Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirim?

Vatandaşlar artık bankalara kredi başvurusunda bulunduğu anda banka yetkilileri Kredi Kayıt Bürosu’nun sağlamış olduğu hizmete bağlanarak anında kişinin geçmişini görüntüleyebiliyor ve o kişiye kredi verip vermeyeceğine anında karar verebiliyor. Kişi eğer kredi puanını aşan bir kredi miktarı talep ettiyse banka yetkilileri alabilecekleri kredi oranını tespit edebilmekte.

Kişiler Kendi Kredi Notlarını Öğrenebilirler Mi?

Tabiki şahıslar kendi kredibilitelerini yönetebilirler. Yani kredi kayıt bürosundan kayıt raporunuzu aldığınızda bankacılık sektörünün toplamında ne kadar limitiniz var ne kadar riskiniz var, geçmiş kredi ödemelerinizi zamanında yaptınız mı yapmadınız mı, hangi banka da hangi tür kredileriniz var bunların hepsini ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Ayrıca kredi notunuzu da görebilirsiniz. Kredi notu çok önemli çünkü bir bankaya gittiğinizde banka sizi ilk olarak bu kredi notu ile değerlendirmektedir.

Vatandaş Kendi Kredi Notunu Nasıl Görebilir?

KKB.com.tr adresinden sisteme üye olabilir, bu üyelik tamamen ücretsizdir. Üye olunduktan sonra her bir rapor aldığında ki ayda 1 defa rapor alması gerekiyor. Çünkü kişinin güncel bilgileri aylık güncellenmektedir. Bu rapor ise sadece 4.2TL‘dir.  Yani iki simit fiyatından daha az diyebiliriz.

Buradaki ödemelerini, buradaki kredisini, ödeme performansını görerek yapması gereken davranışsal değişiklikler varsa kredi notunu yükseltmek adına bu raporlardan görüp kişiler kendini analiz edebilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.