Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası Kimlere Veriliyor

Sosyal Güvenlik Kurumunun sigortalı ve hak sahiplerine tanıdığı bir çok sosyal hak var.Bu haklardan biri de çeyiz parası yani evlenme ödeneği.Peki çeyiz parası nedir ? Çeyiz parası ne kadar ? Çeyiz parası kimlere veriliyor ? şartları nelerdir ? çeyiz parası geri ödeniyor mu ? Bu soruların cevabını öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Çeyiz Parası

Çeyiz parası yani evlenme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumundan ölüm aylığı ya da geliri alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde verilen bir ödenektir.

Çeyiz Parasını Kimlere Veriliyor?

Çeyiz parası evlendiği tarihte ölüm aylığı ya da ölüm geliri alan kız çocuklarına ödenir. Ölüm aylığı alan eşe,erkek çocuğa ana ya da babaya evlenmesi halinde çeyiz parası ödenmez.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası almanın şartı resmi nikahın kıyıldığı tarihte ölüm aylığı ya da geliri almak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe ile başvurmak gerekir.

Çeyiz Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Çeyiz parası istediğinizi açıkça belirtir bir dilekçe,
  • Evlenme cüzdanınızın bir nüshası,

başvuru için yeterli belgelerdir.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Çeyiz parası ölüm aylığı alan kız çocuğunun son aldığı aylığın 24 katı olarak ödenir.Örnek vermek gerekirse kız çocuğunun evlenmeden önce aldığı aylık 500 TL ise; kız çocuğuna 500×24=12.000 TL evlenme ödeneği peşin olarak ödenir.Ancak emekli sandığından ölüm aylığı alan kız çocukları maaşlarının 12 katı çeyiz parası alacaklar.

Çeyiz Parası Başvuru

Çeyiz parası için zaman aşımı süresi 5 yıldır. Yani evlendiğiniz tarihten itibaren 5 yıl süre içinde başvuru hakkınız var.Ancak diğer hak sahiplerine hisse aktarımı açısından sıkıntı olmaması için başvurunuzu hemen yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Çeyiz Parası Ne Zaman Ödenir?

Çeyiz parası başvuruyu takip eden 2 ay içinde hesaplara yatacaktır.

Çeyiz Parasında Yaş Şartı Var Mı?

Çeyiz parasında yaş şartı yok.

Çeyiz Parası Kaç Kere Alınır?

Çeyiz parası bir kereye mahsus ödenir. Bu nedenle birden fazla evlilik yapan kız çocuklarına birden fazla çeyiz parası ödenmez.

Çeyiz Parası Aldım Benim Aylık Hissem Diğer Hak Sahiplerine Aktarılır Mı?

Çeyiz parası yani evlenme ödeneği bir yardım ya da hibe değil bir ödenektir.Bu nedenle 2 yıl boyunca sizin hisseniz diğer hak sahiplerine aktarılmayacaktır. Bu hususu göz önünde bulundurarak çeyiz parasına başvuru yapmanız gerekiyor.

Çeyiz Parası Almak İstemiyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?

Ölüm aylığı almıyorsanız zaten bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak ölüm aylığı alıyorsanız, evlenme ödeneği istemediğinizi ve hissenizin diğer hak sahiplerine aktarılmasını açıkça belirten bir dilekçe ile dosya yerinize başvurmanız gerekiyor.

Çeyiz Parası Geri Ödeniyor Mu?

Son zamanlarda bize en çok sorulan sorulardan biri de bu. Çeyiz parası ödenek olduğundan dolayı geri ödenmesi söz konusu değildir.

Çeyiz Parası Aldım Ancak Sonradan Boşandım Çeyiz Parası Geri Ödeniyor Mu?

Hayır, geri ödenmez ancak evliliğinizden 2 yıl süre geçmeden boşandıysanız 2 yılı doldurana kadar ölüm aylığı alamazsınız. Sadece sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

2925 Tarım Sigortasına Göre Ölüm Aylığı Alanlar Çeyiz Parası Alabilecek Mi ?

2925 sayılı Tarım Sigortası kanununa göre ölüm aylığı alan kız çocuklarına ilgili Kanunda yer verilmediğinden dolayı çeyiz parası ödenmez.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.