Bitcoin ETF Nedir?

Teknolojinin hayatımıza hızlı girmesi ve sürekli gelişim göstermesi bankacılık sektöründe de oldukça etkili olmuştur. Özellikle dijital bankacılık sektöründe yaşanan bu gelişmeler gelecek için bu sistemin uygulanıp uygulanmayacağı hususunda birçok kişi tarafından merak oluşturmaktadır. Dijital ya da kripto paralar üzerinden gerçekleştirilen bu sistemsel değişiklikler ve yenilikler günümüzde pek çok kullanıcı için merakla beklenen konular arasında yerini almıştır.

Bilindiği üzere Bitcoin dünya üzerinde en çok kullanılan ve en çok bilinen kripto para birimlerinden bir tanesidir. Bitcoin kullanıcılarının ülkemizde Borsa Yatırım Fonu olarak adlandırılan ve bilinen EFT(exchange-traded fund) işlemlerine başlayacağı yönünde birçok duyum ortaya atmaktadırlar.

Bitcoinin bu durumu sağlaması halinde kripto para birimleri arasında bir devrimi daha gerçekleştirmiş olacaktır. Ayrıca bu durumun gerçekleşmesi diğer resmi kurumlarca da kripto paraların bir değer olarak kabul etmesi haline gelmektedir. Kripto para birimlerinin bu şekilde atağa geçmesi banka sektöründe faaliyet gösteren bir çok şirketi tedirgin etmektedir. Bunun en büyük nedeni ise kripto paraların herhangi bir aracı şubeye ihtiyaç duymayışıdır.

Bitcoin EFT faaliyete geçmese bile alınan duyumlar kripto para piyasasında oldukça çok hareketliliğe neden olmuştur. Bunun ile ilgili pek çok kurumdan endişeli cevaplar gelmeye başlamıştır. Sizlere bu makalemizde Bitocin EFT Nedir sorusu ile ilgili tüm cevapları vermeye çalışacağız.

Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir?

Borsa Yatırım Fonu’nu en kısa haliyle anlatmak gerekirse menkul kıymetler borsası içerisinde finansal işlem gerçekleştiren fonlar olarak açıklayabiliriz. Menkul kıymetler borsasında bilindiği üzere ülkelerin para birimleri ve değerleri hisse olarak alınıp satılmaktadır.

Bu durum ise EFT işlemi olarak adlandırılmaktadır. EFT’lerin birçok avantajı bulunmaktadır bunların başında ise vergi avantajı, düşük maliyete alım ve hisse senetlerinin özellikli olması gelmektedir. Bu durum borsa kullanıcılarının daha esnek ve rahat yatırım yapmasını sağlamaktadır.

Bitcoin ETF Nedir?

 Bitcoin EFT işleminin asıl amacı kripto paranın gerçek bir şekilde kullanılarak satın alınması ve bunun fonlar aracılığıyla dağıtılmasıdır. Bu durum önerilmiş olsa bile henüz ABD Menkul Kıymetler tarafından ve Borsa Komisyonunca kabul edilmemiştir. Kripto para kullanıcıları merakla bu önerinin sonucunu beklemektedirler. 

Blockchain ETF Nedir?

Bitcoin EFT henüz görülmemesine rağmen kripto para piyasaları üzerinde küçük meblağlarda olsa bile Blockchain ETF görülmektedir. Blockchain sisteminin geliştirilmesi ile birlikte kripto paraların EFT işlemi yapabilmesinin yolu bir nebze de olsun açılmıştır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.