SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları

Sağlığımızın kıymetini hastalandığımız zaman anlıyoruz. Sağlığımızı geri kazanmamız için de iyi bir tedavi şart. Ancak sağlık hizmetleri oldukça maliyetli, sağlığımızı kazanalım derken bütçemizi zora sokuyoruz.Eğer genel sağlık sigortalı iseniz sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkınız var. SGK sağlıktan yararlanma şartları nelerdir ? Kimler sağlık hizmetlerinden yararlanabilir? Bağkur borçluları sağlıktan yararlanabilir mi ? Yazımızın devamında bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

SGK Sağlıktan Yararlanma

Sgk kayıtlı çalışanların sağlıktan yararlanabilmeleri için aktif olarak sigortalı çalışmaları ve son bir yıl içinde 30 günlük sigortalarının yatmış olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse 01.04.2018 tarihinde işe başlayan bir çalışan 27.05.2018 tarihinde muayene olmak için hastaneye gitmiştir. Bu çalışanın Nisan ayı için 30 günlük primi yattığından dolayı sağlıktan yararlanabilecektir. Son bir yıl içinde 30 günlük priminiz var ise işe başlar başlamaz sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bağkur Sağlıktan Yararlanma

Bağkur kayıtlı çalışanların sağlıktan yararlanabilmesi için 30 günü doldurmanın yanında 60 günden fazla prim borcu olmaması gerekmektedir.

Memurlar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Devlet memurları da 30 günlük primi yattıktan sonra sağlık hizmeti alabilir.Burada dikkat edilmesi gereken nokta ilk işe girişten 30 günün geçmesi değil 30 günlük primin SGK’ya bildirilmesidir.

İsteğe Bağlı Bağkurlular Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

İsteğe bağlı bağkurlu olanlar prim borcu bulunmaması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.Zorunlu bağkur gibi 60 güne kadar bekleme süreleri bulunmamaktadır.

Ek-5 Sigortalılar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Ek-5 sigortalılar da normal SSKlı çalışanlar gibi son bir yıl içinde 30 gün prim olma şartıyla beraber 60 günden fazla prim borcu olmaması gerekir.

Genel Sağlık Sigortası Olanlar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Zorunlu genel sağlık sigortalısı olanların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 60 günden fazla prim borcunun olmaması gerekiyor.

Yeşil Kartlılar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Yeşil kartlılar herhangi bir şartı tabi değildir. Yeşil kart kayıtlarının açıldığı günden itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Emekliler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Emekliler için de herhangi bir şart bulunmuyor. Emekli olduğu günden itibaren sağlıktan yararlanabilir.

İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

İşsizlik maaşı alanlar işsizlik maaşını almaya başladıkları günden itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Yabancı uyruklu öğrenciler GSS kaydının açılmasına müteakip 1 ay içinde 1 yıllık GSS primi tutarını ödemesi halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Stajyer Avukatlar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Stajyer avukatlar baroya kayıtlarının yapılmasından sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Stajyerler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Bakmakla yükümlü olarak sağlıktan yararlanamayan çırak,stajyer ve kursiyerler de genel sağlık sigortalı sayılmıştır.Bu kişilerin sağlıktan yararlanabilmesi için işyerleri tarafından iş kazası meslek hastalığı sigortası yanında genel sağlık sigortası primi de yatırması gerekmektedir. GSS primi ödemeleri zorunludur.

Yarı Zamanlı Çalışanlar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Kısmi zamanlı çalışanlar eğer başka birinden yani eşinden ya da babasından sağlık yardımı alıyorsa sağlıktan yararlanmalarında sıkıntı olmaz.Yine ayda 20 günden fazla çalışanlarda sağlıktan yararlanabilirler. Ancak 20 günden az çalışanlar ve bakmakla yükümlü olmayanlar geriye kalan günlerinin eksik günleri için genel sağlık sigortası primi ödemek zorundalar.

Eşinden Yararlananlar İşe Girdiklerinde 30 gün Bekler mi?

Bakmakla yükümlü olunanlar genel sağlık sigortalısı olduklarında 30 gün şartı aranmaz. Yani sigortalıdan faydalanan eş,çocuk işe başladığı günden itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Herhangi bir bekleme süresi yoktur.

SSK Bittikten Sonra Muayene Süresi Ne Kadar?

SSK, bağkur ve emekli sandığı yani zorunlu sigortalılarımızla işten çıkış tarihi itibariyle son bir yıl içinde 90 günden fazla sigortası olan çalışanlar 100 gün 90 günden az sigortası olan çalışanlar ise 10 gün sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

Ücretsiz İzin Alanlar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

İş kanunu gereğince ücretsiz izin alan çalışanlar 1 yıl boyunca sağlıktan yararlanmaya devam ederler.1 yıldan fazla ücretsiz izin alan çalışanlar sağlıktan yararlanamazlar, kendilerine çıkış verilmezse eş ya da babalarından da yararlanmaları mümkün değildir.

Eş ve Çocuk Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Eşin sağlıktan yararlanabilmesi için sigortalı olmaması gerekiyor. Bağkuru olan bir kişinin eşinden sağlıktan yararlanması mümkün değil.18 yaşına kadar tüm çocuklar anne ya da babalarından yararlanabilir.Lise öğrencileri 20 üniversite öğrencileri ise 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilirler.

Okumayan Kız Çocuğu Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Okumayan kız çocuğunun sağlıktan yararlanabilmesi için anne ya da babasının Ekim 2008 yılından önce sskda 120 gün veya bağkurda 240 günü olması gerekiyor.

Anne ve Baba Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Anne ve babanın çocuğundan sağlıktan yararlanabilmesi için öncelikle gelir testi yapılması gerekiyor. Gelir testi asgari ücretin altında çıkarsa anne ve baba çocuğundan sağlık yardımı alabilir.

Mezun Olanlar Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Liseden mezun olanlar 20 yaşına kadar, üniversiteden mezun olanlar ise 25 yaşına kadar mezuniyet tarihi itibariyle 2 yılı geçmemek şartıyla sağlıktan yararlanmaya devam ederler.

Bağkur Borcunu Ödeyemeyenler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Bağkur borcunu ödeyemeyenler 6183 sayılı Kanunun 48. maddesi kapsamında borçlarını taksitlendirmeleri ve peşinatı ödemeleri halinde hemen sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklardır.

Kimler Hiçbir Şart Olmadan Sağlıktan Yararlanabilir?

  • 18 yaşından küçükler,
  • Trafik kazası,
  • Acil haller,İş kazası ve meslek hastalığı,
  • Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar,
  • Madde bağımlılığı tedavisi,
  • Analık hali,
  • Afet,savaş,grev,lokavt

hallerinde hiçbir şart olmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Sağlıktan Yararlanma Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sağlıktan yararlanıp yararlanmadığınızı öğrenmek için E-Devlet şifrenizle SGK Uygulamaları SPAS MÜSTAHAKLIK SORGULAMA butonu üzerinden yapabilirsiniz. Eğer “Müstehaktır, provizyon alabilir” uyarısını alabiliyorsanız sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.