Kredi Garanti Fonu için Sgk Borcu Yoktur Yazısı

Kredi Garanti Fonu gerekli şartları sağlayan küçük işletmelere fon kapsamında çektikleri krediler için faiz desteği sunmaktadır. Kredi Garanti Fonu destekli kredi çekebilmeniz için kredi başvurusu yapmış oldunuz banka sizden sgk borcu yoktur yazısı isteyecektir.

Kgf sgk borcu yoktur yazısı sıklıkla istenen bir yazı olduğundan bu yazımızda kgf borcu yoktur yazısı konusunda sizlerle ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunmak istedik. Peki kgf borcu yoktur yazısı nasıl alınır ? KGF SGK borcu yoktur yazısı için başvuru nereye ve nasıl yapılır?

Sgk kredi garanti fonu için verilecek borcu yoktur yazıları nereden ve nasıl alınır ?

Eğer işveren iseniz ve daha önce SGK e borcu yoktur sistemi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaptıysanız sistemden sgk kgf borcu yoktur yazısını kolayca alabilirsiniz. SGK e borcu yoktur uygulamasına e bildirge kullanıcı adı, kullanıcı ve işyeri şifresi ile giriş yaparak sgk borcu yoktur yazısını kolayca alabilirsiniz.

Kredi garanti fonu SGK borcu yoktur yazısını  e borcu yoktur sisteminden almak için buradan giriş yapabilirsiniz.

Sisteme Giriş İçin Tıklayın

Eğer işveren e bildirge şifreniz ile işyeri şifrenizi hatırlamıyorsanız SGK e şifre başlıklı yazımızdan nasıl öğreneceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kgf için sgk borcu yoktur yazısını yukarıda linkini vermiş olduğum uygulamadan online olarak alabileceğiniz gibi kgf sgk borcu yoktur dilekçe örneği ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yaparak da alabilirsiniz. KGF sgk borcu yoktur dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.

Sgk borcu yoktur yazısı için dilekçe örneği

KGF için SGK’dan borcu yoktur yazısı almak için dilekçe örneği şu şekilde olsa yeterlidir;

………………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun ………………………………. T.C/Vergi numaralısı işvereniyim. ………… Bankasından Kredi Garanti fonu destekli kredi çekeceğimden tarafıma kgf için borcu yoktur yazısı verilmesi hususunu arz ederim. 

Borcu yoktur yazısı nereden alınır sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim hem sistemden alacağınız hem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size elden verilecek borcu yoktur yazısı örneğine.

Kgf sgk borcu yoktur örneği

Yönetmelik ile belirlenen kgf borcu yoktur yazısı örneği  aşağıdaki gibi olmalıdır. Aşağıdakinden ne bir eksik ne de bir fazla olmaması gerekiyor. Aksi halde kredi garanti fonu sgk borcu yoktur yazısını kabul etmeyip başvurunuzu reddedebilir.

İlgide kayıtlı dilekçeniz üzerine, …….. vergi numarası üzerinden Türkiye genelinde yapılan araştırmada, Kurumumuza ……… tarihi itibariyle yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari para borcunuzun bulunmadığı tespit edilmiştir.
İş bu yazı, 5510 sayılı Kanunun 90’ıncı maddesinin altıncı fıkrası ile Bakanlar Kurulunun 15/7/2009 tarihli ve 27289 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2009/15197 sayılı Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararına istinaden KREDİ GARANTİ FONU’na ibraz edilmek üzere düzenlenmiş olup, ilişiksizlik belgesi niteliğinde bulunmamakta ve ……….. tarihine kadar hüküm ihtiva etmektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu olanlar KGF kredisinden yararlanabilir mi?

Kredi Garanti Fonu tarafından da yapılan resmi açıklamaya göre kredi garanti fonu destekli kredi kullanabilmeniz için son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu, bağkur prim borcu, gss borcu v.s. borcunuzun bulunmaması gerekiyor.

Tabi borçluyken de  kredi garanti fonu sgk borç yoktur alabilmenk mümkün. Eğer prim borçlarınızı yapılandırıp ödemeleri de düzenli yerine getiriyorsanız ve yapılandırma haricinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa borcu yok yazısı verilir. Yazıda yapılandırma/taksitlendirme yükümlülüklerinin düzenli yerine getirildiği ibaresine yer verilir.

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz varsa borçlarınızı yapılandırma ya da taksitlendirme yapmadıysanız krediden yararlanabilmeniz için toplam prim borcunuzun size tahsis edilecek kredi tutarının %20’sini geçmemesi gerekiyor. Örneğin 50 bin liralık kredi çekecekseniz Sosyal Güvenlik prim borcu için üst sınır 10 bi TL olacaktır. Prim borcunuz 10 bin lira üzerinde ise kredi kullandırılmaz.

Eğer borcunuz kredi tutarının %20 altındaysa ve krediniz onaylanırsa öncelikle kredinin bir kısmı bu borca aktarılır. Borcun tamamı kapatıldıktan sonra kredinin kalan kısmı size ödenir.

İşveren prim borcunuzu ya da bağkur prim borçlarınızı yapılandırıp ya da taksitlendirip borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.

Sgk borcu yoktur yazısı teyidi nasıl alınır?

Son zamanlarda bankalar hem işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan elden aldıkları sgk borcuyoktur yazıları için hem de e borcu yoktur sgk sisteminden alınan yazılar için SGK’dan yazının teyidini istediğine dair bilgiler geliyor bize.

Elden SGK’dan alınan yazılar için online olarak yazının doğruluğunun teyit edileceği bir sistem bulunmamaktadır. Ancak e borcu yoktur ssk sisteminden alınmış borcu yok yazılarının üzerindeki barkod numarası ile online olarak doğrulaması mümkündür. Yazı üzerinde bunu nasıl yapabileceğiniz belirtilmektedir.

2 Yorum
  1. MURAT

    Merhaba bizim bi tanıdığımız Irak vatandaşı burada Türkiyede şirketi var 5-6 yıldır.Bu tanıdığımızın annesi babası hasta kanser.Türkiye’ye getirip bağkur üzerinden sağlıktan yararlandırabilir miyiz?Teşekkürler.

    1. Editör

      Bildiğim kadarı ile yok ama yine de emin olmak adına Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden bilgi almanızı öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.