Kripto Para Nedir ve Nasıl Kazılır?

Kripto para nedir ? Bitcoin 2000 li yılların en büyük buluşlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kripto para ve Bitcoin olarak bilinen bu dijital paralar hiç bir banka ve devlet güvencesi altında olmadan piyasasını edinmiş durumdadır.

Bir çok internet sitesi ödeme alma ve verme konusunda kripto para birimi çeşitlerini kullanmaktadır. Son dönemde çıkan ve bolca rağbet gören bazı kripto para çeşitleri Bitcoin, Litecoin, Dash, Derece ve Incent olarak sıralaya biliriz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para son dönemde çok fazla karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır. Kripto para tüm ülkelerin para birimleriyle alım ve satım işlemleri yapılmaktadır. Herhangi bir aracı kuruma gerek kalmadan kripto para alım ya da satımı yapılmaktadır. Bu dijital para birimi, global piyasalarda tüm döviz çeşitleri için alternatif olarak kullanılmaktadır.

Pek çok kişi tarafından kripto para gerçek paranın alternatifi olarak da görülmektedir. Günlük hayatımızda nasıl ki bankalar arası havale işlemi yapıyorsak, kripto para ile de aynı durum söz konusudur. Fakat Bitcoin veya Litecoin olsun gelişim sürecinde ki para birimleridir. Bazı kişiler dijital para ile gerçek para arasında seçim yaparken, güvensiz gördüklerinden dolayı alış veriş yaparken kripto para kullanımından korkmaktadırlar. Gelecek zaman içinde ciddiye alınması gereken bir para birimi olacak gibi gözüküyor.

Kripto para nasıl kazanılır öğrenmek için hemen https://finanslayin.com/kripto-para-ethereum-eth-nedir-nasil-alinir-tum-detaylar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Alt Coin nedir ?

Hali hazırda dünyanın pek çok yerinde bireysel olarak kullanılan Bitcoin, Litecoin ve Dash gibi dijital kripto paralar günümüzde resmi olarak bazı ülkeler tarafından yasal olarak görülmektedir. Ancak bilinmesi gereken bir noktanın altını çizmekte fayda var bazı ülkeler bu para birimlerini kabul etmemektedir. Kripto para üretim işine ise genel anlamda madencilik denmektedir. Fakat burada Bitcoin gibi dijital para çıkartmak madenciliğin tek amacı değildir.

Bu işlem madencilik hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı programa dahil etmek olarak da görülebilir. Aslında kripro para sistemlerinin sağlıklı şekilde belli bir maddi menfaat karşılığında yürütülmesine madencilik denmektedir. Madencilik konusunda işlem yapmak isteyen kişiler, bilgisayar kullanımı ve madencilik yapmak istedikleri para birimi ile ilgili günlük haberleri takip etmelidir. Çünkü kripto paranızın günlük ve aylık hacmini takip etmezseniz yaptığınız yatırım boşa gidebilir.

Kripto Para Madenciliği

Madencilik için bilgisayar büyük öneme sahiptir. Kripto para madenciliği bilgisayarınıza ait donanımlar üzerinden yapılmaktadır. Bilgisayarınızın ekran kartı madenciliğin temelini oluşturmaktadır bunun bilincinde olarak kaliteli bir ekran kartı seçmeniz gerekmektedir. +

Ayrıca sadece kripto para madenciliği için özel olarak tasarlanmış bilgisayarlar satışa sunulmaktadır. Bununla birlikte bazı hosting firmaları sadece kripto para madenciliği için özel sunuculara kiralamaktadır. Yeni çıkan bazı ortak birikim hesap programları da bulunmaktadır. Bu programlar ne kadar güvenlidir tartışmaya açık bir konu olsa da talepler gün geçtikçe artmaktadır.

Kripto Para Yasal mı ?

Kripto para transferlerinde, dijital paranız herhangi bir merkezi kuruluşa bağlı olmadığından birisine yanlışlıkla kripto para atarsanız, hesabınızı çaldırırsanız, kripto para yüzünden başınıza bir şey gelirse devletten yardım alamazsınız. Şuan için yasal bir hükmü bulunmuyor. Tabi ki bizim burada anlattığımız bilgiler kesinlikle yasaların yerine geçmiyor. Verdiğimiz bilgiler sadece sizi bilgilendirmek amaçlı verilmekte.

Bitcoin madenciliği yasal mı ?

Yukarıda da belirtildiği üzere şu an için Hükümetlerin yasal olarak tanıdığı bir uygulama değil. Bazı istisnai ülkeler haricinde kripto parayı yasal olarak tanıyan bir ülke bulunmamakta.

Kripto Para Dolandırıcılığı

Bitcoin ve benzeri dijital paralara olan talep gün geçtikçe artmasına bağlı olarak dolandırıcı web siteleri ve kişilerde artış yaşanmıştır. Size bir sefere mahsus 200 TL vermenizi vaat ederek ömür boyu günde 1 TL kazanacağınızı iddia edenlere itibar etmeyiniz. Bu tarz site veya kişiler saadet zinciri mantığı ile işlem yapmaktadır. Daha önce benzer bir durum faturalı hatta kredi sloganıyla yaşanmıştı  ve bir çok kişi mağdur olmuştu.

Kripto para seçimi yaparken dolandırılmamak için bilinirlik ve ülkeler üzerinde ki yasalara uyumunu mutlaka araştırmalısınız. Çünkü bazı ülkeler yasal çerçevede her dijital para birimi için farklı kanunlar uygulamaktadır.

Bu yazımızda size kripto para hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Yazımız içerisinde ki bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşıdığını unutmayınız. Aklınıza takılanları ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.