şu sıralar 160 dolar civarında işlem görmektedir. Alım satımı bitcoinin işlem gördüğü borsada gerçekleştirmek mümkündür. Fakat yeni başlayanların akıllarında ethereum nedir nasıl alınır gibi pek çok soru oluşmaktadır.

Ethereum Nedir

En basit tabiriyle Ethereum; merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmayı ve dağıtmayı sağlayan, blockchaine dayanan açık kaynak kodlu platformdur.

Bitcoin gibi halka açık bir ağdır. Fakat Ethereum merkeziyetsiz uygulamaların çalıştırılmasına ve geliştirilmesine odaklanırken Bitcoin, dijital paranın sahipliğini izlemek için kullanılır.

Ethereum’da madenciler ağı besler ve Ether kazanırlar. Kullanışlı bir kripto para birimi olmasının ötesinde, ağda hizmetler için ödeme yapmak ve işlem ücretleri için kullanılabilmektedir.

Ethereum Nasıl Alınır

Türk Lirası ile Ethereum almaya olanak sağlayan birçok para borsası bulunmaktadır. Ethereum’un kullanışlı kripto para birimlerinden olması alımı oldukça kolaylaştıran özelliklerindendir.

Her şeyden önce bulunduğunuz ülkede faaliyet gösteren bir borsaya kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemi birkaç kişisel bilgi talebinin ardından kolayca gerçekleşmektedir. Bazı borsalarda kimlik tanımı için kimlik belgeleri, fotoğraf ve gerekirse adres bilgileri istenebilmektedir. Kimliğiniz onaylandıktan ve borsaya kaydınız gerçekleştikten sonra borsa hesabınıza ₺ cinsinden para yatırabilirsiniz.

Diğer alternatif ise Ehtereum ATM’leridir. Küçük miktarlarda Ethereum almak isteyen yatırımcılar için ATM’ler belki de en iyi yoldur. Kripto para ATM’lerinin çoğu kimlik doğrulamasına gerek kalmaması ve kara para aklamayı engellemek için küçük miktarlarda işlem yapılmasına izin vermektedir. Bir Ethereum cüzdanı edindikten sonra kripto para ATM’sini kullanabilirsiniz.

Ethereum Ne İçin Kullanılır

Ethereum, merkeziyetsiz uygulama kullanıcılarına hizmet etmektedir. Uygulamalar bir Blockchain ağı üzerinden çalışan koddan oluşturulduğu için herhangi bir birey veya varlık tarafından kontrol edilemezler. Ethereum ayrıca diğer kripto paraların da geliştirilebilmesi için bir basamak olarak kullanılabilmektedir. Ethereum Vakfı tarafından sağlanan bu hizmet ile diğer geliştiriciler ERC20 standardını kullanarak kendi para birimlerini oluşturabilirler. Bu uygulama sayesinde kripto para birimi kurucuları bir topluluğa, miktar belirleyerek teklifte bulunmaktadır ve işin sonunda topluluk değişim karşılığında Ethereum almaktadır. Son 2 yılda bu aracılıkla Ethereum platformuna milyarlarca dolar giriş olmuştur ve en değerli kripto paralar arasına yükselmiştir.

Ethereum Fiyat

Name Price Market Cap Supply Change % (7D) Performance
Ethereum ETH
$3,004.80
$360,932,047,778.29 120118415.45976 ETH
+2.89%
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.