Market Alışverişlerinizde Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak Öneriler

Aylık giderler içinde mutfak masrafları önemli bir yer tutmaktadır. Faturalarda ya da genel harcamalarda tasarruf için birkaç basit uygulama yeterliyken mutfak alışverişinde tasarruf daha detaylı incelemeler gerektirir. Fakat basit yöntemlerle damak zevkinizden ve sağlığınızdan ödün vermeden tasarruflu gıda alışverişi yapmak mümkündür.

Alışveriş Listesi Hazırlayın

Alışveriş listesi hazırlayarak markete gidin. Karnınız acıkınca hazırladığınız değil evinizin genel gıda ihtiyacını kapsayacak bir liste hazırlayın. 3-4 günlük yemek planınızı yapın ve gerekli malzemeleri toplu alın. Listenizin dışına çıkmamak için ise alışverişe tok gidin. Aç karnına yapılan alışverişlerde listenize bağlı kalmak sizi zorlayacaktır.

Yaptığınız toplu alışverişlerde meyve ve sebzelerin saklama koşullarına özen göstererek erken çürümelerini engelleyebilirsiniz.

Zamanlamanızı İyi Ayarlayın

Market alışverişine vaktiniz olduğunda gidin. Civardaki marketleri gezerek fiyat karşılaştırması yapabilir, kampanya ya da indirimleri takip edebilirisiniz. Eğer çalışansanız ve bunlara çok vakit ayıramıyorsanız bir haberleşme ağı kurarak aile bireylerinizden ya da komşularınızdan kampanyalar veya indirimler hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Sebze ve meyve alışverişleriniz için sabah markete akşam pazara gidebilirsiniz. Sabahları marketlerde reyonlar düzenlenirken ayrılan ürünlerden sağlamları seçerek daha uygun fiyatlarla alabilirsiniz. Aynı şekilde akşam pazarlarında da kalan ürünleri satabilmek için yapılan indirimlerle harcamanızı ciddi oranda azaltabilirsiniz.

Harcamalarınızı Not Alın

Harcama defteri tutarak kendinize ne kadar harcadığınızı görebilir ve bir sonraki alışverişiniz için hedef koyabilirsiniz. Bu şekilde gözünüzün önünde olması harcamanızı kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Eğer çalışıyorsanız öğle yemeklerinizi evden getirmeniz daha kârlı ve sağlıklı bir yol olacaktır. Hem dışarıda yapılan yemeklere gereksiz harcamalar yapmaktan kaçınırsınız hem de verilen yemek fişlerini market alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Az Pişirin

Yemek tariflerindeki ölçüleri değil kendi ölçülerinizi kullanın. Evde 2 kişiyken 6 kişilik bir yemeği yapmanın kimseye bir yararı olmayacaktır. Bozulan ve dökmek zorunda kaldığınız yemeklerde kullandığınız malzemelerle belki de kendinize bir öğün daha yemek yapabileceksiniz. Yemeğinizi ya misafir gelirse diye değil kendinize göre hazırlayın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.