Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programları

Ülkemiz maddi durumu kötü olanlara ve geliri olmayan kişilere karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakıfları aracılığı ile pek çok yardım sağlamaktadır. Bu yardımlar ile ülke vatandaşlarının normal yaşam standartları içerisinde yaşamasının sağlanması amaçlanmaktadır. Barınma, gıda ve yaşam faaliyetlerinin karşılanmasına yönelik birçok yardım programı bulunduğu gibi muhtaç asker ailelerine yönelik yardım programları da bulunmaktadır. Asker ailelerine yönelik yapılan yardımlar genellikle oğlu ya da eşi askerde bulunan vatandaşlara sağlanmaktadır. Devlet yapmış olduğu bu maddi yardımın yanı sıra aileleri manevi olarak da desteklemektedir. 

Muhtaç asker ailelerine yönelik yapılan bu yardımlardan vatandaşlarımızın eşinin ya da oğlunun askerlik süresi boyunca aylık olarak yararlanabilmektedir.  Yardım başvurunuzun sonucunu E-devlet sistemi üzerinden takip etmeniz mümkündür. Muhtaç asker ailelerine yönelik yapılan yardım programları ile verilen ücret her sene değişiklik göstermekte olup yaklaşık olarak 250 TL civarındadır.  Bu ödemeler 2 ayda bir PTT üzerinden alınabilmektedir. 

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Şartları Nelerdir? 

Muhtaç asker ailelerine yönelik yapılan yardımlarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların başında ise askere giden kişi ile ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından muhtaçlık kararı verilmesi gerekmektedir. Askere giden kişinin evli olması durumunda eşinin sosyal güvencesi olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Askere giden kişi bekar ise anne ve babasının sosyal güvencesi kontrol edilmekte bu hususlar göz önünde bulundurularak muhtaçlık kararı verilmektedir. Askere giden kişinin bu yardım faydalanabilmesi için resmi nikâhlı olması gerekmektedir. Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Şartları taşınması halinde yapacağınız başvuru ile birlikte tarafınıza  PTT aracılığı ile yardım tutarı ödenecektir. 

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım talebi ile ilgili olarak askere giden kişinin resmi nikâhlı eşi bulunması halinde yardım talebini öncelikli olarak eşi yapabilmektedir. Eğer askere giden kişi bekar ise öncelik anne ve babaya verilmektedir. Muhtaç asker ailelerine yönelik yardım başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılmaktadır.

Nüfus cüzdanı fotokopinizi ek yapılmak suretiyle yazacağınız bir dilekçe ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başkaca herhangi bir evrak istenilmemektedir. Bu başvurularınız ile ilgili Mütevelli Heyeti muhtaçlık kararı vermektedir. Bu süreç çok uzun sürmemekte ve tarafınıza olumlu ya da olumsuz olarak sonuç bildirilmektedir. Sonucu fiziki şubeler aracılığıyla takip edebileceğiniz gibi E-Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.