Brütten Nete Maaş Hesaplama

Günümüzde birçok kamu ve özel sektörde çalışan işçiler aldıkları maaşları net olarak bilmek istemektedirler. Bunun için ilk olarak almış oldukları maaşı ve maaş üzerinde yapılan kesintileri tam olarak bilmeleri ve öğrenmeleri gerekmektedir. Maaş hesapları genellikle brütten nete doğru hesaplanmaktadır. Maaş hesabınızı yaparken vergi ve prim kesintilerinin düşülmesi unutulmamalıdır.

Bunun yanı sıra kesintileri yaptıktan sonra kalan ana ücrete AGİ eklemesi yapmanız gerekmektedir. AGİ kamu ve özel sektör işçilerinin maaşlarına ek olarak yapılan ücretlerdir. AGİ ücretlerinin başında ise işçinin medeni durumu ve çocuk sayısı gelmektedir. Bu duruma göre AGİ ücretleri değişkenlik göstermektedir. Brütten nete maaş hesaplama yaparken bunları dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kamu ve özel sektör işçilerinin maaşları 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. Maddesinde belirtilen çalışma sürelerine göre hesap edilmektedir ve bu süre haftada en fazla kırk beş saattir. Bu süre işveren tarafından genellikle haftanın çalışma günlerine eşit olarak pay edilmektedir.

Maaş Hesaplama

Maaş hesaplama işlemi belirttiğimiz üzere çalışma saatleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Maaşınızı günlük, haftalık ve aylık olarak kolay ve hızlı bir şekilde hesaplamanız mümkündür. Günlük olarak maaş hesaplaması yapmak istiyorsanız ilk olarak bir saatlik ücretinizi günlük çalışma süreniz ile çarpmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Günlük Maaş = Saatlik Ücret x Günlük Çalışma Süresi.

Bu formüle göre aylık olarak 3000 TL maaş ücretle çalışan bir işçinin günlük ücreti 13,3 x 7,5 hesabı ile 100 TL’dir. Sizlerde günlük çalışma ücretinizi bu formüle göre hesap edebilirsiniz.

Brütten Nete Maaş Hesaplama

Maaş hesapları kural olarak brüt maaş üzerinden yapılmaktadır. Bunun yapılabilmesi için ilk olarak işçilerin çıplak maaşı belirlenmelidir. Eğer iş yeri ile fazlaca bir ücret karşılığında anlaşılmamış ise yasa gereği olarak aylık ücreti bulmak için günlük ücret 30 ile çarpılmaktadır. Eğer ücretiniz haftalık olarak ödeniyorsa bunun için ilk olarak günlük ücretinizi tespit etmeniz gerekmektedir.Haftalık ücretinizi ilk olarak 7’ye bölerek günlük ücretinizi daha sonra ise 30 ile çarparak aylık ücretinizi hesaplayabilirsiniz. Bu şekilde brütten nete maaş hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse;

Haftalık olarak kazanmış olduğunuz ücret 700 TL ise bu ücreti 7’ye bölerek (700/7=100) olarak günlük ücretinizi öğrenebilirsiniz. Günlük ücretinizi 30 ile çarparak (30×100=3000) aylık ücretinizi hesap edebilirsiniz. Tabi SGK primi, işsizlik sigortası, damga vergisi ve gelir vergisi gibi kesintilerin veya AGİ gibi ek ücretlerin unutulmaması gerekmektedir.

Netten Brüte Maaş Hesaplama

Net Maaş işçilerin ay sonunda almış oldukları toplam tutardır. Bu tutardan vergi ve özel kesintiler düşülmektedir. Net maaşın hesaplanması için yukarıda belirttiğimiz üzere brüt maaşın hesaplanması gerekmektedir. Eğer sizlerde Netten Brüte maaş hesaplama yapmak istiyorsanız almış olduğunuz toplam tutarın bölüm işlemini gerçekleştirerek günlük ve haftalık olarak hesap yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.