Dijital Para Nedir, Nasıl Alınır ?

Dijital para nedir ? Günümüzde bankacılık sektörü Finans ve Ekonomi yönünden oldukça gelişim göstermektedirler. Bunun yanı sıra internet sektörünün de hızlı gelişmesi ile dijital ve kripto paralar ortaya çıkmıştır. Birçok kişi dijital ve kripto paranın ne olduğunu ne nişe yaradığını bilmemektedir. Sizlere bu makalemizde dijital ve kripto para nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar bunlardan bahsedeceğiz.

Dijital Para Ne demek ?

Sadece internet ortamında kullanılan para türüdür. Dijital para yalnızca dijital şekilde bulunmaktadır ve gerçek dünya ile ilgili herhangi bir fiziki karşılığı ve bağı yoktur. Yine de geleneksek olarak kullandığımız paraların karakteristik özelliklerini barındırmaktadır. Dijital parayı internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde ya da mal alım satım işlerinde kullanabilirsiniz. Dijital paranın herhangi bir siyasi ideolojisi veya coğrafi ya da politik bir sınırı yoktur. İşlemler her yerden yapılabilmektedir.

Kripto Para Nedir ?

Kripto paralar dijital paraların üstüne eklenmiş bir versiyonu olarak düşünülebilir. Kripto paralar bir takas ya da değişim aracı olarak kullanılabilmektedir. İnternet ortamında bulunan en güvenilir paradır. Bu güvenirliliğin sebebi ise kriptografiye dayanmasıdır. Kriptografinin temeli güvenli bir iletişim ağı oluşturmaktır. Kriptografiler güvenliği sağlamak amacıyla sürekli analizler, protokoller ve algoritmalar üreterek iletişimin kesilmemesini ve değişmemesini sağlamaktadır.

Kripto para nedir, nasıl alınır hakkında daha fazla bilgi için hemen https://finanslayin.com/kripto-para-nedir-ve-nasil-kazilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kriptografi Nedir ?

Kriptografi matematiği temel alan ve farklı bilim dallarından faydalanarak büyük sayıların karma bir yapıda oluşması sistemidir. Algoritma ve protokoller sayesinde bu sayıların zorluk seviyesi artarak güvenlik sağlanmaktadır.

Dijital ve Kripto Para Arasındaki Fark Nedir ?

Kripto para, dijital paradan türemiştir. Bu yüzden dolayı aralarında birçok benzerlik bulunmaktadır. Bunun yanı sıra her iki tür de birbiriyle aynı gibi gözükse de aralarında bazı temel farklar bulunmaktadır. Dijital olarak kullanılan paralar merkezidir.

Kripto paralar da ise merkezi bir yapı bulunmamaktadır. Dijital paraların kullanımında anonimlik ve belge talebi gerekirken kripto paralar sizden herhangi bir bilgi veya belge talep etmemektedir.  Dijital paralarda şeffaflık bulunmamakta olup para alış verişi gizlilik içerisinde yapılmaktadır. Kripto paralarda ise yapılan işlemler herkes tarafından şeffaf bir şekilde görülebilmektedir.

Dijital paralar merkezi bir otoriteye bağlı olup para aklama, yolsuzluk ve dolandırıcılık gibi şüpheli durumlarda otoritenin ve diğer kullanıcıların tespiti üzerine talepler üzerinde işlem iptali yapılmaktadır. Kripto paralarda ise bu işlemler topluluk tarafından yapılır ve çok nadir olarak değişime gidilir. Dijital paralar yasal düzenleme çevresinde gelişirken kripto paralarda bu husustan bahsetmek mümkün değildir.

Dijital paralardan birisi olan bitcoin nedir, nasıl alınır hakkında detaylar için hemen https://finanslayin.com/bitcoin-nedir-bitcoin-nasil-alinir-tum-detaylar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dijital para hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.