Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek?

Detaylı açıklamak gerekirse kredi notu orta riskli ne demek sorusunun cevabı Findeks notunuzun 900 ile 1200 arasında bir değere sahip olması demektir. Bu ise bankanızın sizinle çalışırken risk alması gerektiği anlamına gelir ve her banka bu riski kabul etmez. Bir örnek ile açıklamak gerekirse sizin kredi limitiniz 10.000 TL ise ve sizin hazırda 6.000-7.000 TL krediniz var ise bankanız sizi orta risk grubuna almaktadır.

Kredinin onaylanması için ne yapmam gerekir?

Sistemin sizi orta risk grubuna almasının temelde iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi gelir limit oranınızın dengesizliği ise bankanın bakacağı ilk şey gelir ve ödeme durumunuz olacaktır. Geliriniz sabit ve ödemelerinizde bir aksaklık yaşanmamış ise kredi başvurunuz yüksek ihtimal ile onaylanacak anlamına gelmektedir.İkinci sebep ise düzensiz ödeme ve maaşınızdaki düzensizliklerdir. Hazırdaki kredi veya kredi kartı borcu ödemenizi aksatarak veya eksik yapıyorsanız yine orta risk grubundasınız demektir ve bankanız sizin talebenizi yüksek ihtimal ile onaylamayacak anlamına gelmektedir.Bu durumdan kurtulmak için sabit bir gelire sahip olduğunuzu kanıtlamanız ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Yaklaşık olarak 6 aylık bir süreçten sonra bankanızın gözünde iyi bir imaj oluşturabilir ve almak istediğiniz krediye kredi notu orta riskli olarak sahip olabilirsiniz.

Kredinin Direk olarak ret alınacak durumlar

Bankaların orta risk grubundaki müşterilerine direk olarak ret yanıtı verdiği bir durum vardır. Bu durumu şöyle açıklamak gerekir ise 10.000 TL’lik bir borcunuz var ise ve sizin aylık geliriniz 1.000 TL olmasına rağmen aylık ödeme tutarınız %30 olarak belirlenmişse siz bankaların direk olarak ret vereceği müşterilerdensiniz demektir.Bu durumda olan kredi notu orta riskli mağdurları konumuna düşmemek için gelir dengesini iyi ayarlamanız ve bankaların güvenini kazanmanız gerekmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.