Zorunlu Bes Hesaplama Tablosu

Otomatik diğer adı ile zorunlu bireysel emeklilik sistemi ilk olarak 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulamaya başlanmış ve kapsama giren işyerlerinde çalışan ve 45 yaş altında olan çalışanlar bu sisteme otomatik olarak dahil edilmiştir. Sisteme otomatik olarak dahil edilen çalışanların brüt maaşları üzerinden belirlenen oranda bes kesintisi yapılmaktadır.

Tabi sisteme otomatik olarak dahil edilen çalışanlar bes kesintisi hesaplamasının nasıl yapıldığı ve bes kesinti hesaplamasının hangi tutarlar üzerinden yapıldığı konusunu merak etmekteler. Biz bes hesaplama işlemini kolaylaştırmak adına sizin için bireysel emeklilik hesaplama tablosu geliştirdik. Aşağıdaki bireysel emeklilik kesintisi hesaplama programımız aracılığı ile kolayca 2019 bes kesintisi hesaplaması yapabilirsiniz. Ayrıca yazımızın devamında bireysel emeklilik sistemi hesaplamasının nasıl yapıldığı ve otomatik bes konusunda kafanıza takılan soruların cevaplarını da bulabilirsiniz.

Bes kesintisi 2019 hesaplama programı

Aşağıdaki zorunlu bes hesaplama programına son brüt kazancınızı yazmanız yeterli olacaktır. Bireysel emeklilik kesinti hesaplama programına brüt kazancınızı yazmanız halinde aylık olarak maaşınızdan kesilen kesinti tutarını öğrenebilirsiniz.

Bes kesintisi 2019 ne kadar oldu ?

Çalışanların brüt maaşı üzerinden zorunlu BES’e kesilen tutar brütün üzerinden %3 olmaktadır. 2019 yılında asgari ücretli çalışandan aylık olarak kesilecek bes kesinti tutarı 76,75 TL olacaktır.

Zorunlu bes nedir ?

Kapsamda olan işyerlerinde çalışan ve 45 yaş altındaki çalışanların otomatik olarak dahil edildiği bireysel emeklilik sistemidir. Bu sistemde yukarıda da belirttiğimiz üzere işveren tarafından çalışanın adına brüt kazanç üzerinden %3 oranında kesinti yapılarak çalışanın adına açılan BES hesabına aktarılır.

Çalışan ilk defa sisteme dahil olduktan sonra 6 ay içerisinde ayrılırsa maaşından yapılan bes katkı payları herhangi bir kesinti yapılmadan kendisine iade edilir. 6. aydan sonra ayrılma olması halinde katkı paylarından belirlenen oranda kesinti yapılarak kalan tutar iade edilir.

Sistemde kalmaya devam edenlere hesabın ilk açılışında ilave 1000,00 TL katkı payı ile birlikte her ay maaştan kesilen katkı payının %25’i oranında da katkı payı verilmekte. Sistemde 10 yılı tamamlamanız ve 56 yaşı da bitirmeniz halinde emekli olabiliyorsunuz. Emeklilikte ise biriken toplam paranın %5’i kadar da ilave destek sağlanmakta.

Zorunlu besten nasıl çıkılır ?

Ben sistemde kalamam ayrılmak istiyorum diyorsanız işlem oldukça basit. Çalışanlar genelde bunu gözünde büyütüyor ancak yapmanız gereken işlem çok kolay.

Öncelikle bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezini arayarak sistemden çıkmak istediğinizi ve bireysel emeklilik ayrılma hesaplaması yapılmasını talep edin. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama talebinize istinaden çağrı merkezi görevlisi sistemde biriken toplam paranız ve ayrılmanız halinde yapılacak kesinti ve alabileceğiniz net katkı payları konusunda size ön bilgi verir.

Onayınızın ardından size ayrılmak için gerekli olan formları mail adresinize gönderirler. Gönderilen formları doldurarak BES şirketinizin posta adresine gönderdikten sonra ortalama 10-15 gün içerisinde paranız talep ettiğiniz banka hesabına aktarılmış olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.