E Bildirge Başvuru Yetkili Onay

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil başvurusunu artık tamamen e sgk işyeri tescil uygulaması üzerinden online olarak almakta. Bu konuda sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızda daha önce ayrıntılı bilgi vermiştik. İşyeri tescil işlemlerinin online yapılabiliyor olması neden sgk e şifre başvurularının da online yapılamayacağı sorusunu beraberinde getiriyordu. Nihayet SGK bununla ilgili düzenlemeyi de hayata geçirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu e şifre başvurularınızı da artık online olarak yapabiliyorsunuz. Yapılacak işlem çok basit. SGK şifresini almak için takip etmeniz gereken yol aşağıdaki gibi olacaktır.

SGK e şifre nasıl alınır ?

Online olarak SGK işyeri tescil başvurusu yaparken başvurunun sonunda E Bildirge Kullanıcı Bilgileri kısmını göreceksiniz. Bu kısımda e bildirge kullanıcı olarak tanımlamak istediğiniz kişinin T.C. kimlik numarasını yazarak Sorgula dedikten sonra telefon ve fax bilgilerini de girdikten sonra Ekle diyeceksiniz.

İşyeri tescil başvurusunu tamamlayıp gerekli belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurduktan ve Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil başvurunuzu onayladıktan sonra yapmanız gereken iki işlem var.

Birincisi işyerinde yetkili olarak tanımlanan kişilerin  e devlet şifresi ile e bildirge yetkili onayı vermeniz gerekiyor. E sigorta sözleşme onayını e devlet sisteminde SGK-E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay menüsünden yapmanız gerekiyor. İşyeri yetkilisi/yetkilileri tarafından ilgili menüden sözleşme onayı yapıldıktan sonra SGK e şifre oluşacaktır.

Eğer işyerinde birden fazla yönetici varsa her bir yöneticinin e devlet şifresi ile ayrı ayrı giriş sağlanarak onay verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde şifre oluşmayacaktır. Onay işlemi ardından artık şifrenizi görüntüleyebilirsiniz.

SGK e şifre görüntüleme

Sgk şifre onaylama işlemleri tamamlandıktan sonra e bildirge kullanıcısı olarak tanımlanan kişinin e devlet şifresi ile e devlet sisteminde yer alan SGK-e-SGK Şifre menüsünden şifreyi görüntüleyebilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar ve gayet basit.

E sgk şifre formlarını vermeye gerek var mı ?

İşyeri tescil aşamasında e bildirge kullanıcı tanımlamanız yeterli olacaktır. Tescil evrakları ile birlikte e bildirge başvuru formu, sözleşmesi ve teslim tutanaklarını v.s. eklemenize gerek kalmıyor.

E sgk şifremi unuttum nasıl görüntülerim ?

Şifrenizi unutursanız yine aynı şekilde yukarıda vermiş olduğumuz menüden e devlet sistemi üzerinden görüntüleme yapabilirsiniz.

E sgk şifre güncelleme nasıl yapılır ?

Bu işlemi e devlet sistemi üzerinden değil de SGK e bildirge sistemi üzerinden yapmanız gerekiyor. SGK e bildirge sisteminde şifre güncelleme seçeneğinden güncelleme yapabilirsiniz.

6 Yorum
 1. Orhan Bağcılı

  Kolay gelsin sgk üzerinden ebildirge şifre değişikliğini yapamıyoruz. Sayfa bir süre bekledikten sonra sayfa bağlantıyı kapadı diye bir uyarı veriyor. İlçe de sgkya gitsek oradan şifreyi değiştirebilirmiyiz?

  1. Editör

   Merhaba. Şifre değişiklik işlemleri SGK tarafından yapılmaz. Güncelleme işlemini e bildirge sayfasından kendiniz yapmalısınız. SGK tarafından sadece iptal işlemi ya da kullanıcı değişikliği işlemi yapılır.

   1. Orhan Bağcılı

    İnternet kafeden girip denedim yine sayfa dönüyor sonrasında hata alıyoruz. Bildirge destek hattı gibi bir numara var mı acaba? Yoruyoruz sizi de kusura bakmayın.

    1. Editör

     Hocam Sgk ile görüşün isterseniz.

 2. Saffet Kutlu

  Vergi mükellefi yurt dışında ikamet ediyor onun adına işlemleri gerçekleştiriyoruz. Edevlet şifresi almadık ancak artık işletmeye üç adet personel almamız gerekiyor. Sgk üzerinden vekalet ile giriş bildirgesinde bulunabilirmiyiz?

  1. Editör

   Merhaba. Evet tescil evrakları ile birlikte e bildirge şifre evrakları ve vekalet de ekleyin. Sgk tanımlar şifreyi.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.