Para Biriktirmek İçin 7 Yöntem

Para biriktirmek başlı başına bir sanattır. Herkes para biriktirmeyi becerememektedir. Birbirinden farklı ve en özel 7 para biriktirme yöntemini sizinle paylaşıyor olacağız.

Borçlarınızdan Hemen Kurtulun

Para biriktirmeye başlamak istiyorsanız, öncelikle size zorlayan borçlarınızı bitirmeniz gerekmektedir. Borçlarınız farklı farklı yerlere veya kişilereyse bu sayıyı azaltın. Tek bir yerde toplanan borç size daha az strese sokacaktır ve daha kolay ödenecektir.

Hedef Koyun

Her şeyde olduğu gibi para biriktirirken de hedef koymanız size fayda sağlayacaktır. Her geçen gün paranız artacak ve bu size motive edecektir. Koyduğunuz hedefi disiplinli bir şekilde ilerletmeniz gerekmektedir. Hedefinizden asla şaşmayın ve para biriktirmeyi bırakmayın.

Önce Kenara Ayırın

Her ödeme veya maaş aldığınızda bu işlemi gerçekleştirin. Para hesabınızda veya elinizin altında olduğu zaman oradan harcarsınız. Fakat maaşınız yattığında veya ödeme aldığınızda, gelen paranın belli bir kısmını en baştan ayırırsanız daha kolay para biriktireceksinizdir.

Zararlı Alışkanlıklarınızı Bırakın

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız bulunuyor ise bunlardan vazgeçin. Zararlı alışkanlıklarınızdan vazgemeniz, hem sağlığınıza hem de cebinize yansıyacaktır. Aylık veya yıllık hesapladığınızda ne kadar çok para harcadığınızın farkına varacaksınızdır.

Biriktirmek İçin Harcayın

Evinizin içinde enerji tasarruflu eşyalar kullanmak kar etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda, biriktirdiğiniz parayı yatırım yaparak ileride daha çok harcayabilirsiniz. 1 yıl boyunca belli miktarda bir para biriktirdiniz ve bu parayı kafanıza yatan bir yatırıma harcarsanız ileride daha çok kazanç sağlayacaktır. Biriktirmek için harcayın ve daha çok kazanmak için yatırım yapın.

Yemeğinizi Kendiniz Hazırlayın

İş yerinde bir yemeğe 20 tl harcıyor iseniz, evden yemek yapıp götürmeyi deneyin. Dışarıda yenilen yemeklerde, yemek getiren işletme kar etmek için belli oranlarda kar koyacaktır. Oraya harcadığınız 20 tl ile eve alışveriş yapabilir ve evden iş yerinize yemek götürebilirsiniz.

Faiz Hesabı Açın

Vadesiz hesapta bulunan paralar kazanç sağlamamaktadır. Faizli bir hesapta faiz üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Paranız kenarda değersiz duracağına faizli hesap ile katlanmasını sağlayabilirsiniz.

PARA BİRİKTİRİRKEN MOTİVE OLMAK İÇİN ETKİLİ 3 YOL

Birikim alışkanlığı olmayan herkes için para biriktirmeye başlamak zordur. Biriktirmeye başlayınca bile her şey bitmez. Para biriktirmeye devam edebilmek ve birikim hedefine ulaşabilmek de başlamak kadar önemlidir. Pek çok kişi bir şekilde biriktirmeye başlamak için motive olsa bile devamını getirmekte oldukça güçlük çekmektedir. İstediğim hedefe ulaşamıyorum, biriktiremiyorum ya da nasıl olsa yine biriktiririm gibi negatif düşünceler yolu tamamlamanıza engel olur. Bu tür negatif düşünceleri uzaklaştırıp para biriktirirken motive olmamızı sağlayacak yolları 3 başlıkta özetleyebiliriz.

Kendinizi Onurlandırmak

Dünyaca ünlü yaşam koçlarından Maria Nemeth “Her gece uyumadan önce hayatınızda sahip olduğunuz ve sahip olmaktan mutluluk duyduğunuz 3 şeyi kâğıda yazın, bunlardan ilk ikisi sahip olduğunuz paranızla yapabildikleriniz olsun.” diyor.

Paranızla yapabildiğiniz ve mutlaka minnet duyduğunuz bir şeyler vardır. Daha fazlasını yapabilmek ve hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için biraz daha birikim yapmaya ihtiyacınız varsa vazgeçmeden önce yaptıklarınızı aklınıza getirebilirsiniz. Daha önce hedeflerinizi gerçekleştirdiniz ve yine gerçekleştirebilirsiniz.

Negatif Düşünceleri Dinlemeyin

Aile bireyleriniz, sevgiliniz, iş arkadaşlarınız veya herhangi birisinin sizi birikim hedeflerinizden alı koymasına izin vermeyin. Bir hedefiniz olduğunu aklınızdan çıkartmamaya dikkat edin. Bu tür durumlarda birikim hedefinizden uzaklaşmamak için gerçekleştirmek istediğiniz hayalinizi ya da almak istediğiniz eşyayı size hatırlatacak şeylerle ilgilenin. Çalışma alanınıza ya da telefon ekranınıza koyacağınız küçük fotoğraflarla gün içinde kendinize hatırlatmalar yapabilirsiniz. Sürekli göz önünde tutmanız yapacağınız acil olmayan harcamalarınızı da zamanla azaltmanıza yardımcı olabilir. Böylece hedefinize daha erken varabilirsiniz.

Problemi Düşünmeyin

Düşük gelir, yüksek harcamalar veya mevcut borçlar para biriktirme hedefinizdeki engellerden birkaçı olabilir. Fakat her birinin çözümü var. Probleme odaklanmak yerine problemin farkına varın, böylece çözüme daha kolay ulaşabilirsiniz. Düşük gelir için gelirinizi artıracak ek işler düşünebilir ya da yüksek harcamalarınızı kısarak tasarruf yoluna gitmeyi deneyebilirsiniz. Varsa mevcut borçlarınızı her kapadığınızda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Böylece para biriktirmek için yaşadığınız hayatı kendinize zorlaştırmadan, birikim hedefinizden vazgeçmek için bahaneler üretmeden daha hafif kısıtlamalarla ilerleyebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.