Genç Girişimciye Bağkur Desteği

Seçim öncesinde resmi gazetede yayımlanan torba kanunla bir müjdede genç girişimcilere geldi. Yeni işyeri kuran gençlerin bağkur primleri artık hazine tarafından karşılanacak.Peki genç girişimciye bağkur desteği nedir ? genç girişimciye bağkur desteğinin şartları nelerdir ? kimler bu destekten faydalanacak ? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Genç Girişimciye Bağkur Desteğinden Kimler Yararlanabilir ?

Genç girişimciye bağkur primi desteğinden 18 yaşını doldurmuş 29 yaşında gün almamış ilk defa yeni iş kuranlar faydalanabilir.

Genç Girişimciye Bağkur Desteğinin Şartları Nelerdir ?

  • Gelir vergisi kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanıyor olmak,
  • Kendi işinde çalışması ya da işin kendisi tarafından sev ve idaresini sağlamak,
  • İşe başlama tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak 29 yaşından ise gün almamak,
  • Gerçek veya basit usulde vergi kaydı olmak yani esnaf olmak,
  • 01/06/2018 tarihi itibariyle ilk defa bağkurlu olmak,

şartlarını taşıyan tüm genç girişimciler devletin bağkur desteğinden yararlanabilecektir.

Genç Girişimciye Bağkur Desteğinden Şirket Ortakları Faydalanabilir Mi ?

Genç girişimciye bağkur desteğinden faydalanabilmek için gerçek kişi olarak vergi kaydı olması gerekiyor. Adi ortaklık veya şahıs şirketlerinde ise 01/06/2018 den sonra faaliyeti başlamak şartıyla sadece bir ortak genç girişimciye bağkur desteğinden faydalanabilir.Bu şirketlerde de en genç olan şirket ortağı bağkur desteğinden yararlanabilir. Ayrıca bu şirketlerin bağkur desteğinden yararlanabilmesi için tüm ortakların ayrı ayrı şartları taşımaları gerekmektedir. Örneğin şirket ortağından bir tanesi 29 yaşından büyük ise diğer ortaklarda bağkur desteğinden yararlanamaz.

Genç Girişimciye Bağkur Desteğinden Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor ?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Gelir İdaresi Başkanlığının sistemi hali hazırda birbirine entegre.Yani vergi kaydı olan tüm gerçek kişileri Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden görüp bağkur kaydı açılıyor.Ancak bu işlem biraz uzun sürebilir. Bağkur desteğinden hemen yararlanmak isteyen genç girişimciler,Gelir Vergisi Kanunun mükrerrer 20. maddesi kapsamında kaanç istisnasından yararlandığını bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezlerine beyan ederse bağkur primi devlet desteğinden yararlanabilecekler.

Genç Girişimciye Bağkur Desteği Ne Kadar Sürecek ?

Genç girişimciye bağkur desteği bağkur tescili yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl süre ile geçerli olacak.1 yıl boyunca şartları sağlayan genç girişimcilerin bağkur primleri hazine tarafından karşılanacaktır.

SSK’lı Çalışan Bağkurlular Genç Girişimciye Bağkur Desteğinden Yararlanabilir Mi ?

Genç girişimciye bağkur desteğinden yararlanabilmek için kendi işinde çalışmak ya da kendisi tarafından işin ve sevk ve idaresini sağlamak şartları bulunmaktadır.Bu nedenle Ssklı çalışanlar genç girişimciye bağkur desteğinden yararlanamaz.

Genç Girişimciye Bağkur Desteğinden Geriye Dönük Nasıl Yararlanılır ?

Yukarıda bahsettiğimiz şartların sağlanması halinde genç girişimciye bağkur desteğinden geriye dönük olarak yararlanılabilir. Örnek vermek gerekirse 12/06/2018 tarihinde vergi kaydı nedeniyle bağkurlu olması gerekirken 20/11/2018 tarihinde bağkur tescili yapılan sigortalının diğer şartları da sağlaması halinde genç girişimciye bağkur desteğinden geriye dönük yararlanabilir.

Genç Girişimciye Bağkur Desteğinde Prime Esas Kazanç Ne Kadar Olacaktır ?

Genç girişimciye bağkur desteğinde prime esas aylık kazanç günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katı olacaktır.Yani devlet desteğinden yararlanana genç girişimcilerin primleri asgari prim üzerinden ödenecektir.

2018 Yılında Bağkur Primi Ne Kadar ?
  • 2018 yılında vergi kaydı olan ya da şirket ortağı olanların aylık bağkur primi:700,17 TL,
  • 2018 yılında çiftçi olanların aylık bağkur primi:583,48 TL,
  • 2018 yılında isteğe bağlı sigortalıların aylık bağkur primi:649,44 TL dir.

Bu tutarlardan primlerin düzenli ödenmesi halinde isteğe bağlı sigorta hariç %5 indirim uygulanacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.