Kredi Notu Finansal Hayatınızda Neden Önemli?

Kredi notu kredi kullanabilmek için en önemli kriterlerden birisidir. Günümüzde kredi kullanmak neredeyse zorunlu bir hale dönüşmüş durumda. Eskiden eş ve dostlardan alınan borç paranın yerini günümüzde kredi ürünleri almış durumda. Acil nakit gereksinimlerini karşılamak için kredi ürünlerine yönelirken bir çok kişinin önüne kredi puanı engeli çıkmaktadır.

Sebep ne olursa olsun banka kredisi kullanmak daima avantaja dönüşmemektedir.  Evimizdeki hesap çarşıya uymadığı zaman, kredi ürünü kullanmadan önce bazı bilgileri sahip olarak başvuru yapmanız önemlidir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu,  bankalara ya da değişik finansal kuruluşlara olan borçlarımızın zamanında ödenip ödenmediği mevzusunda bizlere referans olan bir nottur.

Bankacılık ve denetleme kurulu tarafınca aylık olarak hesaplanan ve ödeme alışkanlıklarımızı yansıtan kredi notu,  belli bir puanın altında olduğu sürece tekrardan kredi  alabilmemiz güçleşmektedir.

Kredi notu aralıkları

Eğer bu not 1500 puanın üstünde ise borçlarımızın düzenli ödendiği anlamını taşımaktadır . 0 ila 1900 aralığında değişen  kredi notu,  belli puan aralıklarında farklılıklar gösterebilmektedir.

0 ve 700  puan aralığı oldukça riskli anlamına gelmektedir ve bu puan aralığında olan kişilere bankalar hiçbir şekilde kredi vermemektedir.

700 ve 1100  aralığında olan kişileri bankalar gene riskli alan kişi olarak kabul etmekte ve kredi onayını belli şartlar dahilinde gerçekleştirmektedir.

1100 ve 1499  aralığında olan kişileri daha güvenilir olarak gören bankalar bu kişileri iyi müşteri olarak kabul etmekte ve kredilerini onaylamak için maaş teminatı ya da ipotek şeklinde teminatlar talep etmektedir.

1500 ve 1900  puan aralığında olan müşteriler ise oldukça iyi müşterileri olarak kabul edilmektedir. Bu puan aralığında olan müşteriler kredi çekmek istedikleri süreçte banka tarafınca hiçbir sorunla karşılaşmamaktadır.

Orta risk grubunda mısınız ? Kredi orta risklinin ne anlama geldiğini öğrenmek için https://finanslayin.com/kredi-notu-orta-riskli-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi notunu düşüren nedenler ?

Kredi puanının düşük yada yüksek olması sizin elinizdedir.  Eğer puanınız düşük olarak hesaplanıyor ise birbirinden değişik sebepleri vardır.

İlk sebep kredi veya kredi kartı ödemelerinde gecikmeler yapmanızdan kaynaklı durumlardır. Her ne sebepten olursa olsun, zamanında ödeme yapmadığınızda puanınız düşüşe geçmeye başlayacaktır.

Eğer borç oranı devasa yükseklikte  ise kredi puanı düşük olacaktır.  Bununla beraber bir den çok bankaya kredi başvurusu yapmanız yine kredi notunuzu düşüren bir faktördür.  Bu faktörlerin bir araya gelmesiyle beraber kredi notu 700 puanın altına düşebilmektedir.

Ödemelerinizi düzene sokmaya çalışmalısınız. Ödemenize ihtiyaç duyulan bir kredi ya da kredi kartı borcu var ise bunu ödeme gününden önce yaparak kredi puanınızı yükseltebiliriz.  Kredi puanını düşük çıkması oldukça kısa bir süre içinde gerçekleşmez. Saydığımız temel nedenlerin birleşimi sonucu kredi notu düşme eğilimine geçmektedir. Kredi notunu yükseltebilirsiniz. Kredi notunu yükseltme yolları için https://finanslayin.com/kredi-notunu-arttirma-yollari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi notu nasıl yükseltilir ?

Ödemelerinizi belli bir düzene koyduktan sonrasında yeni kredi başvuruları yapmaktan da çekinmelisiniz. Belli bir süre sonrasında tertipli olan ödemeleriniz ile  beraber mevcut borç durumunuz da azalacağı için kredi notunuz yükselişe geçmeye başlayacaktır.

Kredi kartı kullanma alışkanlığınız var ise düşük limitli bir kredi kartı kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Eğer kredi ya da kredi kartı  ödemelerini tertipli olarak yapabileceğimiz bir ekonomik durumunuz yoksa bu durumda bankalardan yapılandırma  isteyebilirsiniz.  Bütçenizi aşan bir ödemeniz söz mevzusu olduğu süre bankalar mevcut borcunuzu uzun vadelerde yapılandırarak bizleri ödeme kolaylığı sağlamaktadır.  Bu şekilde de yapılandırma  sonucu oldukça rahat ödemeler gerçekleştirebilir ve o güne kadar düzensiz olan ödemelerinizi planlı olarak halletmeye başlayabilirsiniz.

Kredi notunuz düşük mü ? Telaşlanmayın! Yine de kredi çekebilirsiniz. Yollarını öğrenmek için https://finanslayin.com/kredi-notum-dusuk-nasil-kredi-cekerim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi notu öğrenme e devlet

E devlet sistemi üzerinden her ay bir kere olmak üzere Kredi Risk raporunuzu ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. 1 aylık süre dolmadan yeni rapor alamazsınız. E devlet sisteminde Türkiye Bankalar Birliği-Risk Merkezi Raporu Başvurusu menüsünden ya da direk https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu bağlantısı aracılığı ile kredi notunuzu kolayca sorgulayabilirsiniz.

Kredi notu öğrenmenin diğer yolları için https://finanslayin.com/kredi-notunu-nasil-ogrenebilirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz kredi notu öğrenme

Yukarıda belirtilen menü üzerinden ve e devlet sisteminden risk raporunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde ücretsiz olarak bu hizmeti sunan şu an maalesef bulunmamakta.

2 Yorum
  1. Mehmet

    Benim kredi puanım 1050 2 yıllık esnaf im ziraat bankasından 15000 tl kredi kullandım 1 yıldır ödüyorum ve artı dışarıdan ssk liyim aylık net gelirim 4000 civarında kredi çıkmıyor işimi büyütmek için 20000 tl ye ihtiyacım var. Kredi notumu hızlıca nasıl yükselmesini sağlayabilirim?

    1. Editör

      Kredi notunuz yükseltmek için güvendiğiniz tek bir banka ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Unutmayın ki bankalar güvendikleri müşterileri için ek fırsatlar sunabilmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.