SGK Sms Sistemine Kayıt Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu teknolojik gelişimleri yakından izleyen bir Kurum. E devlet sistemine entegresi sağlanmış birçok uygulaması ile kişiler işlemlerini online olarak kolayca yapabilmekte. SGK’nın elde etmiş olduğu mühim ve yararlı uygulamalardan birisi de sms ile bilgilendirme sistemidir. SGK sms sistemine kayıt olarak SGK tarafınca size ödeme yapıldığında, ilaç aldığınızda, muayene olduğunuzda, işe girişiniz yapıldığında ya da işten çıkışınız verildiğinde.

Prime esas kazancınız değiştiğinde v.s. cep telefonunuza bilgi gelmesini sağlayabilirsiniz. Sistemin bizlere bakılırsa sağlamış olduğu en büyük yarar bilhassa muayene ve ilaç katılım paylarının anlık olarak cep telefonunuza göndermesi. Böylece eczanede sizden ihtimaller içinde fazla para alımının da önüne geçmiş olabiliyorsunuz. Ek olarak rapor parası alacaksanız ya da kişi ödemeniz var ise bankaya gönderildiğinde anında cep telefonunuza bildiri gelmektedir. Bir öteki pozitif yanları ise e reçete numarasının da anlık olarak cep telefonuza gönderilmesi. Doktorunuz e reçeteyi yazar yazmaz cep telefonuzu reçete numarası ve yazılan ilaç hakkında bilgiler gelmektedir. Kısacası sistem oldukça yararlıdır ve de parasızdır. 

Sgk sms kayıt işlemi nasıl yapılır ?

Sgk sms bildirme sistemine kayıt işlemi de oldukça basittir. Sadece sgk sms bildirimi sistemine kayıt olabilmeniz için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa PTT’den e devlet şifresi temin edebilir ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız web bankacılığı ya da mobil bankacılık kanalı ile de e devlet sistemine kolayca giriş sağlayabilirsiniz.

Sgk ilaç sms bilgilendirme sistemine kayıt ya da mevcut telefon numaranızı güncellemek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • E devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobilden T.C. numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsüne gelin. Isterseniz buradan direk giriş yapabilirsiniz : sgk sms ile bilgilendirme uygulamasına giriş
  • Oluşturulan ekranda cep telefonu numaranızı başlangıcında sıfır olmadan yazın. Bilgilendirme metnini okudum onaylıyorum kutucuğunu işaretledikten sonrasında KAYDET butonuna basmanız kafi olacaktır.
  • Hepsi bu kadar. Böylece sgk sms bilgilendirme sistemi kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. Bundan sonrasında ilaç aldığınızda, muayene olduğunuzda, SGK’dan ödeme aldığınızda v.s. tüm bilgiler cep telefonunuza ücretsiz bir şekilde gönderilecektir.

Sgk sms bilgilendirme kayıt ücretli mi ?

Yukarıda da belirttiğimiz suretiyle sgk sms bildirimi tamamen parasızdır. Sgk sms bilgilendirme servisi kaydı için de sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Sgk sms bilgilendirme kayıt numara güncellemesi nasıl yapılır ?

Güncelleme işlemi de oldukça rahat. Sgk sms bilgilendirme sistemindeki telefon numaranızı güncellemek için yukarıda vermiş olduğumuz menüden giriş sağlayarak cep telefonu numaranızı değiştirmeniz ve kaydetmeniz kafi olacaktır.

Sgk sms bilgilendirme iptali nasıl yapılır ?

sgk sms sisteminden bildiri gelmesin istemiyorum diyorsanız bu işlem de oldukça rahat. Yapmanız ihtiyaç duyulan yukarıda vermiş olduğumuz E devlet sistemindeki Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsünden numaranızı silmek. Sildikten sonrasında artık SGK’dan cebinize bildiri gelmeyecektir.

SGK’dan sms ile bilgi alma

SGK tarafınca sağlanan öteki bir hizmet ise bildiri ile bilgi alma. Aşağıdaki tabloda hangi işlem için nasıl bilgi alacağınız ve nasıl bildiri göndereceğiniz mevzusunda bilgi mevcuttur. Mesela adınıza ne kadar prim ödendiğini, emekli maaşınız ne kadar bulunduğunu, sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını v.s. bildiri yolu ile kolayca öğrenebilirsiniz.

SGK sms ile bilgilendirme sistemi mevzusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.